Найсвіжіше:
• Колишнього керівника податкової Тернополя ув’язнили за вимагання 40 тис. доларів • Лишилося зібрати п’ять тисяч: рідні просять підписати петицію щодо присвоєння звання Героя Денису Блонському • У кошторис шкільного укриття за 77 млн вписали гумову плитку з Тернопільщині по 4 рази завищеній ціні • Тернопільські ветерани візьму участь у чемпіонаті України з футзалу • На Тернопільщині водій позашляховика не врахував погодних умов та злетів у кювет • У Тернополі в пасажирському транспорті травмувалася 73-річна жінка • Салати: особливості та характеристики • Міськрада на Тернопільщині виставила на аукціон майже 18 гектарів землі • 24 квітня один з мікрорайонів Тернополя буде без води • У Тернополі слідчі відкрили кримінальне провадження за фактом жорстокого поводження з тваринами • 47-річний мешканець Товстенської громади відповідатиме перед законом за наркозлочини • Правоохоронці провокували архітектора з Тернопільщини – Верховний Суд повністю виправдав обвинуваченого • Останні тренди у світі букетів: що зараз у моді? • П’яна водійка “Лексуса” у самісінькому центрі Тернополя скоїла ДТП • Одна з вулиць Тернополя на кілька годин залишиться без світла  • У Тернополі зник розпіарений мером реабілітаційний центр для військових • Представника Тернопільщини включено до Комітету розвитку футболу УАФ • Частина Тернопільської області буде без світла: стала відома причина • У громаді на Тернопільщині зустріли тіло загиблого Героя, котрий майже рік вважався безвісти зниклим • На Тернопільщині відзавтра вводяться графіки обмеження споживання електричної енергії • На Донеччині внаслідок штурмових дій противника загинув солдат з Тернопільщини • У Тернополі правоохоронці затримали організатора корупційної схеми • Місто на Тернопільщині отримає 460 тисяч євро для забезпечення стабільного постачання чистої води • На Борщівщині не можуть поділити батьківську хату: у хід ідуть погрози і навіть вбивство собаки   • У місті на Тернопільщині на майже 20% збільшили плату за воду
rss

Коронавірус на Тернопільщині: хворі медичні працівники, незабезпеченість лікарень, торгівля експрес-тестами з рук та тимчасові пункти сортування


Опубліковано: 3 Квітня 2020р. о 10:00


Тернопільщина постраждала від коронавірусу одна з перших, епіцентром стало невеличке містечко Монастириська. І хоча не піддатися паніці важко, всі передумови для цього є, адже МОЗ не реагує на запити потреб району, який найбільше страждає від COVID-19. Що відбувається у Монастириськах, актуальна інформація про кількість хворих в області, тимчасові пункти сортування та мобільні тестування – усе це в матеріалі наших журналістів.

Монастириський епіцентр COVID-19 – найбільше страждають медики

Тернопільщина – лідер за кількістю медичних працівників, хворих на COVID-19 в Україні. Минулого тижня вірус підтвердили у стоматолога з Тернополя, який приїхав з Австрії. Припускають, що саме за кордоном він і заразився. Ще двоє хворих медиків – з Заліщицького району, а решта, 27 осіб, – з Монастириського. Це працівники районної лікарні та центру первинної медико-санітарної допомоги.

У Монастириськах мешкає трохи більше 5,5 тис. людей, а у всьому районі – 27,6 тис. І саме цей район став епіцентром спалаху на Тернопільщині і не лише серед лікарів: із 78 підтверджених в області випадків зараження – 58 саме тут. Місцеву районну лікарню перетворили на госпіталь. Минулого тижня звідти виписали пацієнтів та припинили амбулаторний прийом, тут тепер лікують лише тих, у кого підтвердили коронавірус.

– 22 медпрацівників перебувають на самоізоляції, ще двоє госпіталізовані – медсестра у важкому стані ушпиталена до нашої райлікарні, лікар – у Тернопільській лікарні швидкої допомоги, стан – середньої важкості. Лікарям роблять швидкі тести, щоби виявити, хто ще міг заразитися. Вже перевірили 202 медпрацівників у районі, з них 186 із нашої лікарні та 16 осіб із сімейної медицини, – розповіла виконувач обов’язків директора райлікарні Стефанія Підгірна.

Голова оперативного штабу з профілактики та протидії поширенню COVID-19 при Монастириській райдержадміністрації Павло Дронь розповідає, що першим інфікованим медиком у цьому районі стала медпрацівниця з села Швейків.

– Там 3 березня був похорон священника, і ця подія, ймовірно, об’єднує більшість перших виявлених випадків зараження. Тобто хронологія така: 12 березня вона захворіла, 17-го у неї лабораторно підтвердили грип А. На той час, коли виявляли грип, матеріалів на дослідження коронавірусу до Києва не відправляли. Коли їй стало гірше, зробили лабораторні аналізи на COVID-19, 26 березня підтвердили коронавірус. Працівники лікарні, які з нею контактували, могли й заразитися, адже всі думали, що жінка хворіє на грип”, – розповів пан Дронь.

Ще одна версія: колег могла заразити медпрацівниця з іншого села – з Ковалівки, саме звідти перший чоловік, який помер від COVID-19, тож вона могла заразитися від нього (це поки єдиний летальний випадок в області). У медпрацівниці згодом справді підтвердили коронавірус.

А от сімейна лікарка, яка виїжджала на прийом до цього ж першого хворого, здорова.

– Сімейна лікарка нашого центру була в захисному костюмі і так оглянула хворого, викликали «швидку» і доправили пацієнта до Чортківської лікарні. На той час у нас вже кілька днів були захисні костюми для лікарів. Ми купили їх у Тернополі. Важливо, що за результатами аналізів у цієї лікарки не виявлено коронавірусної інфекції. Тому вона не могла бути джерелом зараження, – повідомив ЗМІ директор Монастириського центру первинної медико-санітарної допомоги Андрій Мушинський.

У нього самого також підтверджено коронавірус. Він припускає, що підхопив його від колеги із грипом з села Швейків. Тепер усі працівники амбулаторії на самоізоляції. Працюють у телефонному режимі, а в самому закладі чергують медпрацівники інших амбулаторій. Усього до складу Монастириського центру первинної медико-санітарної допомоги входить 8 амбулаторій. Поки що інфіковані є лише серед Монастириської амбулаторії, тобто в самому райцентрі. Хворіють чотири медсестри і троє лікарів, серед яких і директор центру Андрій Мушинський.

У Монастириському районі поки що прикривають хворих лікарів колеги з інших амбулаторій, самі хворі медики по можливості допомагають у телефонному режимі.

Але із нестачею рук можуть зіткнутися не лише в Монастириськах чи в районі, про проблему говорять і медики з обласного центру.

– Середній, молодший персонал працює з окладом 4 тисячі гривень, а лікарі – 6-7 тисяч грн. Тому немає в людей мотивації до роботи. В інфекційному відділенні нашої лікарні вже звільнилися 8 працівників. Замінити їх немає кому, бо люди не мають мотивації переходити з інших відділень, – повідомляє головний лікар Тернопільської лікарні швидкої допомоги Ярослав Чайківський.

ДОВІДКА:

Згідно з даними  обласного лабораторного центру, на Тернопільщині зафіксували 78 випадків COVID-19 станом на 10:00 31 березня, із них 58 – жителі Монастириського району (1 – летальний), 9 – жителі Заліщицького району, 5 – жителі Козівського району, 2 – жителі міста Тернополя, 2 – жителі Кременецького району, 1 – житель Тернопільського району, 1 – житель Бережанського району. В Україні підтверджено 549 випадків COVID-19. Усього зафіксовано 13 смертей від COVID-19 в Україні. Загалом 8 людей вже одужали, з них двоє дітей, — повторне лабораторне дослідження не виявило вірусу в організмі.

Незабезпеченість лікарень: міф чи реальність?

І поки можновладці переконують, що медики мають усе необхідне для боротьби з небезпечним вірусом, та у медичних закладах стверджують протилежне.

– Ми дістали 110 захисних костюмів. Є 8 кисневих балонів. Найгострішою проблемою залишається дефіцит противірусних ліків. Через брак пробірок та шпателів для забору зразків не можемо протестувати всіх контактних. МОЗ не реагує на запити потреб, – повідомив заступник голови Монастириської РДА Павло Дронь.

Не замовчали проблему і медики Козівського району. Відтак працівник  Козівської ЦРКЛ Дмитро Карач виклав у мережу звернення групи медичних працівників Козівського району.

– Представниками державної влади, зокрема Тернопільської області, через ЗМІ розповсюджується неправдива інформація щодо належної готовності медичних закладів Тернопільщини надавати допомогу хворим коронавірусною інфекцією. Ми з усією відповідальністю заявляємо, що це не відповідає дійсності. Так, працюючий медперсонал готовий виконати свій обов’язок перед пацієнтами. Але, на жаль, готовність наших медичних закладів до роботи в умовах пандемії на цьому закінчується. Матеріальне оснащення нашої, як і багатьох сусідніх районних лікарень у розрізі сьогоднішніх проблем за великим рахунком дорівнює нулю. Мінімальна кількість недосконалих засобів захисту, придбаних усіма правдами та неправдами за кошти небайдужих бізнесменів, українських діаспор різних країн, заробітчан та просто жителів району не вирішить проблеми захисту персоналу лікарень від коронавірусу і скінчиться за 2-3 дні після масового поступлення хворих на коронавірус. Після цього медичний персонал, інфікувавшись та захворівши, стане непридатним для лікування пацієнтів не лише з коронавірусною інфекцією, а й із такими захворюваннями, як гострий апендицит, травми, кровотечі, хвороби серця, гнійні захворювання та інші, а отже, люди почнуть масово помирати і від них. Подібна ситуація на наших очах розгортається зараз по сусідству у Монастириському районі, де внаслідок незахищеності індивідуальними засобами через недбалість чиновників від медицини інфікувалися медпрацівники, а керівництво лікарні змушене просити захисні костюми та інші засоби захисту в лікарнях сусідніх районів, у тому числі й нашого, де їх так само обмаль, проте ще не надійшла справжня біда.

Керівництво нашою галуззю бездіє. У заявах можновладців ми чуємо про виділення коштів, а з телеекранів дізнаємося про прибуття вантажів із засобами боротьби з коронавірусом, проте на практиці не отримуємо нічого, окрім порад виживати власними силами та традиційних погроз. Наші керманичі досі не спромоглися виробити чітких інструкцій не те що у лікуванні хворих, а навіть похованні померлих, через що Тернопільщина стала  посміховиськом на цілу країну. Ми не боїмося гніву чиновників від медицини, адже тепер є чого боятися по-справжньому. Не боїмося також звинувачень у роздуванні паніки, адже висловлюємо виключно тверезий погляд на речі, натомість вимагаємо від влади негайного забезпечення медичних закладів області індивідуальними засобами захисту, ПЛР-діагностики та апаратурою ШВЛ, термінової зміни механізмів закупівлі медичного обладнання та матеріалів. Ми хочемо вижити разом з народом нашої країни, – пише Дмитро Карач.

Пік захворювання на COVID-19 припаде на кінець квітня

– Опираючись на досвід інших країн, можемо зробити висновок, що пандемія зростатиме. У Монастириськах посилено контроль. Проводять роз’яснювальні бесіди. Людей на вулицях немає. Оскільки наш район став вогнищем небезпечного захворювання, вжито всіх заходів, аби цей вірус не кинувся на сусідні села та райони, – розповів міський голова Монастириськів Андрій Старух.

Слова мера підтвердив і керівник медичної галуззі області Володимир Богайчук, котрий додав, що пік захворювання очікуємо на кінець квітня, а тому лікувальні заходи корегують свою роботу та проводять підготовку для створення центрів сортування хворих.  

На Тернопільщині створено 24 мобільні групи для проведення тесту на коронавірус у виїзних умовах.

– У кoжнoму pайoні має бути як мінімум 2 бpигади, але кpаще, кoли їх буде більше. Мoбільні бpигади виїжджатимуть дo пацієнтів і забиpатимуть зpазки, а пoтім пеpедаватимуть їх дo лабopатopій. Усі вoни мають пpацювати максимальнo злагoдженo й oпеpативнo pеагувати на всі виклики, – повідомив гoлoва ОДА Володимир Труш.

Також з метою захистити медичний персонал від контакту з можливими носіями вірусу, підрозділи ДСНС в Тернопільській області розгорнули тимчасові пункти прийому та сортування хворих на коронавірусну хворобу. Загалом по Тернопільській області таких пунктів є 12. У самому Тернополі вони розміщені на території міської лікарні №1 та дитячої міської лікарні.

– Тимчасові пункти розгорнули в лікарнях першої лінії, тобто закладах охорони здоров’я, які першими мають приймати хворих на коронавірус. Рятувальні служби надали своє майно – намети. Усе там облаштували, підвели електроенергію та опалення і передали у використання медикам. Далі чергувати будуть тільки медики, – коментує помічник начальника управління ДСНС у Тернопільській області з питань зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Ірина Крупа.

Шахраї вже торгують тест-системами для виявлення коронавірусу

Поки Тернопільщина намагається впоратися з поширенням COVID-19, підприємливі ділки взялися за реалізацію експрес-тестів для виявлення хвороби. Оголошення про продаж медичних товарів даної категорії уже «гуляють» в мережі.  Поліцейські Тернопільщини звертаються до жителів краю не спокушатися на пропозиції придбати тест-системи для діагностики коронавірусу. Співробітники кіберполіції перевіряють оголошення, розміщене на сторінці одного з мережевих магазинів про продаж тесту. Вартість товару – 20 євро. Правоохоронці роблять усе, аби убезпечити інтернет- користувачів від покупки. Жителів краю закликають не вестися на подібного роду пропозиції, адже продаж медичного засобу може здійснюватися лише при наявності ліцензій, такий товар реалізується тільки через аптечні мережі та медичні заклади. Тому дотримуйтесь карантинних заходів, частіше мийте руки, при найменших проявах захворювання телефонуйте сімейному лікарю. Самотестування невідомими засобами, як і самолікування, може бути небезпечним для вашого здоров’я.

Іванка Біла


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор:
Мітки: , , ,

Перегляньте також:





Новини
18 Квітня
17 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше