Найсвіжіше:
• У Тернополі слідчі відкрили кримінальне провадження за фактом жорстокого поводження з тваринами • 47-річний мешканець Товстенської громади відповідатиме перед законом за наркозлочини • Правоохоронці провокували архітектора з Тернопільщини – Верховний Суд повністю виправдав обвинуваченого • Останні тренди у світі букетів: що зараз у моді? • П’яна водійка “Лексуса” у самісінькому центрі Тернополя скоїла ДТП • Одна з вулиць Тернополя на кілька годин залишиться без світла  • У Тернополі зник розпіарений мером реабілітаційний центр для військових • Представника Тернопільщини включено до Комітету розвитку футболу УАФ • Частина Тернопільської області буде без світла: стала відома причина • У громаді на Тернопільщині зустріли тіло загиблого Героя, котрий майже рік вважався безвісти зниклим • На Тернопільщині відзавтра вводяться графіки обмеження споживання електричної енергії • На Донеччині внаслідок штурмових дій противника загинув солдат з Тернопільщини • У Тернополі правоохоронці затримали організатора корупційної схеми • Місто на Тернопільщині отримає 460 тисяч євро для забезпечення стабільного постачання чистої води • На Борщівщині не можуть поділити батьківську хату: у хід ідуть погрози і навіть вбивство собаки   • У місті на Тернопільщині на майже 20% збільшили плату за воду • У бібліотеці Тернополя дитині відмовили видавати книги • Сучасні моделі музичних центрів: що пропонують покупцям відомі бренди • 28-річний військовий з Тернополя Дмитро Линва терміново потребує допомоги! • Підтвердилося найгірше: під час виходу з Авдіївки загинув матрос з Тернопільщини • На Тернопільщині водій не врахував погодних умов та злетів у кювет (+відео) • Частина Тернопільської області буде без світла: стала відома причина • Стали відомі результати перших матчів другого кола наймасштабніших на Тернопільщині футбольних змагань • Обмеження і обов’язки: що передбачає новий закон про мобілізацію • Частина Тернополя сьогодні буде без світла: адреси
rss

Лікар-педіатр Лілія Шумада розповіла, про вплив антисептиків, самолікування та дитячий ковід


Опубліковано: 6 Березня 2021р. о 22:00


Усе частіше стає помітно, як молоді батьки займаються своїм самолікуванням та ще й дітей. Консультування в мережі онлайн набуло чималої популярності.

Лілія Шумада

Сьогодні поговоримо про найчастіші дитячі захворювання, алергічні реакції та заборону в харчуванні. А ще про дитячий імунітет, якому може позаздрити будь-який дорослий. На ряд цих запитань нам люб’язно погодилася відповісти лікар-педіатр шостого педіатричного відділення поліклінічного відділу Тернопільської міської дитячої лікарні Лілія Шумада.

– Для початку хочу сказати, що стан пандемії – це виклик для всіх, особливо для медиків. У період посиленого карантину захворюваність дітей різко впала. І не тільки на Covid -19, а й на інші вірусні та простудні захворювання. По закінченню локдауну захворюваність знову різко зросла до тижня часу. Це пов’язано з банальним недотриманням карантинних норм при відвідуванні шкільно-дошкільних та розважальних закладів. Якщо малеча допізна грається на вулиці, катається на санчатах, звісно, це прекрасно. На свіжому повітрі ймовірність заразитися певним вірусом мінімальна. Але після ослаблення карантину кількість хворих різко зросла, так як вірусні захворювання нікуди не зникли. Одна дитина, у якої, здавалося б, простий нежить, у школі чи в садочку може заразити інших, у яких імунна система слабша. Тому я завжди наголошую батькам: якою б сильною не була імунна система, дитину слід оберігати, тим паче у сьогоднішній час.

Антисептичні засоби мають пряме відношення до алергічних реакцій

З появою коронавірусу, який насправді не новий, дуже гострим питанням став огляд дітей. Я би хотіла пояснити цей момент, адже деякі батьки хотіли б обстежувати дітей при всіх найменших проявах нездужання на наявність коронавірусу. Це не зовсім правильно. Ми думаємо на декілька кроків уперед. Не варто якнайшвидше бігти у поліклініку при появі легких простудних захворювань. Для початку проконсультуйтеся зі своїм педіатром доступними засобами комунікації. Візьміть до уваги той факт, що коли дитина буде їхати у громадському транспорті, вона зможе захворіти ще більше або ж заразити інших, ще здорових. Коли батьки закутають дитину перед відвідуванням поліклініки, вона спітніє, а це перший крок до запалення легень. Тому перш за все варто подумати про свою дитину, про оточуючих і про себе – каже педіатр.

– Розкажіть про імунну систему, чому в дітей вона сильніша?

Існує декілька теорій щодо нижчої захворюваності дітей на ковід. Одна з них говорить, що діти, котрі вакциновані БЦЖ, хворіють рідше. Досі ця теорія існує, і ми можемо споглядати, що порівняно з країнами Європи захворюваність у нас,  на пострадянському просторі, нижча. Немає катастрофічного перевантаження і смертності. Інша теорія говорить про те, що кожна дитина в маленькому віці хворіє на різні вірусні захворювання від двох до дванадцяти разів на рік. Таким чином імунітет працює дуже активно. До того ж відбувається  його формування і  перебудова. Діти «вчаться» хворіти, тому дитячий організм, зустрічаючи різноманітні віруси, буде  легше переносити навіть коронавірус, який був давно, лише інший його штам.

«Не кожна шкіра, тим паче дитяча, любить антисептики»

– Стосовно алергічних реакцій. Помітно, що той самий атопічний дерматит дітей турбує частіше.

– Не повірите, але антисептичні засоби, котрими кишить, напевне, майже кожна квартира, у цьому також винні. Не кожна шкіра, тим паче дитяча, любить антисептики. Коли ми обробляємо руки таким засобом, то вбиваємо не лише патогенні, шкідливі  віруси та мікроорганізми, а й корисні. Ми вбиваємо все. Стерильною рукою дитина торкнулася дверей, вікна та навіть власного одягу, і всі збудники прижилися на дитячій долоньці, а власних бактерій, які би захищали нашу шкіру,  вже немає, адже ми їх знищили. Антисептичні засоби потрібні, але часто ми не розуміємо, що палка має два кінці. 

Маленькі діти завжди мали алергічні реакції, це також пов’язано з перебудовою власного імунітету. Слід розуміти, що на даний час існує теорія стерильності: якщо змалечку дитина не стикається зі звичними для батьків мікроорганізмами, то її імунітет активно починає працювати в іншому напрямку, а саме в бік алергізації організму. Населяти шкіру та слизові потрібно не патогенними, а «домашніми» мікробами. Тому забудьте про стерильну квартиру. Якщо іграшка впала на підлогу, де ступінь забрудненості не значний, промийте її і все. Вологе прибирання потрібне, але не добавляйте велику кількість антисептичних засобів. Якщо у квартирі ковід, то провітрювання дасть більший результат. Це все не стосується окремих захворювань, при яких необхідна дезінфекція квартири, але про це вам розкаже вже ваш педіатр.

Шкіра дитини, схильної до  дерматиту, повинна бути зволожена. Якщо помітили, що дитяча шкіра пересихає, батьки мають знати про креми-емолієнти. Їх варто підібрати разом з лікарем відповідно до віку дитини. Тому якщо ви помітили лущення, свербіж, скористайтеся гіпоалергенним зволожуючим  кремом, але обов’язково слід проконсультуватися з лікарем.

«Відповідальне самолікування»

Стосовно алергічних реакцій, які викликають продукти харчування. Які найбільш агресивні продукти?

– Тут потрібно розрізняти алергію на певний продукт і харчову непереносимість. Маленька дитина не має певних ферментів, аби перетравити білок окремих страв.  Якщо продукт не до кінця розщепився, він все одно частково всмоктується, організм його сприймає як «чужинця» і відбувається алергічна реакція. Це може бути не сам продукт, а те, що організм його не до кінця перетравив, це буде харчова непереносимість. З віком це дитина переростає. А є  алергія на певний продукт (арахіс, рибу, білок курячого яйця). У цьому випадку алергія проявляється дуже жорстоко. Дитина може мати набряк «Квінке», кропив’янку, можуть бути і спазм дихальних м’язів, задишка. На Заході з’явилася нова теорія введення прикорму. Полягає  вона у споживанні нових продуктів у мікродозах із 4-х місяців. Тобто потрошки привчати організм до нових інгредієнтів і до тих, на які можуть бути алергічні реакції. Такий метод дуже цікавий, адже ймовірність харчової непереносимості зменшується.

Щодо продуктів харчування: не бажано вживати грибів до семи років. Це продукт, білок якого важко перетравлюється, та й харчова цінність його є дуже низькою, тому його спокійно можна замінити чимось ціннішим. Шоколад не варто вживати до трьох років, так само це стосується цукру. Якщо ви можете відтермінувати вживання солодкого – зробіть це. До року мед також заборонений. Субпродукти (серце, печінку, нирки) вводити не раніше, як до року. Організм повинен мати ферменти, аби їх перетравити. М’ясо молодої птиці і взагалі молодих тварин дітям не бажано давати. Якщо ви обираєте між куркою-бройлером, телятиною і яловичиною, віддайте перевагу яловичині.

Наболіле питання не один десяток років – про манну кашу та її користь.

– Каша, яка має лише калорії і обмаль мікроелементів. Простішими словами – це борошно. На даний час є борошно з кукурудзи, гречки, зробіть манку гречану, якщо у вас брак часу. Манна каша не є корисною.

Яке Ваше ставлення до народної медицини?

– Користуюся принципами доказової медицини. Стосовно народної медицини можу сказати так: відповідальне самолікування. Мама повинна розуміти, що вона дає дитині і з якою метою. Якщо вона не розуміє, коли і що давати дитині, потрібно проконсультуватися з лікарем. Коли ми говоримо про народну медицину в плані купання у травах, то мами часто експериментують над своїми дітьми. Дитина може отримати алергічну реакцію на певний вид трав, і добре, якщо мама перестає це робити, а не жорстко обмежує себе в харчуванні.  Я прихильник самолікування, коли це під контролем. Тобто всі ми розуміємо, що нежить можна лікувати вдома. Але потрібно спостерігати, щоби таке лікування давало позитивні результати і не було гірше. На даний час проблем із зв’язком немає. Зателефонуйте, опишіть симптоми, і лікар вже буде собі аналізувати й порадить, чим краще промивати носик і що давати пити.

Спостерігаючи за життям маленьких пацієнтів, частенько чуємо, що діти з профілактичною метою відвідують соляні кімнати. Що можете сказати з приводу цього?

– Хороші відгуки є в окремих випадках. Лікування в сольових кімнатах повинен призначати лікар, консультація обов’язкова. Коли є  ремісія астми, обструктивні бронхіти, таке лікування буде корисним. Випари солі осідають на бронхах, і якщо є певні залишки мокротиння, вони стають менш в’язкі і  легше виштовхуються назовні з кашлем. Також на даний час такі кімнати використовуються для лікування дітей із постковідним синдромом. Але не призначайте самостійно  лікування своїй дитині.

На завершення Лілія Петрівна розповідає, найперше, що повинна робити мама при будь-якому захворюванні своєї дитини, – це не панікувати і не давати якнайшвидше пити будь-які препарати без узгодження з лікарем. Зрозумійте, що відбувається з вашим чадом. Якщо ви чуєте важке дихання, бачите зміну кольору шкіри, судоми, травми, схожі на перелом, терміново звертайтеся до лікаря або ж краще викликайте невідкладну допомогу. Якщо це нежить, зволожуйте носик і давайте багато пити. Якщо ж ви помічаєте вірусне захворювання, з яким стикалися вже раніше, провітрюйте кімнату, давайте багато пити, годуйте на вимогу та слідкуйте за станом дитини. Якщо є температура, зателефонуйте до лікаря, повідомте, проконсультуйтеся. Якщо ж через кілька днів стан дитини не покращиться або погіршиться, огляд і консультація педіатра – обов’язкові! Адже здоров’я дитини – понад усе!


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , , , , ,





Новини
18 Квітня
17 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше