За даними ВООЗ, близько 10-12% людей мають захворювання, які потребують видалення жовчного міхура. При цьому в жінок середнього і старшого віку жовчнокам’яна хвороба діагностується вдвічі частіше, ніж у чоловіків. Фахівці досі не дійшли єдиного висновку, чому формуються камінці у жовчному міхурі, однак схильні вважати, що основними причинами є продукція печінкою патологічно зміненої жовчі та патологічні процеси у самому міхурі.
Показання для видалення жовчного міхура
При перших ознаках патологій, які можуть свідчити про формування жовчних камінців, слід обов’язково пройти діагностику у гастроентеролога. У клініці Медіком радять одразу
- звертатися до лікаря, якщо пацієнт:
- відчуває в правому підребер’ї різкий та ниючий біль;
- помічає присмак металу в роті, гіркоту;
- погано почувається після прийому жирної, копченої чи смаженої їжі;
- має підвищену температуру тіла;
- відчуває нудоту та напади блювання;
- відзначає розлади стільця й метеоризм, інколи – свербіж шкіри.
Втім, визначити, чи призведуть скарги на роботу жовчного міхура до його лікування чи оперативного втручання, може визначити лише фаховий лікар після проведення усіх необхідних обстежень.
У клініці Медіком в Києві не лише діагностують жовчнокам’яну хворобу, а й проводять, в разі необхідності, холецистектомію – операцію з видалення жовчного міхура. Її рекомендують в разі виявлення у пацієнта:
- жовчнокам’яної хвороби;
- гострого та хронічного холециститу;
- безкам’яного холециститу;
- поліпозу жовчного міхура;
- закупорки дрібним камінням жовчних проток з виникненням запального процесу;
- холестерозу жовчного міхура.
При цьому існують ряд факторів, які не дозволяють проводити холецистектомію, серед них:
- серцева або ниркова недостатність;
- миготлива аритмія серця;
- легенева недостатність.
Як проходить діагностика захворювання у Медіком
Перед призначенням оперативного втручання, як вже зазначалося, лікарі проводять повну діагностику пацієнта згідно з його скаргами, щоби підтвердити захворювання, визначити його ступінь, а також готовність пацієнта до холецистектомії. У клініці Медіком для цього проводять такі обстеження:
- Ультразвукова діагностика органів черевної порожнини.
- Комплекс лабораторних аналізів крові.
- Електрокардіограма.
- За потреби – фіброгастродуоденоскопія та інші додаткові методи діагностики.
Операція та реабілітація
В разі підтвердження показів до оперативного втручання, пацієнта готують до проведення лапароскопічної холецистектомії – сучасного виду операції з видалення жовчного міхура, який передбачає щадне втручання в черевну порожнину (кількома проколами стінки) під відеоконтролем та значно коротший період реабілітації.
Такі операції відносять до малоінвазивних і нетривалих – час проведення лапароскопічної холецистектомії триває від 40 хвилин до 2 годин, в залежності від складності та особливостей тілобудови пацієнта. Три-чотири мікророзрізи мають розмір всього до пів сантиметра, тому після загоєння шрамів практично не залишається. Такий спосіб оперативного втручання також попереджує розвиток післяопераційних гриж, дозволяється для проведення пацієнтам похилого віку та із супутніми захворюваннями. Уже за 4-6 годин після операції людина починає ходити, а за добу вже виписується додому, де продовжує реабілітацію.
Проте головною перевагою холецистектомії, яку проводять за допомогою лапароскопа, вважають те, що в цьому випадку жовчний міхур видаляється без проток, а отже ними продовжується постачання жовчі з печінки для обробки спожитої їжі. Таким чином пацієнт продовжує жити повноцінним життям, не відчуваючи жодного дискомфорту після видалення міхура.
Що важливо, у клініці Медіком можуть провести й інші важливі для здоров’я людини операції під час лапароскопічної холецистектомії. Наприклад, видалення матки за показами, гриж різної локалізації, цілий ряд видів пластичної хірургії тощо.
Період відновлення пацієнта після операції може тривати від кількох тижнів до кількох місяців, оскільки залежить від його віку, наявності хронічних хвороб, стану імунної системи, а також виду проведеної холецистектомії (звичайної або лапароскопічної).
Тож не нехтуйте сигналами, які подає ваш організм, і звертайтеся до фахівців клініки Медіком, якщо вам потрібна швидка та безболісна допомога!