Загальну концепцію розвитку парку Національного відродження упродовж чотирьох днів формували учасники воркшопу, який пройшов у Тернополі. Молоді архітектори працювали над функціональністю парку, його комунікацією з іншими об’єктами міста та потенціалом. Свої напрацювання фахівці представили громадськості і чекають на реакцію тернополян.
З кожної команди – по ідеї
Організатором воркшопу виступила група архітекторів Тернополя urban.te. Близько двадцяти фахівців з різних міст України працювали над концепцією парку Національного відродження. Серед учасників – архітектори з Тернополя, Полтави, Хмельницького, Львова та Києва. Вони поділилися на три команди. Спершу ознайомилися з територією парку, вивчали документацію, а згодом почали працювати над ідеями.
– Нашим завданням було не надати конкретні пропозиції щодо стилю чи конкретних елементів, а розробити загальні рішення, функції, – пояснює представник групи архітекторів urban.te Олена Джула-Райфшнайдер. – Ми багато часу присвятили аналізу ситуації як у середині парку, так і зовні. Команди виробили своє бачення і представили його громадськості. Також результати воркшопу будуть опубліковані у соціальних мережах. Ми хотіли би почути відгуки мешканців міста.
Архітектори зазначають, що воркшоп став першим етапом у роботі з реконструкції парку. Його завдання – визначити пріоритетні напрямки.
– Цікаво повчитися у молодих фахівців, як формувати середовище зелених насаджень та рекреаційних зон, активні відпочинкові зони. Ми підведемо підсумки воркшопу та зробимо висновки. У подальшому продовжимо нашу роботу по парку «Топільче» та імені Т. Шевченка. Мотивуватимемо, щоб будь-яка забудова міста, яка матиме вагоме значення, відбувалася з залученням молодих архітекторів, у тому числі з інших міст, – каже начальник управління архітектури та містобудування Тернопільської міськради Василь Бесага.
За словами пана Бесаги, з усіх проектів визначать кращі ідеї, а місто постарається їх втілити. Також керівництво міста сподівається, що команди об’єднаються і в результаті своїх напрацювань створять єдиний оптимальний проект.
Цікаві ініціативи
Основна проблема парку Національного відродження – моральна та фізична зношеність розташованих у ньому об’єктів, через що парк втратив свою функціональність. Майже усі вони потребують заміни. Мова йде не тільки про розважальні елементи, а найнеобхідніше – туалети.
За словами молодих фахівців, вони не тільки не відповідають вимогам громадян з особливими потребами, а є небезпечними для відвідувачів. Скористатися ними можуть лише 30% людей. Існуючі туалети знаходяться на пониженому рівні, однак не всі можуть спуститися сходами вниз. Вихід один – замінити туалети на нові і пристосувати їх до вимог людей, які мають особливі потреби.
Є спільне бачення архітекторів і щодо облаштування додаткових вхідних доріжок у парк, особливо зі сторони вул. 15 Квітня.
За словами учасників воркшопу, особливість парку Національного відродження полягає в тому, що він віддалений від інших рекреаційних зон Тернополя. Навколо нього сконцентровано багато житлової забудови, тож парк може стати осередком відпочинку в цій частині міста.
Одна з команд запропонувала застосувати демократичний сталь в облаштуванні парку: просторі доріжки, незначна кількість деталей, вільний простір. Умовно парк ділять на кілька зон. Серед них – відпочинкова та зона для проведення культурних подій. Щодо останньої, то існує ініціатива зробити певні її елементи мобільними. Тобто застосовувати їх лише при необхідності – у випадку проведення заходів.
Усі три команди учасників визнали, що парку бракує водних об’єктів, тож в один голос пропонують створити щось на зразок дощового саду. Є ініціативи і щодо водограю. Тут в архітекторів також нестандартне рішення. Одна з команд пропонує майданчик для фонтанів огородити, а взимку, коли фонтани не працюють, використовувати його у якості ковзанки. У парку пропонують створити цілу алею з пішохідними фонтанами.
Водними об’єктами можна замінити і квітковий годинник, а саме – створити на його місці каскад водограїв. Це буде символічно, адже там знаходиться джерело. Парк потребує і зони для вигулу тварин, віддаленість від житлових будинків дозволяє це зробити.
Окремого вирішення вимагає вхідна частина парку зі сторони проспекту Степана Бандери. Зараз там знаходиться доволі дискусійний об’єкт – постамент літака. Частина тернополян гостро сприйняли звістку про його демонтаж, інші ж – навпаки. Що саме знаходитиметься на місці пам’ятника, залежить від того, яку з запропонованих концепцій оберуть громадськість та керівництво міста. Цілком можливо, що його замінить інший пам’ятник. Також серед варіантів – вхідна арка на зразок «Співочого поля», вільний простір тощо.
До слова, напередодні воркшопу в Тернополі відбулися громадські слухання щодо реконструкції парку Національного відродження. Головне побажання тернополян – не зменшувати кількості зелених насаджень.
Зоряна Гарасимів
Джерело: Тижневик "Номер один"