З 1 травня відбудеться перерахунок субсидій на літній період. Ця процедура проходитиме автоматично. А ось тим, кому під час опалювального сезону вдалося зекономити 100 куб. м газу або 150 кВт електроенергії, обіцяють монетизувати економію і сплатити суму до 700 грн. Про це повідомив директор департаменту соціального захисту населення ТОДА Вадим Боярський.
До вересня виплатять до 700 гривень
– Станом на 1 квітня 2017 року субсидії на житлово-комунальні послуги отримують майже 228 тисяч домогосподарств області, що в 1,16 разу більше, ніж у відповідному періоді минулого року. Найбільше одержувачів субсидій зафіксовано у місті Тернополі, а також у Тернопільському, Теребовлянському, Збаразькому, Бучацькому та Підволочиському районах. Найменше – у Підгаєцькому районі та у м. Кременці, – зазначив Вадим Боярський.
Середньомісячний дохід на особу в домогосподарствах, які отримують субсидію, у березні 2017 року в області становив 1492,76 гривні, середній розмір призначених субсидій – 1839 грн.
За словами Вадима Боярського, перерахунки на літній період здійснюються автоматично і без заяв отримувачів комунальних послуг. Звертатись до місцевих управлінь соціального захисту потрібно лише тоді, якщо у заявника відбулися зміни у складі сім’ї чи було здійснено одноразову покупку на суму понад 50 тис. гривень, тобто ті зміни, які впливають на призначення субсидії. Згідно з постановою, заявник повинен повідомити про них у місцеве управління соціального захисту протягом місяця після їх виникнення.
Для тих, хто вперше звертається за субсидією, потрібно звернутися в органи соціального захисту за місцем реєстрації і подати необхідний перелік документів (заява, декларація тощо).
Субсидія на 2017 рік буде призначатися з урахуванням доходів за попередній календарний рік, у нашому випадку – за 2016-й. Відповідно, збільшення заробітної плати з січня 2017 року до 3200 грн. не вплине на розрахунок. Зміни відбудуться аж у 2018 році.
«Ті домогосподарства, які протягом опалювального сезону зекономили до 100 «кубів» газу та 150 кВт електроенергії, отримають до 700 гривень живих коштів своєї економії, – повідомив посадовець. – Прогнозується, що їх виплата відбудеться до 1 вересня. Однак досі не вирішено питання, чи ці кошти громадяни отримають готівкою, чи на рахунок. Також досі не відомо, чи будуть ці кошти цільовими.
Майже 2 мільйони гривень зайвих субсидій
При кожному управлінні соціального захисту діє служба інспекторів, яка перевіряє правильність подання заявниками документів. У компетенцію соціальних інспекторів входить звірка з іншими установами інформації, яка впливає на призначення субсидії. Крім того, працює служба аудиту в Тернопільській області. За результатами перевірки виявлено переплати, які повертають до бюджету.
Соціальними інспекторами за минулий рік було виявлено зайвих нарахувань на суму 400 тис. грн., а аудиторами – 2 млн. грн.
– Але у відсотковому відношенні до суми нарахованих субсидій це не багато. Він аналогічний до того, який мав місце до настання змін у процедурі призначення субсидій. Ще кілька років тому в області було нараховано субсидій на суму 40 млн. грн., а тепер – 2 млрд. грн. Коли виявляється одноразова покупка на суму понад 50 тис. грн., тоді припиняється нарахування субсидії, але штрафні санкції не нараховуються, – зазначив Вадим Боярський.
Водночас Кабмін з 1 травня 2017 року врізав норми споживання газу та електроенергії при розрахунку субсидії за опалення. Однак це суттєво не вплине на розмір нарахувань, упевнений посадовець.
– Збільшується коефіцієнт для одноповерхових будинків і приватного житла. Норми природного газу для індивідуального опалення зменшили з 5,5 куб. метрів до 5,0 куб. метра на 1 кв. метр. Для багатоповерхівок буде збільшено норму опалення. До цього часу вона, очевидно, була недостатньою, щоб опалювати житло. Таким чином вирівнюється ситуація. В минулому опалювальному періоді ми мали повернення до бюджету коштів невикористаних субсидій на суму 1,3 млрд. грн. Цього року прогнозуємо від 300 до 500 млн. грн., – підсумував Вадим Боярський.
Джерело: Тижневик "Номер один"