Верховна Рада України ухвалила новий Закон «Про освіту» – «ЗА» проголосували 255 народних депутатів. Підтримала освітню реформу фракція «Блок Петра Порошенка».
Документ передбачає поетапне підняття мінімальної зарплати вчителям до 4-х прожиткових мінімумів – 6500 грн., підвищення рівня кваліфікації. Також перехід на 12-річне навчання та старт нової української школи вже з 2018-2019 навчального року.
«Це стратегічний закон, який буде визначати філософію, ідеологію розвитку освітнього простору України на найближчі 25-35 років». Про це заявив перший заступник голови комітету з питань освіти та науки, народний депутат України із фракції Партії «Блок Петра Порошенка» Олександр Співаковський. Він також зазначив, що новий закон створює відповідний фундамент для розвитку освітнього простору.
Щоб забезпечити відкрите, прозоре та чесне створення даного закону, до його розгляду було залучено фахівців, експертів, депутатів, Міністерство освіти. Ухвалений документ дозволить створити в Україні сучасну систему освіти європейської моделі. Освітня реформа гарантуватиме впровадження нових принципів навчання та управління школами. Важливо, що новий закон надає школам більшу автономію в розпорядженні фінансовими ресурсами та формуванні навчального процесу.
Найбільше новий закон потрібен для впровадження масштабної реформи середньої освіти “Нова українська школа”. Відповідно до сучасних тенденцій у Європі та світі, законопроект передбачає три форми здобуття освіти: формальну (офіційне підвищення рівня освіти), неформальну (підвищення рівня поза офіційною системою підвищення кваліфікації – тренінги, гуртки, курси) та інформальну (самоосвіта).
“Прийнятий документ дає нам шанс кардинально змінити систему освіти і зробити її конкурентоспроможною з європейською. Вважаю дуже важливим аспектом реформи пропозицію незалежної сертифікації для вчителів. Але, наскільки я знаю, освітянам для цього необхідно добре виписати механізм такої сертифікації. Це потребує прийняття ще багатьох актів. Тобто реалізація цього юридичного документа – це справа не одного дня. Потрібно ще багато зробити, щоб він повноцінно запрацював. Але завдяки прийняттю нового закону, процес реальних запроваджень інновацій уже розпочався”, – каже народний депутат України від фракції партії «Блок Петра Порошенка» Тарас Юрик.
У законі йдеться, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. У країнах ЄС викладання здійснюється винятково державною мовою. Адже недостатній рівень володіння державною мовою зменшує конкурентоздатність випускників на ринку праці. Реальні приклади маємо в Україні. У Берегівському районі Закарпаття, що межує з Угорщиною, більшість випускників шкіл (75%) не склали ЗНО з української мови. Тому цей закон передбачає поліпшення якості вивчення української мови, але не на шкоду опануванню мов національних меншин. Наприклад, це не стосується мови корінного народу Криму – кримських татар. Безумовно, викладання кримськотатарською буде гарантуватися там, де є достатньо охочих.
Джерело: Тижневик "Номер один"