Близько року в Тернополі мешканці вулиці Львівська, 2 ведуть війну за свою прибудинкову територію. Кажуть, що за дев’ять метрів від їхнього житла фірма екс-депутата міськради надумала звести двоповерховий кіоск. Хоча й земля, через яку точиться конфлікт, комунальна і за документами належить КЖЕП «Сонячне», проте КП, не питаючи думки людей, розпоряджається нею, як заманеться.
Вклали понад триста тисяч
Днями люди з вул. Львіської, 2 прийшли на засідання постійної земельної комісії, аби вкотре пояснити депутатам ситуацію, з якою мешканці змушені миритися не один місяць. Нагадаємо, що цей конфлікт спалахнув у лютому ц.р., коли на ділянці площею 0,065 га розпочали вирубувати дерева. І все це за 9 метрів від житлового будинку. Місцеві жителі з’ясували, що такі дії пов’язані з запланованим будівництвом, за яким, за їхніми словами, стоїть екс-депутат ТМР.
– Ця спірна земельна ділянка раніше належала нашому ЖЕКу «Фаворит», який розташований за триста метрів від неї. Донедавна ця земля рахувалася як прибудинкова. Та, як потім з’ясувалося, у 2013 році міськрада безпідставно ухвалює рішення передати цю ділянку від «Фавориту» на КЖЕП «Сонячне». Усі документи вони оформили, виготовили кадастровий номер і т.д. Через деякий час «Сонячне» вирішило розпочати забудову, – розповідає голова ініціативної групи мешканців Львівської, 2 Віктор Роздобудько.
Однак будувати своїми силами комунальне підприємство і не планувало.
– Згодом з’явилося приватне підприємство «Новий світ», власником якого є Михайло Гладкий. У нас є декларація про початок виконання будівельних робіт. Там вказано, що його фірма являється генеральним підрядником. Тобто він мав виконувати всі будівельні роботи і, згідно з договором, стати власником цієї забудови, – пояснює голова ініціативної групи мешканців.
Так, той самий Михайло Гладкий – екс-депутат міськради, екс-голова земельної комісії та просто хороший друг міського голови Сергія Надала. До речі, те, що збудоване приміщення на комунальній землі стане власністю ПП «Новий світ», мешканцям підтвердив юрист КЖЕП «Сонячне», який приходив до них на чергові збори.
У цій справі є ще один делікатний момент. Документи на право отримання землі з усіма необхідними підписами КЖЕП «Сонячне», за словами пана Віктора, отримало 10 лютого 2014 року.
– Ви розумієте, про що йде мова? У самий пік протистоянь на Майдані, коли люди гинули, вони отримали ці документи. Звісно, я не хочу стверджувати, бо юридично тут претензій немає. А от з морально-етичних норм спішити це зробити в останні дні влади Януковича якось, як мінімум, негарно, – каже пан Роздобудько.
Чиновники, що були присутні на комісії, спільними зусиллями пригадали, про яку інвестицію йдеться. Проте вигоди від неї для міста назвати так і не могли.
– Пригадую, що підприємець, який виграв конкурс, зобов’язався побудувати з тих кількох кіосків один суцільний торговий комплекс, – каже начальник управління стратегічного розвитку ТМР Юрій Дейнека.
Проте, за словами мешканців, у планах інвестора – звести двоповерховий кіоск із мансардою. Враховуючи, що будівництво мало би вестися впритул до житлового будинку, люди побоюються, що після завершення сонця в кімнатах їм бачити не доведеться. Тому взяли прибудинкову в оборону. Тим паче, що в будинку, який межує з ділянкою, жив боєць АТО.
– У нашому будинку проживав Зиновій Флекей – боєць АТО, який загинув у 2014 році. Йому було присвоєно звання «Почесний громадянин м. Тернополя». Тому коли громада міста побачила, що в нашому будинку почався процес вирубки дерев, ми вийшли та фізично не дозволили цього робити. Після того ми почали цікавитись документами та з’ясували, що планується звести комплекс на всю довжину нашого будинку з відступом від нього дев’ять метрів. Досі нам не відомо, яким кіоск буде заввишки. За проектом – ніби один поверх, але зі слів та чуток – два поверхи з мансардою, – розповідає Віктор Роздобудько.
Роздобудько каже, що люди прийняли рішення створити на місці спірної ділянки сквер пам’яті бійця АТО.
– Ми звернулися до меценатів, доклали власні кошти та поставили камінь, досить великий – на 5-6 тонн, на ньому розмістили меморіальну дошку. Приїхали священики зі Львова, освятили камінь за всіма канонами. Весною ми звертались у ТМР, щоби визнати дану ділянку сквером офіційно. Однак тоді було ухвалено рішення звернутися до земельної комісії, щоби розглянули таку можливість, – продовжив Віктор Роздобудько.
Люди хоч і не мали юридичних підстав облаштовувати сквер, проте іншого способу боронити ділянку від забудови не знайшли. Кажуть, що постелили понад 300 кв. м бруківки, обставили огорожею, посадили п’ятнадцять ялинок, поставили дитячий майданчик.
– Це зараз дійсно гарний сквер, хоч ми ще його до кінця не зробили. Дуже важко оцінити це матеріально, оскільки нам багато допомагають. Та приблизно триста тисяч гривень витратили виключно мешканці будинків та меценати. Плюс, захищаючи свої права, ми розуміли, що земля – це завше смачний шматок. Тому звернулися до юридичної структури, яка допомагає нам відстояти ділянку у правовому полі, – пояснює пан Роздобудько.
Земля із кримінальним присмаком?
Разом з людьми на комісію прийшла також і юрист, що погодилася вести боротьбу разом із мешканцями у правовому полі. Жінка розповіла, що за спірною ділянкою стоїть не лише екс-депутат, а й три кримінальні провадження.
– Думаю, що всі в курсі про столичне розслідування щодо законності укладання інвестиційних угод. Саме наша ділянка входить до їхнього числа. Нам відомо також, що і в Тернополі не сидять на місці. Зокрема, є ухвала суду від 30 жовтня 2017 року, якою задоволено клопотання нашої поліції щодо надання дозволу на отримання та вилучення документації, що пов’язана з ділянкою на Львівській, 2,- розповідає юрист ініціативної групи мешканців пані Наталя.
Жінка пояснила, що все розпочалося з виділення частини прибудинкової території, яка була призначена для обслуговування будинку.
– Не знаємо, з яких причин ЖЕК, який обслуговував будинок, надав згоду на те, щоби припинити право користування цією ділянкою. Однак тоді ТМР було ухвалено рішення передати землю у постійне користування «Сонячному». Оскільки КП нічого не обслуговує, ми не розуміємо, чому передали саме їм. Та в 2016 році з’явилася угода, відповідно до якої ділянку мають забудувати, – розповідає пані Наталя.
Відповідно до декларації про початок будівництва, за словами юриста, замовником робіт є КЖЕП «Сонячне», підрядником – ПП «Новий світ».
– Згідно з інвестиційною угодою, ПП «Новий світ» взяло на себе зобов’язання збудувати торгово-побутову будівлю, яка по завершенню будівництва має перейти у власність ПП «Новий світ». Відповідно в подальшому переходить і право на користування ділянкою. І все це за дев’ять метрів від вікон житлових кімнат. Щоб ви розуміли, йдеться про «хрущовку», в якій люди не мають вікон з іншого боку будинку. Тобто фактично їм закриють доступ до світла, – продовжує юрист.
Депутати, вислухавши мешканців, спочатку пропонували шукати альтернативну ділянку. Проте після дискусії вирішили просто ліквідувати причину конфлікту.
– Пропоную прийняти звернення до виконкому щодо скасування інвестиційного конкурсу та рекомендувати розірвати в односторонньому порядку договір, – запропонував голова земельної комісії Андрій Шкула, якого підтримали більшість колег-депутатів.
Мешканці, звісно, зраділи від такої позиції депутатів, однак зважаючи на нещодавні події, скасувавши одну інвестиційну угоду, можна за тиждень-два укласти іншу, абсолютно ідентичну. Тому, судячи з того набору дійових осіб, з яким зіткнулися мешканці зараз, боротьба буде важкою і, посилаючись на досвід, не обов’язково виграшною.
Та люди здаватися не збираються, готують документи на створення ОСББ, щоби закріпити за собою ділянку офіційно. Також готуються до судової тяганини та фізичних протестів.
Джерело: Тижневик "Номер один"