До ожиріння призводить споживання надмірної кількості їжі, особливо висококалорійної, малорухливий спосіб життя, порушення жирового обміну, знижений обмін речовин. Серце, м’язи, кишечник обростають жировими відкладаннями, через що порушуються їхні функції. Ослабленому серцю доводиться виконувати напружену роботу для постачання кров’ю зайвої маси. Це призводить до змін у ньому. Дихання стає поверхневим, розвивається дихальна недостатність, що, у свою чергу, посилює серцеву недостатність. Внаслідок недостатньої вентиляції легень розвивається бронхіт, що часто набуває хронічного перебігу. Ожиріння погіршує функціональний стан печінки та жовчного міхура, нирок, підшлункової залози. У дітей знижується опірність до інфекційних хвороб. У більшості хворих основний обмін знижений. Про те, як лікувати цю недугу народними засобами, читачам розповість консультант нашого видання – медик і валеолог Галина Кожій.
– Пані Галино, яких заходів можна вжити без допомоги лікаря для лікування легкої форми ожиріння?
– При легкій, початковій формі ожиріння буває досить лише обмежити у харчовому раціоні кількість продуктів, що багаті на вуглеводи. Це передусім солодощі, кондитерські вироби, цукор, зменшити кількість жирів, тобто знизити енергетичну цінність раціону.
Нежирне м’ясо та рибу, нежирні молочні продукти, горіхи слід давати в кількості, що задовольняє фізіологічну потребу людини. Кількість круп, у тому числі гречану та пшоняну, обмежують, а манну не рекомендують взагалі. Картоплю можна давати лише в салатах та супах. Овочі та фрукти (капуста, буряки, морква, салат, редиска, редька, помідори, кабачки, баклажани, яблука, лимони) дають у необмеженій кількості. Клітковина, що міститься в овочах та фруктах, не лише стимулює рухову активність травного каналу, а й сповільнює процеси всмоктування вуглеводів, запобігає перетворенню надлишку вуглеводів на жири.
– А що слід робити, якщо у хворого на цю недугу розпочалися запальні процеси в органах травлення?
– У такому випадку сирі овочі й фрукти замінюють на печені й варені. З раціону вилучають гострі та солоні страви, копчення, маринади, приправи, які збуджують апетит та зумовлюють спрагу. Всі страви краще готувати у вареному вигляді, недосоленими. Обмежити кількість рідини до 1,5 л на день (у тому числі перших страв, компотів, чаю, молока). З перших страв перевагу надавати вегетаріанським борщам, овочевим супам. Рекомендують білковий хліб, у якому вдвічі менше вуглеводів та збільшена кількість білка. Він довше затримується у шлунку, забезпечує відчуття ситості на тривалий час. До раціону важливо включати продукти моря: морську капусту, креветки, мідії, кальмари. Вони багаті на мінеральні речовини, містять мало вуглеводів та жирів. До того ж сприяють нормалізації жирового обміну. Якщо є закреп, давати пшеничні висівки.
– Що хворим на ожиріння варто виключити з раціону харчування?
– Найперше – морозиво, шоколад, торти, здобне тісто, лимонад. Не рекомендують консервовані фрукти та соки, в яких багато цукру.
Раз на тиждень можна робити розвантажувальні дні: молочний (до 8-10 склянок молока), яблучний (1,5 кг яблук), рисово-молочний (тричі рисову кашу з 25 г рису та 150 г молока і до 1 кг яблук), овочево-фруктовий (1,5 кг овочів та фруктів за 4 — 5 прийомів).
Харчування повинно покривати енергозатрати організму, але без надміру. Для запобігання ожирінню важливо правильно розподілити добовий раціон. Процеси згорання жиру та використання виділеної енергії відбуваються головним чином удень, а після 18-19 години, навпаки, превалюють процеси його відкладання. Тому хворим на цю недугу ввечері не потрібно вживати особливо висококалорійної їжі. Якщо хворий не може заснути через відчуття голоду, можна дати кефір або кисле молоко, яблуко, моркву.
– Що спершу треба лікувати під час захворювання на цю недугу?
– При ожирінні передусім треба лікувати основне захворювання, що призвело до цього. Для поліпшення обміну речовин при ожирінні рекомендують суміш у складі таких компонентів: трава деревію звичайного – 5 г; кореня любистку лікарського – 5 г, плодів ялівцю звичайного – 5 г; кори крушини ламкої – 15 г. Столову ложку суміші залити 250 мл окропу, прокип’ятити упродовж 20 хв на малому вогні, процідити. Приймати по 40 – 70 мл 3 рази на день 3 тижні.
Ще можна застосувати суміш із таких компонентів: кореня солодки голої – 20 г; плодів ганусу звичайного – 20 г; трави рутки лікарської – 20 г; трави аврану лікарського – 20 г; кореневища мильнянки лікарської – 20 г. Столову ложку суміші залити 400 мл води, довести до кипіння, кип’ятити 20 хв на малому вогні. Приймати до 1 склянки натще. Доза залежить від віку дитини. Обов’язково дотримуватися дієти.
– Якщо ожиріння зумовлене надмірним харчуванням та малорухливим режимом, то що ви порекомендуєте для лікування?
– У такому випадку можу порекомендувати 4 комплекси лікарських рослин.
- Столову ложку насіння льону звичайного залити 150 мл води, настояти 2 год, періодично перемішуючи, витримати на водяній бані 15 хв, настояти до охолодження, процідити та віджати. Приймати по 20 – 30 мл маленькими ковтками 4 рази на день за 30 – 40 хв перед вживання їжі та 5-й раз – за 2 год до сну замість вечері.
- Чайну ложку кореня алтеї лікарської залити 200 мл води, настояти 2 год, періодично перемішуючи, витримати на водяній бані 15 хв, настояти до охолодження, процідити та віджати. Приймати по 2 0- 30 мл маленькими ковтками 4 рази на день за 30 – 40 хв перед вживанням їжі та 5-й раз – за 2 год до сну замість вечері.
- Десертну ложку висівок залити 150 мл окропу, настояти до охолодження, процідити. Приймати невеликими ковтками по 20 мл три рази на день за 30 – 40 хв перед їжею та 4-й раз на ніч перед сном.
- Чайну ложку порошку морської капусти залити 100 мл окропу, настояти до охолодження. Приймати три рази на день за 30 – 40 хв перед вживанням їжі по 20 мл та 4-й раз – перед сном.
Тривалість прийому кожного препарату – упродовж 3-4 тижнів. Починають лікування прийомом препарату насіння льону, потім – кореня алтеї лікарської, висівок та закінчують морською капустою.
Під час проведення розвантажувальних днів не варто припиняти прийом препаратів, оскільки вони посилюють оздоровчу дію.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"