Найсвіжіше:
• Тернопільська футзальна ліга: покер Новачинського, хет-трик Білика та лідерство “Гермеса-7” • Завод харчових напівфабрикатів збудують у Тернопільській області • Ще один депутат з Тернопільщини склав свої повноваження • У військовому госпіталі помер солдат резерву з Тернопільщини • У центрі Тернополя змінили схему організації дорожнього руху • 38-річний житель Тернополя здійснив серію крадіжок з автівок та підвалів багатоповерхівок (+відео) • У Шумську лікар-стоматолог жорстоко побив 12-річного хлопця • У Тернополі відбулася звітна конференція Асоціації футболу Тернопільщини • Футбольні матчі Ліги чемпіонів та Ліги Тернопільщини переносяться через негоду  • На Прикарпатті затримали тернополянку за вербування жінок для проституції у Польщі • На Тернопільщині відійшла у вічність відома банкірка • Депутати селищної ради на Тернопільщині звернулися з позовом до суду на… биків • У Тернополі відбувся масштабний футбольний форум (+фото) • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 23 листопада • Бучацький «Колос» отримав нагороди за третє місце у вищій футбольній лізі Тернопільщини (+фото) • На Тернопільщині ділки незаконно продали 11 т спирту, маскуючи його під дистильовану воду • На Запоріжжі загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних • У Тернополі затримали серійного злодія • В індустріальному парку на Тернопільщині збудують підприємство на 120 робочих місць • Польські фермери попередили про блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною • Чиновник міськради на Тернопільщині вимагав у бізнесмена пів мільйона хабаря  • Тернополянин оцінив вартість фіктивної інвалідності у вісім тисяч доларів
rss

Як народними засобами лікувати опіки


Опубліковано: 15 Травня 2018р. о 17:59

Із настанням тепла ми все більше й більше робитимемо вилазок на природу, ходитимемо у різні туристичні походи, одним з основних атрибутів якого є вогнище. Також на цю пору  припадає більше ремонтів осель, дачних будиночків і інших приміщень,  територій тощо. Чимало для цього застосовуємо той же вогонь, хімікати, електричну та теплову енергії. Дуже зацікавлені вогнем у період канікул і дошкільнята та учні молодших класів. Усі ці чинники і навіть надмірне перебування на сонці можуть через нашу необачність призвести до опіків як у дорослих, так і дітей. Що ж це за травма, які її види можна лікувати самотужки – народним методом, читачам тижневика «Номер один» розповість наш позаштатний консультант – медик і валеолог Галина Кожій.

– Пані Галино, які опіки можна вилікувати народними засобами, а які – ні?

– Опік – це ушкодження тканин під дією високої температури, хімічних речовин, деяких медикаментів, електричної або променевої енергії. Такий вид травмування можна лікувати народними засобами лише тоді, коли він І чи ІІ ступеня. У більш складних випадках необхідно звертатися у клініку до кваліфікованих медичних фахівців. Обов’язково госпіталізувати дітей при опіках І ступеня, що перевищують 10% поверхні тіла, II ступеня — понад 5 % поверхні та за будь-якого опіку III та IV ступенів.

– Яких пошкоджень зазнає тіло людини саме при І і ІІ ступенях опіків?

– При опіках І ступеня пошкоджуються поверхневі шари епідермісу. Відзначають­ся гіперемія шкіри, набряк, біль. Через кілька діб ці явища минають.

При опіках II ступеня утворюються пухирці на поверхні почервонілої та при­пухлої шкіри. Верхній (роговий) шар шкіри, що змертвів, відшаровується і під ним накопичується ексудат. Після тріскання пухирців оголюється яскраво-черво­ний, болючий, схильний до інфікування глибокий шар шкіри. Після загоєння (че­рез 8 – 12 діб) рубців не залишається. За ускладнення інфекцією процес гоєння сповільнюється.

Але від якості першої допомоги при будь-якому з видів опіків залежить перебіг хвороби, а іноді й життя дитини.

– Що для цього передусім необхідно зробити?

– Спершу треба припинити дію термічного агента і звільнити обпечену ділянку від одягу. Тканину, що прилипла до шкіри, обрізують довкола ділянки опіку. Охолоджують обпечену ділянку, поливаючи чистою водою упродовж 10 – 15 хв або прикладаючи грілки з льодом. Якщо застосувати таке охолодження не можливо, поверхню опіку залишають відкритою для охолодження повітрям. Коли горить одяг, треба накинути на дитину ковдру, покривало (припинити доступ повітря) та, притиснувши їх до тіла, загасити полум’я.

Коли ж цілість шкіри не порушена, треба ставити товсті охолоджувальні комп­реси (температура води – 18 – 20°С), які часто змінювати. Якщо ж вона пошкоджена, то для компресів слід використовувати воду, температура якої – 27 – 30°С (температура нижча за 27°С виявляє в цьому разі надто сильну подразнюючу дію), або тримати ура­жену ділянку у воді, температура якої – 27 – 30 С. Коли біль почне зменшуватися, необхідно знижувати температуру води до 22 °С та більше.

– А що Ви порадите робити у випадку ураження тіла хімічними опіками?

– У випадку хімічних опіків слід негайно обмити (мити упродовж 20 – 30 хв) уражені частини тіла водою, щоб якомога швидше видалити хімічну речовину.

Для нейтралізації основ використовують 1 – 2% розчин оцтової або лимонної кислоти, а для нейтралізації кислот – 2% розчин натрію гідрокарбонату (соди), мильну воду.

Якщо стався опік сірчаною кислотою і негашеним вапном, воду застосовувати не можна, бо під час контакту з ними виділяється додаткове тепло.

– Як же лікувати народними засобами наслідки опіків?

–  При невеликих опіках роблять примочки з відварів лікарських трав, свіжої сечі.

Для примочок беруть по 20 г листків підбілу звичайного та подрібнених плодів шипшини коричної, заливають 300 мл окропу, настоюють 3 год, проціджують. При­мочки знімають біль.

Для компресів готують відвар кореня родовика лікарського (10 г на 200 мл окро­пу). Відвар кореневища і трави півників болотяних – найкращі ліки, якщо опік стався від гарячої води.

Компреси з розчину оцту полегшують стан у разі опіків полум’ям.

Для запобігання опіковому шоку та полегшення його перебігу як анти­мікробний засіб для компресів використовують 20% настоянку бруньок тополі чорної або 10% комбіновану настоянку (на 40% спирті етиловому) бруньок тополі чорної та берези бородавчастої. Беруть 1 столову ложку настоянки на склянку води.

У народі при опіках прикладають сиру терту картоплю або сирий м’якуш гарбу­за. При опіках полум’ям для запобігання утворенню пухирів обробляють ділянку ураження маслиновою олією із сіллю. Для зменшення болю уражені ділянки присипа­ють порошком кореня солодки голої або живокосту лікарського.

– Що Ви порадите застосувати при опіках сонячними променями?

– При опіках сонячними променями обпечені ділянки змазують соком чистотілу звичайного (дають всмоктатися, а через 2 – 3 хв знову змазують). Пов’язки не накла­дати. Уражені ділянки змазують також сумішшю 1 столової ложки олії, 2 столових ложок сметани та 1 жовтка свіжого яйця.

– А чим можна змазувати опіки?

– Змазувати опіки можна звіробійною або горіховою олією. Мазь із жовтків ефективна навіть у разі великої поверхні опіків. Її готують так. 10 – 15 курячих яєць варити упродовж 10 хв, відокремити жовтки, ретельно розтерти їх лож­кою, щоби не було грудочок. Кашку підсмажити на сухій сковороді на малому вогні, постійно перемішуючи протягом 45 хв. Змазувати опікову поверхню 4 – 5 разів на день. Опіки гояться без рубців за короткий час.

На Гуцульщині готували мазь із вареного яєчного жовтка, розтираючи його з вершковим маслом та підігріваючи. Змазували обпечені місця.

В Івано-Франківській області для лікування опіків застосовували піну з яєчного білка («шумовиння»), попечені місця змазували яєчним білком або збитими разом білком та жовтком.

Олесь Миколайчук


Джерело: Тижневик "Номер один"





Новини
23 Листопада
22 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше