Здуття живота (метеоризм) зумовлюється накопиченням у кишечнику газів. Спостерігається переважно при кишкових захворюваннях. Причинами метеоризму є підвищене утворення газів у процесі бродіння або гниття харчових мас, затримка газів у кишечнику внаслідок зниженого їхнього усмоктування, заковтування повітря, як це буває при неврозі, звуженні кишок або повній їхній непрохідності. Значним метеоризмом супроводжується перитоніт (запалення очеревини). Здуття кишок буває тимчасовим або постійним. Воно може не супроводжуватись негативними наслідками, але частіше спричиняє приступи ядухи, різкого болю в животі, серцебиття, занепад сил. Відчуття тяжкості та розпирання в животі, біль минає, щойно гази відійдуть. Як стверджує наш позаштатний консультант – медик і валеолог Галина Кожій, цю недугу можна лікувати і народними засобами.
– Пані Галино, які Ви порекомендуєте лікарські рослини для лікування здуття живота?
– За такої недуги рекомендують лікарські рослини, які стимулюють функцію щитовидної залози, сприяють підвищенню обміну речовин, впливають на стан нервової системи. Таким чином можна домогтися зменшення дози гормональних препаратів.
Відвар і настій трави дроку красильного діє на організм подібно до гормону тироксину. 10 г трави залити 200 мл води, довести до кипіння, кип’ятити 3 хв на малому вогні, настояти упродовж 1 год, процідити. Приймати по 1 чайній –1 столовій ложці 3 – 4 рази на день. Настій трави (1 столову ложку на 250 мл окропу, настояти 1 год) призначають по 50 мл 3 рази на день за 30 хв перед вживанням їжі, дітям віком до 5 років – по 20 – 30 мл 3 рази на день.
– А що слід вживати при гіпотиреозі?
– При гіпотиреозі рекомендують таку суміш: трави дроку красильного – 10 г; плодів глоду колючого – 20 г; трави собачої кропиви серцевої – 20 г. Столову ложку суміші залити 200 мл води, довести до кипіння, кип’ятити 10 хв на малому вогні, настояти упродовж 30 хв. Приймати по 1 – 2 столові ложки 4 рази на день за півгодини перед вживанням їжі. Дітям віком до 3 років дозу зменшити до 1 чайної ложки.
Слань ісландського моху містить йодисті речовини, близькі за будовою до дийодтирозину (гормону щитовидної залози), тому вона особливо корисна при мікседемі. Чайну ложку залити 200 мл холодної води, довести до кипіння, кип’ятити 5 хв на малому вогні, процідити. Приймати по 30 – 60 мл 3 рази на день.
За недостатньої функції щитовидної залози призначають траву нетреби звичайної: 1 столову ложку залити 300 мл води, довести до кипіння, настояти 2 год. Приймати по 30 мл 4 – 6 разів на день, запиваючи молоком.
– Відомо, що одним із постійних симптомів мікседеми є анемія. Яке Ви лікування рекомендуєте мікседеми з цією супутньою недугою?
– Для лікування мікседеми широко використовують фізіотерапевтичні процедури. Рекомендують загальні вологі обтирання, хвойні ванни температури 37 – 38°С. До них можна додавати 2 – 3% солі. Тривалість ванни – 10 – 15 хв.
Корисно купатися в морі та річці чи озері, приймати душ.
Під час водолікувальних процедур слід стежити за станом серцевої діяльності хворого (особливо дитини). Можна здійснювати загальний та частковий масажі (плечового пояса, шиї, кінцівок).
– Чи можна у такому випадку застосовувати лікувальну фізкультуру?
– Можна, але треба враховувати те, що м’язи у хворих на цю недугу слабкі і вони швидко стомлюються. Тому навантаження має бути помірним, раджу збільшувати його поступово. Фізичні вправи мають тонізувати організм хворого, а не стомлювати його.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"