Цукровий діабет – захворювання, зумовлене абсолютною або відносною кількістю інсуліну в організмі, за якої порушується обмін речовин, насамперед підвищується кількість глюкози в крові та виділення її з сечею. Лікування цієї недуги в основному проводять за допомогою ін’єкцій інсуліну. Вводити інсулін треба в дозі, що призначена лікарем. Вагомим чинником лікування цукрового діабету є постійний контроль за рівнем глюкози в крові та сечі. Вилікувати цю недугу, за словами нашого позаштатного консультанта, медика і валеолога Галини Кожій, можна і народними засобами.
– Пані Галино, перш за все яку дієту Ви би порекомендували хворим на цукровий діабет?
– Справді, для хворих на цукровий діабет надзвичайно важливо дотримуватись дієти. Однак саме якої, залежить від багатьох чинників: віку та маси тіла хворого, важкості перебігу захворювання, фізичного навантаження, рівня глюкози у крові тощо. Враховуючи це, хворим не можна рекомендувати однакову дієту.
– А які ж тоді продукти слід вилучити з раціону хворого на цю недугу, а які, навпаки, слід вживати для його одужання?
– До раціону слід включати продукти, які містять велику кількість волокон (клітковини): висівки, хліб із висівками, бобові культури, борошно грубого помелу, капусту, помідори, огірки, кабачки, баклажани, гарбуз, малину, смородину, журавлину, чорниці, апельсини. Це нормалізує функцію травного каналу, реакцію підшлункової залози на надходження багатої на вуглеводи їжі, сприяє виведенню з організму холестерину.
З дієти слід вилучити рафіновані вуглеводи (цукор, варення), проте загальна кількість їх повинна становити не менше 125 г на добу.
Оскільки родзинки, шовковиця, фініки, інжир, банани містять велику кількість вуглеводів, то їх вилучають із дієти. Мед вживають по одній чайній ложці два рази на день (за рахунок добової кількості вуглеводів).
Треба обмежити споживання картоплі, буряків, моркви, а капусту, огірки, кабачки, салат, томати, щавель, зелені боби давати в необмеженій кількості. Яблука, груші, айва, горобина, апельсини, мандарини, лимони, ягоди журавлини, брусниці, малини, суниць містять переважно фруктозу, а тому їх слід включати у раціон.
«Вівсяні дні» сприяють зменшенню кількості глюкози в крові й сечі. Корисні страви з гречки.
Необхідно споживати приблизно 70-80 г білків на добу. Вони містяться в м’ясі, рибі, молочних продуктах, яйцях, сирі.
Для запобігання жировій інфільтрації печінки рекомендують продукти, що багаті на метіонін (сир, тріску, вівсяні крупи, сою). Страви треба заправляти кукурудзяною, соняшниковою, маслиновою олією.
У раціоні також необхідно обмежити кількість продуктів, багатих на холестерин (жовток яєць, ікра, печінка).
– А які народні засоби лікування цукрового діабету з використанням цілющих рослин Ви можете порекомендувати нашим читачам?
– При цукровому діабеті корисна така суміш: 90 г кукурудзяного борошна варити упродовж 1 год у 900 мл води. До відвару додати дві столові ложки вишневого сиропу, три столові ложки мелених горіхів, 1 столову ложку порошку листків шовковиці. Підсолити. З’їдати до 100 г суміші тричі на день упродовж 10 діб.
Ще можна застосувати такий народний метод лікування цієї недуги: 5 частин гречки змолоти з 1 частиною волоських горіхів. Звечора 1,5 столової ложки суміші залити 1/4 склянки кислого молока (не перемішуючи). Одну столову ложку суміші з’їсти натще з яблуком. Потім ще два рази на день з’їдати по одній столовій ложці за півгодини перед вживанням їжі. Рекомендовано це приймати упродовж місяця.
Натуральний гранатовий сік зменшує спрагу, сухість у роті, поліпшує загальний стан, дещо знижує кількість глюкози в сечі та крові.
Салат посівний корисний хворим, особливо з легкою формою діабету (нікотинова кислота, що міститься в салаті, бере участь у вуглеводному обміні).
Топінамбур (земляна груша) замість крохмалю накопичує інсулін, який перетворюється на фруктозу. Бульби їдять вареними, смаженими до 100 г на добу.
Часник, цибуля містять речовини, що знижують рівень глюкози у крові, їх треба споживати хворим на діабет.
Навесні можна приготувати салат: 5-6 листків кульбаби лікарської помити, подрібнити, додати 0,5 чайної ложки соняшникової олії.
Корисний для лікування цукрового діабету свіжий сік кропиви дводомної. Приймають його по одній столовій ложці через 2 год після вживання їжі. На зиму сік консервують (1 частину соку на 1 частину 40% спирту етилового). Призначають хворим на цю недугу по 20-30 крапель 3 рази на день через 2 год після вживання їжі.
– А які суміші лікарських рослин слід вживати під час лікування цукрового діабету?
– Я особисто можу порадити дві дієві суміші. До складу першої з них входять такі компоненти: листки чорниці звичайної – 30 г; лушпиння квасолі звичайної – 30 г; листки шовковиці чорної – 30 г; трава козлятника лікарського – 30 г. Дві столові ложки суміші залити 500 мл води, витримати 15 хв на водяній бані, настояти упродовж 30 хв, процідити. Приймати до однієї склянки 3-4 рази на день за півгодини перед вживанням їжі. Дозування повинно відповідати віку та стану хворого.
Корисною у лікуванні цукрового діабету також є суміш із таких компонентів: трава козлятника лікарського – 20 г; листки чорниці звичайної – 20 г; листки берези бородавчастої – 5 г; кора крушини ламкої – 5 г; коренів цикорію дикого – 30 г. Столову ложку суміші залити 300 мл води, кип’ятити 15 хв на малому вогні, настояти упродовж 15 хв, процідити. Приймати до 1/2 склянки 3 рази на день за півгодини перед вживанням їжі.
– Які ще додаткові дієві народні засоби можна застосувати при лікуванні цієї недуги?
– Можу порекомендувати народні рецепти, що сприяють поліпшенню роботи людського організму саме під час лікування цукрового діабету та пришвидшують одужання хворого на цю недугу.
Зокрема для ослаблення сечового виснаження беруть порівну корені кропиви дводомної та листки подорожника великого. Дві столові ложки суміші необхідно кип’ятити у 500 мл води 20 хв на малому вогні. Приймати по 50-100 мл через 2 год після вживання їжі, додаючи до кожної порції відвару по 1/3 –1/2 чайної ложки товченого проса.
Для зниження кількості глюкози у крові народні цілителі радять середнього розміру цибулину очистити від лушпиння та цілою опустити в банку з водою, настояти добу. Вранці натще дати дитині випити стільки настою, скільки вона захоче. Цибулю знову замочити у воді на добу. Так повторювати процедуру з тою ж цибулиною протягом 7-10 діб, після чого взяти нову цибулину.
При цукровому діабеті також корисно щоденно робити масаж живота та лікувальну гімнастику. Лікувальна гімнастика сприяє поліпшенню вуглеводного обміну, бо під впливом м’язової діяльності підвищуються засвоєння глюкози та ефект дії інсуліну.
Раджу також обмивати тіло водою температури 25-27 С, легенько розтираюи шкіру. Щоденно або через день приймати ванни температури 32-36 С тривалістю 10-15 хв. Дуже корисні хвойні ванни температури 33-36 градусів С.
Також можна на ніч накладати збуджувальний компрес на живіт.
При доброму самопочутті раз на тиждень слід робити парові постільні ванни. Для примочок на рани, виразки, що виникають внаслідок порушення кровообігу, особливо на нижніх кінцівках, рекомендують такі два засоби:
1) 1 столову ложку квіткових кошиків арніки гірської залити 200 мл води, ки’ятити 10 хв. на малому вогні, настояти упродовж двох годин. Марлю, складену в чотири шари, змочити у відварі та прикласти до уражених ділянок на всю ніч;
2) 2 столові ложки насіння льону звичайного залити 200 мл води, довести до кипіння, струшувати упродовж 10-15 хв до утворення драглистої маси. Процідити і прикладати до ран на ніч.
Рекомендую 2-3 рази на тиждень ставити проносні клізми, а потім невеликі (до 50 мл) з води температурою 17-20 градусів С.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"