Наприкінці грудня 2016 року чотири ради, до складу яких входять дев’ять населених пунктів, вирішили, що настав час брати відповідальність за розвиток своїх територій. Так у Тернопільській області утворилася Вишнівецька селищна об’єднана громада. Зараз тут проживає близько 9000 мешканців. На виборах 85% людей віддали свої голоси за місцевого бізнесмена, який до цього часу ніколи не був чиновником, проте мав досвід управління. Як за неповних два роки змінилася Вишнівецька об’єднана громада у проекті УКМЦ – DOBRE “Речники громад”, розповів голова громади Володимир Кравець.
«Контрактна робота дозволяє мати додаткові важелі контролю керівників навчальних закладів»
За словами Володимира Кравця, у 2016 році головами сіл, що увійшли до складу громади, були молоді перспективні люди, які розуміли переваги об’єднання. Саме вони розповідали населенню про важливість реформи, та працювали з депутатами, аби ті підтримали рішення про об’єднання в громаду. Володимир Кравець каже, що вирішив балотуватися на посаду голови, аби показати, що навіть за невеликі гроші громада може змінюватись.
– Я розумів, що немає дороги, тротуару, освіти, медицини. І нічого не змінюється 27 років. Вирішив показати, як багато можна відремонтувати за невеликі кошти, але чесно працюючи і маючи хорошу команду. Мені не цікаво сидіти в кабінетах, а краще їздити по школах, садочках, бачити, що треба зробити передусім, – розповідає голова Вишнівецької громади.
Володимир Кравець говорить, що відразу після об’єднання громада почала думати не про майбутній розвиток, а про те, що треба відремонтувати. У селищі Вишнівці на той час 70 відсотків вулиць навіть не мали твердого покриття – усі дороги змивало першим же дощем. Оскільки ОТГ утворилася наприкінці року, то бюджет затвердили фактично у тому вигляді, який готувала попередня команда.
Уже з весни 2017 року у Вишнівецькій об’єднаній громаді почали ремонтувати дороги. Також 2,5 млн. грн. спрямували на перекриття трьох шкіл.
– За 2,5 млн. грн. замінили дах у трьох школах громади. Хоча у попередні роки в Старих Вишнівцях тільки спортзал площею 300 квадратних метрів перекрили за 800 тис. грн. Якщо немає корупції, якщо технічно підійти до справи, то можна за невеликі кошти багато чого зробити, – каже пан Кравець.
Того ж 2017 року в громаді створили відділ освіти і всі навчальні заклади перейшли у підпорядкування ОТГ. За словами Володимира Кравця, у їхній громаді не закрили жодного навчального закладу, бо чотири школи і три дитячі садочки повністю укомплектовані та заповнені дітьми. Фінансування на них вистачає. Один із садочків відкрили не так давно у селі Бодаки.
Усіх директорів шкіл перевели на контрактну роботу, а для того, щоб отримати посаду, їм треба ще пройти конкурс. Така організація роботи дозволяє мати додаткові важелі контролю керівників навчальних закладів. Аби не тільки створювати умови, а й гарантувати якість освіти, для представників громади організовують навчальні поїздки. Наприклад, тиждень тому відбулася робоча поїздка в Естонію на освітню тематику.
«Комп’ютерні програми дозволяють бачити надходження податків у будь-який момент»
У Вишнівецькій громаді намагаються розвивати місцевий бізнес. Земельні ділянки виставляються на відкритий аукціон, аби питання отримання землі не мали і натяку на корупційні дії.
– У бюджеті на наступний рік плануємо хоча б невелику суму коштів на розвиток малого бізнесу. Наприклад, для тих, хто хоче відкрити свою справу, на початку компенсували їм податки, щоби вони могли рухатися і розвиватися, – розповів голова громади.
За словами Володимира Кравця, у громаді проводять зустрічі з підприємцями, щоби стимулювати їх сплачувати податки й офіційно працевлаштовувати людей. Голова громади додає, що вже після першої зустрічі надходження в бюджет почали збільшуватись: «Підприємці побачили, що їхні кошти використовуються чесно і за призначенням – на покращення інфраструктури, оновлення шкіл для їхніх дітей. Вони бачать, які у школах та садочках ремонти, як розбудовують села. Тому починають сплачувати краще».
У Вишнівецькій ОТГ, як і в багатьох інших громадах, не знали, хто скільки платить податків. Голова громади, у якого з часів бізнесу залишилася звичка все контролювати, поговорив про це з фінансистами, і вони знайшли рішення. Громада купила дві спеціальні комп’ютерні програми, завдяки яким процеси надходження податків можна побачити у будь-який момент. Ми знаємо, хто і скільки сплатив податків, коли це сталося, який саме податок: ПДФО, плата за землю чи оренду комунального майна.
Пан голова не виключає, що деякі підприємці платять своїм працівникам зарплату «в конвертах»: «Але ми зараз проводимо велику роботу в напрямку легалізації трудових відносин, адже місцевому самоврядуванню дано повноваження мати у штаті інспектора з охорони праці, який без попередження може приїжджати до підприємців і дивитися, хто працює, чи ці люди працевлаштовані тощо. На сьогоднішній день ми більше проводимо роз’яснювальну роботу, бізнес розуміє ситуацію, і за надходженнями бачимо, що вони йдуть нам назустріч і починають оформляти своїх працівників».
Також голова громади говорить, що у їхній громаді немає корупції.
– Якщо керівник громади не очолює корупцію, то підлеглі не будуть нею займатися. А якщо будуть, то їхній час при владі буде дуже коротеньким. У нас землевпорядник мав проблеми з правоохоронними органами, ще декілька працівників – ми всіх їх звільнили. Також були проблеми з директорами в школах – їх також на посадах більше немає. Зараз у нашій селищній раді корупції немає. Замало одягати вишиванку і на кожному кроці кричати “Слава Україні”. Треба кожному на своєму місці чесно працювати, сплачувати податки, і тоді буде розвиток території, де ти живеш, і країни в цілому, – сказав Володимир Кравець.
«Якщо кошти витрачаються на мудрі проекти, то проблем із залученням донорів не буде»
У громаді працюють і над залученням донорських коштів. Для цього створили посаду проектного менеджера. Зокрема, Вишнівецька ОТГ є партнером програми USAID DOBRE.
Володимир Кравець говорить, що труднощі у залученні програм технічної допомоги виникають через вимогу співфінансування, а бюджет громади не завжди дозволяє реалізувати у співпраці масштабний проект.
– Якщо ви показуєте роботу, донор бачить, що ці кошти витрачаються на мудрі й потрібні проекти, а не щоби просто “витягнути” кошти, то із залученням фінансів проблем не буде. Повинно бути співфінансування 30 чи 50%. І у бюджеті мають бути на це гроші. Тому ми працюємо над наповненням бюджету і все ж більше розраховуємо на свої сили, – каже пан Кравець.
Голова громади відзначає активну громадську позицію місцевих жителів, особливо молоді.
– У нас віднедавна створено ГО «Цвіт». Це не кишенькова громадська організація голови селищної ради, люди самі зорганізувалися й активно працюють, долучаються до будь-яких заходів, які відбуваються в нашій громаді, навіть виграли грант із благоустрою скверу. Але не тільки члени цієї організації беруть участь у житті громади. Нещодавно в нас обговорювали бюджет на 2019 рік, і я ніколи не міг собі уявити, що стільки людей може прийти на це обговорення. При цьому багато з них мали конкретні пропозиції та проекти, які в письмовому вигляді опускали в спеціальну скриньку, і ми обов’язково будемо брати їх до уваги, – переконує пан Кравець.
Родзинка селища – Вишнівецький палац, який називають місцевим “Версалем”.
– На нашій території знаходиться палац, він нам не підпорядковується, а Державному історико-архітектурному заповіднику, проте ми беремо участь у його життєдіяльності. Якщо його керівництво просить, то ми по можливості допомагаємо йому, до прикладу оргтехнікою. Палац приваблює туристів, але щоби мати можливість отримувати додаткові надходження до нашого бюджету від них, потрібно розвинути інфраструктуру. В нас уже є сучасні сквери, вулиці, тротуари, стадіон, але поки немає найголовнішого для туристів – готелю, щоб вони мали переночувати. Сподіваюся, що він таки колись з’явиться і це дозволить ще більше привабити туристів до Вишнівця, вони будуть у нас не лише проїздом, а й залишаться на ночівлю, – поділився планами голова Вишнівецької громади.
«Мені совість не дозволяє брати зарплату, тому що я не є бідна людина»
Що цікаво, за свою роботу Володимир Кравець грошей не отримує.
– Кошти, а це «гола» ставка без премій, поступають на картковий рахунок, а сама картка знаходиться в бухгалтерії. З неї знімаються гроші при потребі, до прикладу, якщо приїздить якась делегація, то можуть їх використати. Мені совість не дозволяє брати зарплату, тому що я не є бідна людина. Водночас багато коштів витрачаю на меценатство, навіть інколи родина страждає від цього, але такий я є і мене вже ніхто не змінить, – переконує пан Кравець.
Володимир Кравець зробив доволі сенсаційну заяву: пропрацювавши каденцію на посаді голови Вишнівецької громади, має намір повернутися до… землі.
– У мене зараз сформована хороша команда, є три молодих та креативних заступники, думаю, вони зможуть керувати громадою. Я ж більше почуваюся підприємцем чи бізнесменом, мене більше тягне до землі, це моє рідне та близьке. А пішов на голову громади, щоби показати, що маючи бажання та хист, можна багато зробити для людей. І якщо я добуду до закінчення терміну, то, повірте мені, наступникам мало залишиться робити у плані розбудови, ремонтів шкіл і т.п. Думаю, за п’ять років там усе буде зроблено, вони повинні це підтримувати і покращувати, – підсумував голова об’єднаної Вишнівецької громади.
Іван Білий
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", новини Тернопільщини