Найсвіжіше:
• Тернопільська футзальна ліга: покер Новачинського, хет-трик Білика та лідерство “Гермеса-7” • Завод харчових напівфабрикатів збудують у Тернопільській області • Ще один депутат з Тернопільщини склав свої повноваження • У військовому госпіталі помер солдат резерву з Тернопільщини • У центрі Тернополя змінили схему організації дорожнього руху • 38-річний житель Тернополя здійснив серію крадіжок з автівок та підвалів багатоповерхівок (+відео) • У Шумську лікар-стоматолог жорстоко побив 12-річного хлопця • У Тернополі відбулася звітна конференція Асоціації футболу Тернопільщини • Футбольні матчі Ліги чемпіонів та Ліги Тернопільщини переносяться через негоду  • На Прикарпатті затримали тернополянку за вербування жінок для проституції у Польщі • На Тернопільщині відійшла у вічність відома банкірка • Депутати селищної ради на Тернопільщині звернулися з позовом до суду на… биків • У Тернополі відбувся масштабний футбольний форум (+фото) • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 23 листопада • Бучацький «Колос» отримав нагороди за третє місце у вищій футбольній лізі Тернопільщини (+фото) • На Тернопільщині ділки незаконно продали 11 т спирту, маскуючи його під дистильовану воду • На Запоріжжі загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних • У Тернополі затримали серійного злодія • В індустріальному парку на Тернопільщині збудують підприємство на 120 робочих місць • Польські фермери попередили про блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною • Чиновник міськради на Тернопільщині вимагав у бізнесмена пів мільйона хабаря  • Тернополянин оцінив вартість фіктивної інвалідності у вісім тисяч доларів
rss

sdr

На Тернопільщині цьогоріч народжено 11 дітей від інфікованих матерів, із них одна – з діагнозом СНІД


Опубліковано: 8 Грудня 2019р. о 11:23

Тернополяни не поспішають дбати про своє здоров’я

Дізнатися про свій ВІЛ-статус тернополянам можна було 2 грудня на вулиці Сагайдачного у кареті швидкої допомоги. Діагностування проходило за наявності однієї краплі крові та індивідуального тесту, котрий за дві хвилини чітко визначав статус кожної людини. Відбулася просвітницька акція за підтримки Тернопільського обласного центру громадського здоров’я.

Процедура обстеження є абсолютно безболісною, швидкою та стерильною

«Нашим людям заважає страх та всезнайство»

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Його відзначають для того, аби привернути увагу громадськості до глобальної проблеми людства. Україна залишається регіоном із високим рівнем поширення ВІЛ. За даними Об’єднаної програми Організації Об’єднаних Націй із ВІЛ/СНІД, близько 244 тис. українців мають ВІЛ, із них приблизно 100 тисяч не знають про свою хворобу. Оскільки цей день припав на неділю, відзначили його у перший робочий день грудня – понеділок.

У Тернополі біля пам’ятника І. Франку стояли волонтери, члени громадської організації, котрі роздавали інформативну літературу, консультували та безкоштовно, стерильно, швидко і надійно пропонували пройти обстеження на визначення свого ВІЛ-статусу. Воно показує не лише, чи хвора людина даною недугою, а й чи може вона бути її носієм. Адже є випадки, коли імунний статус людини сильний і не сигналізує про захворювання. Тому обстеження було вкрай важливе для кожного жителя. Тернополяни ж не поспішали обстежуватись, станом на 13 годину прийшли одиниці. Підійшовши до молодої дівчини, проконсультувавши її, отримали негативну відповідь. Інші люди старшого віку говорили, що там усе відбувається нестерильно і через це можна захворіти. Однак зі всіх, хто так казав, жоден не бачив, як відбувається процедура. На превеликий жаль, свідомих громадян виявилось мало. Безглузді виправдання, страх, всезнайство та просте ігнорування керувало людьми. Із кожного кутка говориться про те, що краще попередити та діагностувати, ніж лікувати, але цього правила дотримуються одиниці.

– День боротьби зі СНІДом започатковано з 1988 року Всесвітньою організацією охорони здоров’я, такі акції проходять щороку. Таким чином маємо можливість перевірити ВІЛ-статус. Стараємось надати консультативну допомогу та обстежити кожного, хто бажає. На жаль, статистика дуже сумна. 70% людей не знають свого ВІЛ-статусу. Кожен сотий українець є інфікований, але не знає про це. Близько 50% людей звертаються за медичною допомогою тоді, коли хвороба називається СНІДом, це 3-4 ступінь. У 2017 році по області було виявлено 77 випадків, а за даний період 2019 року – 93 випадки ВІЛ- інфекції. Народжено 11 дітей від інфікованих матерів, із них одна дитина з діагнозом СНІД, інші знаходяться під спостереженням. Цифри жахаючі. Тому ми вважаємо, що дана акція дуже актуальна і варто доносити людям, що обстежуватись треба, хоча б раз у рік здавати кров та знати про свій ВІЛ-статус, особливо якщо ви живете чи працюєте у небезпечних умовах, де шляхи передачі загострюються, – розповіла лікар-методист КНП «Тернопільський обласний центр громадського здоров’я» Галина Зот.

Важливим відкриттям на шляху до подолання ВІЛ-інфекції стала формула U=U. Це скорочення від Undetectable = Untransmittable, що в перекладі з англійської означає «не передається». Суть формули така: якщо людина з ВІЛ отримує лікування і в неї у крові вірус знижується до мінімуму (так зване невизначуване вірусне навантаження) – вона не може передати ВІЛ.

АРТ-терапія допомагає хворим на СНІД

Об’єднана програма ООН ВІЛ/СНІДу складається з амбітного плану – подолати епідемію ВІЛ/СНІДу до 2030 року. Суть стратегії полягає  в тому, що 90% усіх ВІЛ-позитивних людей мають знати про свій ВІЛ-статус, 90% із них прийматимуть ліки – антиретровірусну терапію (АРТ), і у 90% із тих, хто її приймає, рівень вірусного навантаження має бути на рівні невизначуваного.

– Дана акція дає можливість швидше діагностувати ВІЛ-інфекцію. Таким чином ми зможемо надати медичну допомогу, провести детальні обстеження та зробити все можливе для того, аби дане захворювання від тої чи іншої людини не передавалося, а хворий отримав усю терапію, яка буде необхідна. Якщо медична допомога буде надана своєчасно, пацієнт може видужати (якщо діагностування пройшло на першому етапі). Курс лікування довічний. Пацієнт постійно прийматиме спеціальні медичні препарати, контактуватиме з лікарями. На даний час на обліку зареєстровано 984 ВІЛ-інфікованих пацієнти, із них 484 отримують АРТ-терапію. Лікування відбувається за рахунок держави і добровільно, – сказав генеральний директор медичного центру соціально-небезпечних захворювань Василь Галанов.

Невизначуваний рівень вірусного навантаження – це стан ВІЛ-позитивної людини, за якого кількість вірусних часток у крові є нижчою за поріг чутливості тестів до вірусу – менше 40 копій РНК в 1 мл. крові. Антиретровірусні препарати ефективно контролюють ВІЛ в організмі людини. Вони не здатні його вилікувати та вивести вірус з організму, але перешкоджають розмноженню вірусу за умови щоденного їх прийому відповідно до призначення лікаря. Згодом рівень вірусного навантаження  у крові стає настільки низьким, що його не визначають під час тестування. Якщо невизначуваний рівень зберігатиметься шість місяців, від такої людини практично неможливо буде заразитися ВІЛ статевим шляхом. Навіть після досягнення цього стану припиняти терапію категорично заборонено – без щоденного пригнічення ліками вірус знову почне розмножуватись в організмі людини та не буде стійкості до препаратів схеми лікування, які приймав пацієнт.

– У цієї хвороби віку немає. Не можна сказати, хто конкретно знаходиться в зоні ризику, більшість гадають, що це молодь, адже вони не завжди думають про захищений статевий акт, зміну партнерів. Однак – ні, цікавою групою є люди за 50 років, котрі при обстеженні дізнаються про свій інфікований статус, хоча до цього їх нічого не турбувало, – додала завідувач лабораторії медичного центру соціально-небезпечних захворювань Ірина Наконечна.

2 грудня відзначили Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Тернополяни могли безкоштовно перевірити свій ВІЛ-статус

Щороку кількість інфікованих зростає

Епідемічна ситуація із ВІЛ/СНІДу в Тернопільській області складна. За останні роки збільшується кількість вперше виявлених випадків на фоні практично однакової кількості обстежених. Так за 2017 рік в області було проведено 35 996 обстежень на ВІЛ. Виявлено 77 випадків ВІЛ-інфекції. За 2018 рік проведено 33 800 обстежень, виявлено 85 нових випадків ВІЛ-інфікування, за період 2019 року в області при 34 275 обстежуваних виявлено 93 випадки ВІЛ-інфекції.

– Існують СНІД-індикаторні захворювання, передусім немотивована втрата ваги, кандидоз ротової порожнини, бронхіт, пронос, який триває більше місяця, неодноразове запалення легень протягом року, енцифалопатія, рак шийки матки та багато інших захворювань, котрі можуть сигналізувати про те, що в організмі присутній вірус імунодефіциту людини. Але застерігаю та наголошую, що обстежуватись потрібно, бо опірність організму може блокувати деякі сигнали, а людина навіть не здогадуватиметься, що є носієм небезпечного захворювання, – підсумувала лікар-епідеміолог медичного центру соціально-небезпечних захворювань Тамара Буртняк.

Серед зареєстрованих випадків у 39,9% пацієнтів встановлено діагноз СНІД. У 78,8% випадків СНІД встановлено одночасно при обстеженні. Випадки ВІЛ-інфекції в однаковій мірі реєструються як серед чоловіків, так і у жінок. У 54,4% випадків ВІЛ-інфекція зареєстрована серед чоловіків та 44,6% – серед жінок.

Основний вік інфікованих – 30-39 років, на який припадає 33,7% усіх зареєстрованих випадків. Група 40-49 років становить 26,5%. У віковій групі 50+ зареєстровано 13,2% випадків. Ці пацієнти як правило інфікувалися у значно молодшому віці і вже звертаються за медичною допомогою у зв’язку з клінічними проявами СНІДу. Небезпечним є факт «помолодіння» ВІЛ-інфекції, тобто виявлення випадків у пацієнтів ВІЛ-інфекції у віковій групі 15-19 років.

Серед шляхів передачі переважає статевий – 83,1% випадків, із них гетеросексуальний становить 77,1% та гомосексуальний – 6,02%. На парентеральний шлях припадає  3,6% інфікувань.

Журналістка «Номер один» перевірила свій ВІЛ-статус, хоча впевнена у тому, що здорова. Однак піклуватися про своє здоров’я варто. А ще не треба ставити своє незнання та здогадки вище медичних порад. Вас наслідують ваші діти, невже ви хочете, щоби через ваше незнання та незрозумілу гидливість вони постраждали?

Соломія Вершигора


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , ,

Перегляньте також:





Новини
23 Листопада
22 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше