60 років тому Тернопільщину вперше і востаннє відвідав Генсек Радянського Союзу
10 грудня 1959 року до Тернополя вперше і, як згодом виявилось, востаннє з робочим візитом завітав Генеральний секретар ЦК КПРС. Це був Микита Хрущов. Місцеве керівництво області вирішило похизуватися перед першою особою Радянського Союзу, тому зустріти Хрущова прийшла маса люду.
Приїхав паровозом
Приїхав Микита Хрущов до Тернополя зі Львова у супроводі першого секретаря ЦК КП України Миколи Підгорного.
– У 1959 році вже було багато добре освоєних тепловозів, які тягнули чимало пасажирських поїздів. Як першому керівнику могутньої імперії СРСР Микиті Хрущову могли надати найсучасніший тепловоз. Однак він у тому плані був консервативний і не дуже довіряв тепловозам, а тому прибув до Тернополя спеціальним поїздом на паровій тязі, – розповів залізничник із 37-річним стажем, більшу частину з якого пропрацював машиністом, тернополянин Мирослав Гнатишин.
Зустрічати Генсека на перон залізничного вокзалу, за свідченнями очевидців, зігнали велику кількість людей, здебільшого це були комсомольці та комуністи. За народним звичаєм Генсеку піднесли хліб-сіль. Із вокзалу він пішим ходом пройшов по теперішній вулиці Чорновола і попри готель «Україна» попрямував в обком партії, який знаходився у приміщенні, де нині працює обласне казначейство. В офіційній частині візиту Хрущова було відвідання промислових об’єктів міста, зустріч із партактивом та передовиками сільського господарства Надзбручанського краю. Також він оглянув виставку різних сортів кукурудзи, вирощених на колгоспних ланах Тернопільщини.
Чи був ініціатором підриву костелу, достеменно не відомо
Тернополем ходить легенда, що саме під час візиту Микити Хрущова за його вказівкою підірвали парафіяльний костел Матері Божої Неустанної Помочі – одну з головних архітектурних родзинок міста того часу. Мовляв, коли він підійшов до приміщення партійного осередку Тернополя, то його, запеклого атеїста, дуже здивувало, як перед вікнами комуністичної еліти міста може знаходитись римо-католицький костел. І місцева партійна еліта рада старатися, ініціювала його руйнування та будівництво на цьому місці центрального універмагу.
Дослідник української середньовічної архітектури Орест Мацюк свого часу писав про один зі скалатських храмів, який підірвали в 1950-х роках перед візитом у край Микити Хрущова (боялися, аби не гірше – він був ще тим шанувальником архітектури. Скажімо, наказав із чернівецького Єврейського дому позбивати закутих атлантів, бо це символ рабства. Добре, що там хоч вчасно схаменулися). Можливо, саме на основі цього дослідження заговорили і про тернопільський парафіяльний костел. Однак, за свідченням старожилів міста, Генсек Хрущов відповідної вказівки не міг дати. Бо зруйнували костел набагато раніше. Зокрема, у 1949 pоці акт обстеження визнавав, що храм в аварійному стані. Потрібен був металевий каркас для вежі і шпиля. У доповідній записці уповноваженим Ради у справах релігійних культів при Раді Міністрів СРСР та УРСР зазначалося: «За генеральним планом відбудови і реконструкції міста Тернополя, затвердженим Радою Міністрів УРСР, вказаний костел підлягає знесенню і на його місці повинен бути центральний міський парк». Але справжня причина «аварійного стану» крилася у тому, що собор стояв у самому центрі міста на очах у більшовицьких можновладців, для котрих це була не святиня, а просто «культова споруда». Вирок було підписано, але його виконання дещо затягнулося. Спочатку зняли вежу, хоч і довго не вдавалося цього зробити. А 1954 року в місті кілька днів лунали вибухи – підривали парафіяльний костел. У 1959 році до річниці жовтневого перевороту, тобто за два місяці до приїзду Микити Хрущова до Тернополя, на цьому місці відкрили універмаг. Водночас не варто відкидати той факт, що Хрущов міг дати відповідні рекомендації щодо парафіяльного костелу в період, коли він перебував в іншому статусі, зокрема першого секретаря ЦК КП(б) України і, мабуть, бував раніше у Файному місті.
Віталій Попович
Джерело: Тижневик "Номер один"