Тепле червоне вино із додаванням різноманітних спецій стане хорошим варіантом, щоби зимового вечора потеревенити з подругами, почастувати гостей або ж смакувати з коханими. Історія цього напою досить цікава, а варіантів його приготування безліч. Чи полюбляють цей напій тернополяни та як його готують удома, дізнавалися у них самих.
Секретом смачного глінтвейну є… вода
Перша згадка про цей напій з’явилася у 1420 році в Німеччині, однак не варто говорити, що саме німці придумали підігрівати вино, оскільки набагато раніше рецепт «палаючого вина», як тоді його називали, з’явився у письменах одного римського письменника. Він описував рецепт вина із додаванням різноманітних трав та спецій, котрі на той час були дуже дорогими, і будь-яка родина не могла собі дозволити їх купити, щоби приготувати глінтвейн.
Підігрівати вино почали у XVII столітті в Австрії, Великобританії та Німеччині. Cаме ці країни додавали різні спеції, серед них були й гострі. У подальшому виникла ідея обирати не всі види вина, а лише «бордо» та «кларет», а також додавати у вино мед, кардамон, гвоздику та корицю. Важливим аспектом цього напою є той факт, що кожен може експериментувати зі спеціями та методом приготування. Тобто чіткого правильного рецепту приготування глінтвейну немає. Кожен до «палаючого» напою додає ті інгредієнти, які вважає смачними, а головне, щоби не викликали алергічної реакції, наприклад мед.
Секрети смачного ароматного глінтвейну все ж таки є. Одна з головних складових – вода. Так-так, саме вода. Напевне, більшість із нас, готуючи глінтвейн, зупиняються на виборі вина, однак вода також повинна бути присутня у цьому напої. Справа в тому, що глінтвейном потрібно насолоджуватись, пити його теплим та маленькими ковтками, а не «дудлити» літрами, аби підвищити градус. Поєднання вина, води та спецій має принести задоволення та користь для організму. Тому на один літр вина треба відміряти 200 грамів чистої води кімнатної температури. Спеції, звісно, можна додати за смаком, однак є ті, котрі повинні бути присутні обов’язково. Це гвоздика, кориця та цукор. Вельми важливо, щоби потрібна температура для нагрівання вина не була вищою 70-ти градусів. Вино у будь-якому варіанті доводити до кипіння категорично заборонено.
Аби досягти відповідного аромату, дотримуйтесь декількох правил: вино тривалий час зі спеціями підігрівають на вогні, ємкість повинна бути відкритою. Після підігрівання дайте вину кілька хвилин настоятись, тут уже можете закрити ємкість кришкою. Варто звернути увагу на те, що достатньо буде 3-5 хвилин, важливо, щоби напій не охолов. Не додавайте у бокали свіжої цедри, може з’явитися гіркота. Краще долькою апельсина чи лимона прикрасити посуд, в якому буде знаходитись глінтвейн. Якщо варити його правильно, то напій принесе велике задоволення та приємні спогади.
– Я люблю пити глінтвейн, це для мене напій, який символізує новорічні свята. Одразу хочеться дивитись новорічні фільми, спілкуватися з рідними та смакувати його. Люблю, коли він зварений професійно, в ресторанах чи кафе. Вдома не ризикую його готувати, оскільки не знаю правильних пропорцій. У нашій родині троє сестер, усі ми живемо у різних містах, однак коли на свята збираємося в батьків у Бережанах, наш тато пригощає нас глінтвейном. Варить його сам, із власновирощеного виногаду. Особливого рецепту в нього немає, однак зауважу, що вдома саме в тата він найсмачніший, напевне, відіграє роль атмосфера та настрій, – каже ведуча та режисер Світлана Наконечна.
Рецептів є безліч
Важливим аспектом у приготуванні глінтвейну є час. Не старайтеся зварити його якнайшвидше, на сильному вогні. Цей напій повинен настоятися, а його треба пити смакуючи.
– Незважаючи на стереотип стосовно сухого вина для приготування глінтвейну, я роблю його з солодкого, так мені більше смакує. У готове солодке вино (можна домашнє) додаю одразу всі спеції: корицю, гвоздику, бодян. Нарізаю півкільцями апельсин і теж одразу опускаю його у вино. Ставлю все це гріти на вогонь. Треба бути уважним, слідкувати за тим, що відбувається з вином. Саме за цим рецептом варто довести до кипіння, але не кип’ятити. Тому наголошую, що треба максимально бути уважним. Після того, як вимкнете вогонь, дати напою настоятись. Подавати гарячим, можна із долькою лимона, – розповіла кухар-кондитер Антоніна Лахманюк.
Рецептів глінтвейну є дуже багато, у кожного кухаря він свій, індивідуальний. Я працював у Польщі на кухні півтора року. Барменом був чистокровний поляк, і коли колектив запросили на вечерю в честь Різдва, там я й спробував глінтвейн, яким тепер пригощаю усіх друзів. Розпитав рецепт, як виявилось, знати інгредієнти – це нічого не знати. Необхідно дотримуватися точної пропорції продуктів. Отже, один літр сухого вина виливаємо в каструльку, ставимо на малесенький вогонь. Ви відчуєте, коли воно почне нагріватися. Тоді натираємо дві чайні ложки імбиру і додаємо до вина. Також пів чайної ложки меленої кориці або одну паличку, важливо її не ламати, бо шматочки попадуть у келих і це буде неестетично. Дві дольки неочищеного лимона кидаємо до вина. Коли воно стане з білою піною, додаємо п’ять столових ложок коньяку (у мене завжди «Старий Кахеті»). Ще пів хвилини на вогні і виключаємо та даємо напою настоятися. За цей час нарізаємо кусочок яблука і вкладаємо його на бокал. При подачі важливо вийняти лимон, він свою справу вже зробив. Зверху можна кинути листочок м’яти, це буде виглядати красиво. А ще, якщо не буде ліньки, змочіть водою краї келиха та вмокніть їх у суміш кориці та цукру (цукор із меленою корицею перемішати, більше цукру, ніж кориці, важливо, щоби був коричневий колір) – і все. Спробуйте, не пожалієте! Як побажання скажу, що після вживання такого глінтвейну іншого алкоголю не раджу пити, і зловживати ним більше, ніж два бокали по 150 грам, теж не варто, – додає тернополянин Олександр Сеник.
Безалкогольний глінтвейн – смачний та корисний
Але що ж робити тим, хто не вживає алкоголю? Для них є особливий рецепт безалкогольного глінтвейну на виноградному соку. Цей напій чудово тонізує, знижує холестерин та не дурманить думок.
Для приготування цього напою знадобиться один літр темного виноградного соку, 4 стручки гвоздики, 2 зірочки бодяну, корінь імбиру, натертого на грубій тертці, приблизно чайна ложка, чверть чайної ложки меленої кориці, мускатний горіх – дрібка, 1 лимон. Змішати всі приправи в одній мисці. Сік поставити на вогонь, але не кип’ятити. Коли з’являться перші бульбашки, додати лимон, розрізаний на чотири частини, видаливши кісточки. Після цього додати спеції і на повільному вогні варити помішуючи. Коли відчуєте, що сік добряче гарячий, виключити та накрити кришкою напій, аби настоявся, вийняти лимон, розлити по високих келихах. Пити треба теплим у поєднанні з яблуками або шоколадом.
За глінтвейн у домашніх умовах треба віддати 220 гривень
На Театральному майдані Тернополя повністю готові до зустрічі новорічних свят. У зимовому містечку продається все. Можна придбати красиві сувеніри із згадкою про Тернопіль, а також скуштувати різних напоїв та страв: шашлики, ковбаси, сири, готові салати, пиріжки та солодке – усе, аби задовольнити людські потреби. Серед напоїв є медовуха, хреновуха, самогонка «зі старої хати» (горілка, якій понад 50 років) та, звісно ж, глінтвейн. Його ціна за 100 грамів коливається від 35 до 55 гривень. Досить недешево, якщо врахувати той факт, що пляшка найдешевшого вина вартує 60 гривень.
– Не люблю глінтвейн, якась марна трата грошей та продукту. Мені здається, що вино треба пити лише домашнє, тоді знаєш, що ти в нього кладеш і з чого воно зроблене, а гріти вино – це вже отрута для організму, – додає пенсіонерка Галина Петрівна, яка не є фанатом цього напою.
А ще спеціалісти переконують, що для глінтвейну не варто обирати старі вина або ті, котрі є дуже дорогими, ексклюзивними так би мовити. Справа в тому, що смак такого вина втратиться у поєднанні зі спеціями та теплою температурою. Необхідно обрати сухе або ж напівсухе червоне вино за доступною ціною (не найдешевше). Вибрати рецепт глінтвейну, який підійде саме вам, і покроково виконувати інструкцію. До речі, чому обирають сухе вино, бо його… найважче підробити. Тому сухі вина завжди в моді і глінтвейн із них виходить терпкий та ароматний.
А от у скільки обійдеться тернополянам такий напій, підрахували наші журналісти: Пляшка вина: червоне сухе вино «Cavalli Neri Rosso Toscana» (0,75 л) – 120 грн.; упаковка кориці (20 грам) – 10 грн.; корінь імбиру (1 кг) – 104 грн. (приблизно 35 гривень виходить невеличкий корінець); бодян (10 г) – 15 грн.; лимон (1 штука) – 18 грн.; гвоздика (20 г) – 22 гривні. Якщо додати ціни всіх перерахованих інгредієнтів, вийде 220 гривень. Однак варто зауважити, що ви не використаєте всіх інгредієнтів одразу, за винятком вина.
P.S.: Колектив «Номер один» бажає своїм читачам смачного глінтвейну та ароматної атмосфери вдома. З прийдешніми cвятами!
Соломія Вершигора
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", глінтвейн, новини Тернополя