Сезон кліщів розпочато: піки активності щороку припадають на квітень-травень та серпень-вересень. Однак цьогоріч ці «милі» лісові мешканці не нехтують тим, аби вкусити жителів нашої області і в середині липня. Ці невеликі створіння можуть переносити збудників як вірусних, так і бактеріальних захворювань. Розкажу, як захиститися від укусів кліщів під час прогулянки у парку чи пікніку в лісі і що робити, коли виявили кліща на шкірі.
Нещодавно житель одного із сіл Тернопільського району розповів, як, прогулюючись лісом, отримав таку неприємність. Спочатку навіть не помітив та не відчув, що до пікантного місця присмоктався непроханий гість. Через чотири дні намацав чужого «жителя» і швидко почав витягувати його самостійно. Велику помилку зробив пан Андрій, бо був упевнений, що непроханий гість його покинув. Однак через три дні місце, де сиділо створіння, почало свербіти, потім боліти, а далі не міг торкнутися до нього. До травмпункту чоловік не поспішав. Соромився та й було ніяково про таке говорити, а тим паче показувати. Прикладав вату, яка була змочена спиртом. Як наслідок, місце ураження почало пекти та напухати. Зрозумів, тягнути нікуди. Дочекавшись, коли на зміну прийде фельдшер, попрямував до медпункту. Частина кліща залишилася у геніталіях. Дуже неприємну процедуру довелося пережити чоловікові, але тепер зарубав собі на носі, нічого самотужки не тиснути та не витягувати. Бути максимально обережним та звертатися до медичних працівників.
У соціальних мережах активно обговорюють сезон кліщів, який неочікувано припав на все літо. Самотужки радять не витягувати тимчасового мешканця, але поради все ж таки дають. Там можна дізнатися, що кліщів виривають, відкручують тіло, скубають пінцетом, розрізають ножицями та навіть підпалюють на живому тілі. Такі поради є небезпечними і нанесуть велику шкоду людському здоров’ю.
Зібралися у ліс, в парк на прогулянку, а з вами маленькі діти? Беріть до уваги прості, але дуже дієві поради. Подбайте про відповідний одяг. Обов’язково одягніть кепку, панамку, косинку тощо. Бажано одягати світлий однотонний одяг із довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – так легше буде помітити кліщів і зменшиться ризик їхніх укусів. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям. Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м. При поверненні додому відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши з одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів. Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо). Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, найчастіше це аерозолі, які відлякують кліщів. Використовуйте їх перед прогулянкою. Зверніть увагу на тривалість дії засобу.
Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, у цей час виділяючи анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Лише згодом, як правило через кілька годин, виникає відчуття болю або дискомфорт на місці укусу. Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть потрапити до житла з букетами квітів, собаками або іншими тваринами. Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах.
Якщо вам не пощастило і ви виявили у себе чи дитини кліща, то негайно звертайтеся за медичною допомогою до найближчого травмпункту, які працюють у кожному регіоні цілодобово, де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.
Якщо це неможливо, постарайтеся видалити його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини. Після видалення кліща змастіть ранку антисептичним розчином. Якщо залишилася частина кліща, його видаляють стерильною голкою.
Протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі зверніться до лікаря.
Застерігаємо, що витягування кліща самотужки повинно проходити лише у надзвичайній ситуації. Якщо ви ніколи цього не робили і не ставали жертвою кліщів, довіртеся медичним працівникам або людям, які вміють витягувати їх повністю. Самостійні маніпуляції не завжди завершуються успішно, переважно дрібна часточка цього створіння може залишитися під шкірою, і тоді виникнуть інші, більш серйозні проблеми.
Дотримуйтеся всіх вищезгаданих правил і нехай ці надоїдливі створіння не турбують вас.
Іван Білий
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", кліщі тернопіль, новини Тернопільщини