12 грудня набрала чинності постанова Кабміну щодо продовження карантину до 28 лютого та запровадження локдауну з 8 по 24 січня включно. Фактично уряд затвердив новий, більш жорсткіший порядок карантинних обмежень по всій території України. Тернопіль же вирішив обійти обмеження і продовжувати працювати у звичному режимі. Подібні містечкові рішення не оцінили правоохоронці, які керуються наказами з Києва, і станом на 12 січня поліцейські склали 67 адміністративних протоколів та винесли 252 постанови за порушення карантинних вимог.
Локдаун не для Тернополя
Незважаючи на пандемію, попередження та заборони, людей біля головної ялинки Тернополя стільки, що нікуди яблуку впасти. Таку картину наші журналісти спостерігали 1 та 2 січня. Зимове містечко працює, каву продають, алкоголь розпивають, біля різдвяної шопки хтось колядує, а натовп дітей очікує своєї черги, аби покататися на атракціонах. Про обмеження, дистанцію та маски геть забули. Всі хочуть нагулятися та надихатися повітрям перед локдауном, адже переконані, що після 8 січня з дому виходити – зась.
У Тернополі з 8 січня не ввели карантинних обмежень згідно з рішенням міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при міській раді. Відтак до 11 січня кожен підприємець працював на власний розсуд: одні дослухалися міської влади і не зачинили закладів, а інші собі в мінус закрили магазини непродовольчих товарів та припинили роботу. Міський голова Сергій Надал 6 січня рекомендував підприємцям не зважати на рішення уряду про зимовий локдаун і працювати, а вже наступного дня змінив свою думку.
– Протягом останніх днів у нас не те що немає зростання кількості хворих, а навпаки, спостерігається зменшення. Суб’єктам господарювання рекомендуємо не припиняти своєї діяльності, а здійснювати, як раніше, – наголосив Сергій Надал 6 січня.
7 та 8 січня більшість магазинів, ТРЦ були зачинені, навіть заклади харчування, яким дозволено працювати на винос, не працювали, аргументовано це лише святкуванням Різдва. Подекуди у місті працювали кав’ярні, а у центрі можна було зустріти поліцейських. За інформацією поліції, у місті працювали 10 груп правоохоронців, які перевіряли дотримання підприємцями вимог Кабміну.
Після рекомендації підприємцям працювати й ігнорувати рішення уряду мер Тернополя буквально наступного дня змінив риторику і припустив, що таки після свят може зрости чисельність хворих на COVID. На своїй сторінці у соціальній мережі «Фейсбук» він написав: «Якщо протягом наступних днів відбудеться зростання кількості хворих, ми призупинимо рішення комісії і Тернопіль перейде в режим жорсткого карантину. Якщо показники захворюваності зменшуються – карантин послаблюють. Якщо показники збільшуються – карантин посилюють, відповідно ми будемо дослухатися до рішення Кабінету Міністрів».
«Не маю права ризикувати людьми і містом»
Спочатку мер заявив, що з 11 січня можуть відновити свою роботу і заклади освіти, оскільки захворюваність на ковід стала контрольованою, а серед дітей взагалі випадки поодинокі. Однак таке його рішення сили не набрало і школярі залишаються на канікулах. Більше того, після численних штрафів, які було складено на підприємців через порушення карантинних вимог, міський голова повідомив: «У мене є інформація про те, що правоохоронці виставлять кордони навколо шкіл, щоби не допустити дітей на навчання, а на директорів навчальних закладів та вчителів буде відкрито справи. Я не виключаю, що проти членів міської комісії з надзвичайних ситуацій, працівників управлінь можуть також відкрити справи. Це тиск і методи залякування, які використовували ще за часів Януковича. Я хочу заявити, що у Тернополі воювати з поліцією ніхто не буде. Я не маю права ризикувати людьми і містом».
З його слів, усе місто стало заручником нав’язаних некомпетентних рішень центральної влади. Сам мер не може ризикувати педагогами та директорами шкіл. Осторонь таких подій не залишилися й містяни, а також голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко. Останній підтримав однопартійця Сергія Надала у тому, щоби не вводити локдаун у місті, оскільки такий удар будь-який бізнес не витримає. На своїй сторінці у соціальній мережі він написав: «Запропонований локдаун у січні нанесе непоправних втрат місцевим бюджетам, які досі не в змозі оговтатися після втрат 2020 року. Підтримую свого колегу — міського голову Тернополя Сергія Надала і закликаю почути громади».
З його слів, рішення не посилювати карантин та не вводити додаткових обмежень було зваженим, адже упродовж останніх днів, за даними обласного лабораторного центру, не спостерігався значний приріст захворюваності на COVID-19. Водночас людям потрібно працювати, щоби мати змогу забезпечувати свої сім’ї, а дітям – отримувати якісну освіту в навчальних закладах.
– Що ми бачимо сьогодні – Тернопіль намагаються таки закрити на карантин. Влада у столиці не хоче чути думки громади. Я закликаю керівництво держави забезпечити виконання конституційних прав українців! Значна частина пропонованих урядом карантинних обмежень незаконні та суперечать Конституції України. Рішення Кабінету Міністрів про впровадження жорстких обмежень сформоване без будь-якого дослідження, жодним чином це не допоможе побороти COVID-19. На жаль, урядовці знову не чують органів місцевого самоврядування та представників бізнесу. Протидія пандемії не повинна позбавляти людей можливості заробляти на життя! Люди зараз достатньо поінформовані щодо специфіки протікання коронавірусної хвороби. Представники малого та середнього бізнесу можуть забезпечити дотримання протиепідемічних норм. Належними засобами захисту забезпечені й місцеві навчальні заклади, – повідомив голова обласної ради Михайло Головко.
Незважаючи на різні думки щодо локдауну, поліція сумлінно виконувала свої обов’язки і вже в перші дні карантину було накладено штрафи та складено 67 протоколів за ст.44-3 КУпАП (порушення правил щодо карантину людей), найбільше – на суб’єктів господарювання за неприпинення роботи та недотримання карантинних вимог. Поліціянти також стежили, аби люди перебували в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті в респіраторах або захисних масках. Виявили 57 осіб, які нехтували засобами індивідуального захисту. На порушників маскового режиму накладено штраф від 170 до 255 гривень, поінформували у поліції.
Що би хто не казав і які думки з приводу роботи Тернополя не висловлював, а 11 січня, у понеділок, екстрене засідання обласної комісії з надзвичайних ситуацій при Тернопільській ОДА постановило дотримуватися постанови уряду. Відтак локдаун у «Файному» почав діяти офіційно з 11 січня до 24-го.
– Ми зробили все, аби місто працювало у звичному режимі з 8 січня. Але нашу пропозицію уряд не підтримав. Ситуація із захворюваністю на ковід у кожному місті різна, але у нас вона не є критичною. Однак Камбін вимагає дотримання локдауну одночасно у всіх містах України. Наші школи змушують перейти на дистанційне навчання. Щодо підприємців, то працювати можуть лише ті, робота яких дозволена постановою, – додав міський голова.
Під стінами ОДА у понеділок було, м’яко кажучи, небезпечно, адже натовп людей зібрався, аби відстояти свої права на працю. Серед них були й батьки, котрі категорично проти дистанційного навчання. Михайло Головко намагався втихомирити людей та пояснити, що влада міста не вправі змінити рішення уряду і піддавати небезпеці людей не може.
КОМЕНТАРІ ТЕРНОПОЛЯН Промоніторивши ситуацію в Тернополі упродовж декількох днів, можна зробити висновок, що багато хто із підприємців нехтував постанову КМУ, магазини одягу подекуди відчинені, а інші ж припинили своє функціонування, їхні власники вважають дії міського голови нерозумними. – Не перший раз наш мер вводить нас в якусь оману. Перед виборами це зіграло йому на руку, а зараз для чого це робиться, не розумію. У мене один магазин товарів, закриті були у квітні, травні, у вихідні також не працювали, і до 24 січня наші двері відчинятися не будуть. Я вважаю, що треба дотримуватися того, що запропонував уряд, а не гратися у свою державу і придумувати свої закони. Одні працюють, інші – ні. Звісно, що образливо, адже конкурентів у нас багато, і знаю, що вони працюють, тим паче у найбільшому ТРЦ міста, – каже підприємець Олеся. – Підтримую міського голову в тому, що до людей і їхніх потреб ніхто не дослухається. Потрібно робити для людей, а не проти них. За що ми, підприємці, маємо платити заробітні плати, за що маємо жити? Знову працівників у відпустку відіслати, а далі що? Ковід – це, звісно, небезпечно, я добре розумію це, але людям потрібно якось жити. Чому не закрили все на новорічні та різдвяні свята, коли всі ходять у гості і по закладах чарчину перехиляють? – каже тернополянин Валентин. |
Іванка Біла
Джерело: Тижневик "Номер один"