Вже з травня постачальники газу можуть примусово перевести всіх українців на нові “річні тарифи”. Як буде формуватися ціна, як заощадити та чи варто “вибивати” субсидію?
Економічні аналітики попереджають, що вартість блакитного палива з доставкою за нових умов наблизиться до 10 гривень за кубічний метр. Ще одним ударом може стати зростання тарифів на електроенергію, які загрожують підвищити відразу з 1,68 до 3,42 гривні за кВт/год. Ще одним нововведенням стане зміна правил призначення субсидій.
Формування ціни:
З 1 травня 2021 року на всіх українців переведуть на новий газовий тариф. Згідно з його умовами, споживачі будуть весь рік платити по одній і тій же ціні, незважаючи ні на які ринкові коливання. Про це виданню “Вєсті” повідомили представники “Нафтогазу”. Правда, скільки доведеться платити, постачальники послуг буде відомо з 25 квітня 2021 року.
Тим часом в експертному середовищі вже активно обговорюють можливі майбутні тарифи. До прикладу, перший заступник голови Комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко називає ймовірний тариф на рівні 7,4 грн / куб. м. Відзначимо, в такому випадку, з урахуванням доставки, ціна газу впритул наблизиться до 10 грн/куб. м.
Варто зазначити, що право встановлювати ціни на блакитне паливо без обмежень постачальники газу отримали ще з 1 квітня. В результаті кілька компаній ухвалили рішення підвищити тариф з 6,99 до 8,25-8,85 грн/куб. м.
Варіанти економії:
Закономірне питання – чи можна заощадити на новому тарифі. Перше, що спадає на думку, – влітку платити за місячним тарифом, коли газ дешевий, а взимку переходити на фіксований річний, щоб уникнути можливих цінових стрибків.
У той же час тут є ряд важливих нюансів. Де-факто, дійсно, ніхто не заважає переходити з тарифу на тариф. Ви можете хоч кожен місяць переходити з тарифу на тариф, ніхто вас в цьому не обмежує. Однак сам річний тариф для нових абонентів щомісяця буде різний.
Іншими словами, в травні до річного тарифу, незалежно від постачальника, можна буде підключитися за ціною 8 грн/куб. м, а вже у вересні – по 10 грн/куб. м. Це означає, що влітку платити за низьким місячного тарифу, а ближче до зими переходити на “дешевий” річний – навряд чи вийде.
Перевірки субсидій:
Паралельно з підвищенням тарифів в уряді починають черговий масштабний етап перевірки субсидіантів. В автоматичному режимі, як раніше, пільги продовжуватися не будуть, а отримати їх стане складніше.
Крім іншого, документ передбачає перегляд підходів до того, як визначати, чи потрібна здобувачеві субсидія. Наприклад, тепер врахують отримані доходи від депозитів, дивіденди від цінних паперів, переклади заробітчан, покупку доларів або євро, інші великі покупки (на суму вище 50 тисяч гривень) і навіть частоту перетину кордону.
Джерело: Інформаційне агентство ASPI