Ризик зараження залежить від низки факторів
Один з основних шляхів передачі інфекції – через аерозольні краплі. Це дрібні розпорошені в повітрі частинки, які інфікована людина виділяє, наприклад, при диханні, розмові чи кашлі.
Що тут важливо: ризик передачі вірусу справді вищий у закритих приміщеннях. Дослідження, проведене в Японії навесні 2020 року, в якому вивчалися 110 випадків захворювання на COVID-19 та шляхи їх передачі, показало: ймовірність того, що перший пацієнт передав вірус у закритому приміщенні, була в 18,7 разу вищою, ніж на відкритому повітрі.
Однак на поширення вірусу у приміщеннях можуть впливати різні фактори. У німецькому Інституті хімії імені Макса Планка розробили калькулятор, який дозволяє за низкою параметрів визначити рівень ризику зараження SARS-CoV-2, якщо хтось у приміщенні інфікований. Важливими чинниками, наприклад, вважається те, наскільки голосно говорить заражена людина, наскільки активно бере участь у розмові, чи добре провітрюється приміщення та інші. Розрахунки засновані на дослідженні, яке було опубліковано в «Міжнародному журналі екологічних досліджень та громадської охорони здоров’я» та присвячене передачі коронавірусу повітряно-краплинним шляхом та ризику зараження.
Чи не найбільша небезпека заразитися – на репетиції хору. Чим голосніше співає людина, тим вища концентрація вироблених ним аерозольних крапель. Крім того, при гучному співі краплі розлітаються далі, ніж при простому диханні або щодо тихої розмови.
Як бути тоді зі шкільними уроками, коли учні змушені перебувати в одному класі? Щоб утримувати ризик зараження на низькому рівні, необхідно враховувати кілька моментів – якщо хтось із людей, які перебувають у приміщенні, інфікований, то в класі, заповненому дітьми, ймовірність захворіти вище, ніж в офісі, де працюють дорослі.
Справа в тому, що серед дітей менший відсоток тих, хто пройшов повну вакцинацію. Крім того, шкільні приміщення гірше провітрюються – особливо взимку може виявитися неможливим відкривати вікна раз на годину, щоб забезпечити циркуляцію свіжого повітря. Дорогих систем очищення повітря в школах, як правило, немає.
Чарівні маски
Є один захід, який значно знижує ризик зараження коронавірусом як у класі, так і в офісі чи будь-якому іншому приміщенні – це носіння масок. Використання масок FFP2 (цей тип аналогічний іншим міжнародним стандартам N95, KN95 і P2) може знизити небезпеку заразитися в 20 разів, а більш сучасні маски FFP3 – навіть у 100 разів, розповів Ульріх Пёшль (Ulrich Pöschl), голова відділу багатофазної хімії Макса Планка в Майнці.
«Я рекомендував би використовувати маски в закритих приміщеннях, коли люди спілкуються зі сторонніми, не членами їхніх сімей», – каже Пёшль , додаючи, що, на його думку, «маски повинні носити все».
Це, звісно, не скасовує інших вимог. Дотримання соціальної дистанції, гарна вентиляція та відмова від співу – все це допомагає знизити ризик зараження, навіть якщо всі носять маски.
Знаходження на вулиці не звільняє від запобіжних заходів
Наскільки високим є ризик зараження, коли ми на вулиці? Звичайно, він нижчий, ніж у приміщенні. Однак це не означає, що ми повинні нехтувати всіма обережностями.
«Носити маски корисно і на відкритому повітрі, якщо ви знаходитесь поряд з іншими людьми, – наголошує Пешль . – На відстані 1-2 метрів також існує ризик зараження повітряно-крапельною інфекцією. Великі краплі, які ми всі видихаємо, можуть потрапити на інших людей та на вулиці. І одна-єдина така крапелька розміром близько одного міліметра може з дуже високою ймовірністю призвести до інфекції, якщо її видихнула інфікована людина».
Так що якщо ви плануєте піти на різдвяний ринок, не залишайте маску будинку тільки тому, що ринок знаходиться на вулиці. Використання масок знижує ризик зараження коронавірусом у закритих приміщеннях. Але, за словами Ульріха Пешля , «носити маску в приміщенні ще важливіше».
Джерело: СУДОВО-ЮРИДИЧНА ГАЗЕТА
Мітки: COVID-19, зараження вірусом, здоров'я, маски, передача covid-19