Найсвіжіше:
• Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних • У Тернополі затримали серійного злодія • В індустріальному парку на Тернопільщині збудують підприємство на 120 робочих місць • Польські фермери попередили про блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною • Чиновник міськради на Тернопільщині вимагав у бізнесмена пів мільйона хабаря  • Тернополянин оцінив вартість фіктивної інвалідності у вісім тисяч доларів • Ветеранська команда з Тернопільщини перемогла на футбольному турнірі на Львівщині • На Тернопільщині встановили пам’ятник на честь воїнів Української галицької армії • Тернопільський перевізник виплатить 250 тис грн компенсації за смерть пасажира • На Тернопільщині водійка іномарки спричинила смертельну аварію • 2,5 роки надій та сподівань: офіційно підтвердили загибель на Харківщині воїна з Тернопільщини • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 22 листопада • У Кременеці на Тернопільщині відкрили пам’ятник Герою України полковнику Сергію Лі • Великобританія запровадила санкції проти найбагатшого уродженця Тернопільщини • Вартість гаражів у Шумську під час аукціону зросла у 4 мільйони разів • Громада на Тернопільщині заплатить 4,7 млн грн за стихійні сміттєзвалища • 53-річний військовослужбовець з Тернопільщини назавжди повернувся додому: помер у лікарні  • Бій Олександра Усика проти Тайсона Ф’юрі: анонс реваншу • На Тернопільщині розшукують жителя Бучаччини за вчинення тяжкого злочину (+фото) • Водій з Бережанщини на пішохідному переході збив молоду тернополянку  • У Тернополі шахрай ошукав пенсіонера на 110 000 гривень • На Тернопільщині на сьогодні відмінили графік погодинних вимкнень світла • На Тернопільщині поховали уродженця Києва, котрий загинув у Курській області
rss

Як COVID-19 провокує втрату нюху – коментар вчених


Опубліковано: 30 Січня 2022р. о 7:45

Як COVID-19 провокує втрату нюху - пояснення вчених

Дослідження показують, що проблеми з нюхом мають 96% хворих на коронавірус.

З початку пандемії , напевно, жоден інший симптом не привернув стільки уваги, як втрата відчуття запаху. За різними оцінками близько 96% інфікованих коронавірусом мають часткові проблеми з нюхом або повну його відсутність, повідомляє ABC News . Більшість хворих відчуття запаху відновлюється через тиждень.

Дослідження показали, що аносмія є кращим способом розпізнати коронавірус, ніж інші його симптоми, такі як кашель або пропасниця.

Вчені досі не визначилися, як саме вірус викликає проблеми із почуттям запаху, проте висувають деякі теорії.

«COVID-19 – абсолютно новий вірус, тому ми поки що не маємо відповідей. Ймовірно, згодом ми всі дізнаємося, але зараз можемо робити тільки припущення», – каже отоларинголог Клівлендської клініки доктор Радж Сіндвані.

Типи втрати відчуття запаху

Існує два типи втрати нюху, які переживають хворі на COVID-19 – гострий та хронічний.

Під час гострої форми заражені коронавірусом можуть мати інші симптоми, що дратують носову порожнину – нежить, закладеність носа.

«Частечки, від яких ми відчуваємо запахи, повинні пройти через ніс і потрапити на його верхню стінку, де знаходяться нервові закінчення. Цей процес не може статися, якщо є набряк слизової оболонки і йде надлишкове вироблення слизу», — пояснив Сіндвані.

Хронічна втрата нюху триває ще тижні і місяці після того, як людина перехворіла на COVID-19.

“У певний момент відбувається запалення нерва, закінчення якого було пошкоджено під час активності вірусу”, – таке пояснення хронічної відсутності запаху дав доктор Сіндвані.

Які є теорії?

Одна з теорій припускає, що справа в генетиці. Дослідження, опубліковане в журналі Nature Genetics , пов’язує аносмію у хворого на коронавірус зі специфічним розміщенням гена на хромосомі поблизу двох інших нюхових генів.

Однак такий генетичний фактор ризику лише збільшує можливість втратити нюх на 11%, а не спричиняє його. Тобто люди з подібною особливістю не завжди мають проблеми з відчуттям запаху.

«Це свідчить про те, що генетика підвищує ризик втратити нюх, але не є його причиною. Загалом вплив генів у цьому питанні незначний, адже в дослідженні було багато людей з такою генетичною мінливістю, які все одно не відчули втрати відчуття запаху», — зазначає доцент кафедри отоларингології та хірургії голови та шиї в Медичному центрі Університету Вандербільта доктор Джастін Тернер .

Інша теорія, згідно з дослідженням Гарвардської медичної школи , опублікованому в липні 2020 року, полягає в тому, що COVID-19 завдає шкоди сустентакулярним клітинам, які допомагають нюховим нейронам розрізняти запахи.

Доктор Сандіп Датта, доцент нейробіології Інституту Блаватника Гарвардської медичної школи та головний автор дослідження, запевнив, що дані підшкірні клітини здатні відновлюватися та виконувати свою функцію після пошкодження. Однак цей процес займає від тижнів до місяців, що пояснює, чому деякі люди ще довго не відчувають запаху.

“Зараз ця теорія має найбільше доказів”, – додав доцент.

Крім того, дослідження Національного інституту здоров’я , проведене в грудні 2020 року, передбачає, що втрата нюху може бути викликана тим, що COVID-19 спричиняє запалення та кровотечу в частині мозку, відомої як нюхові цибулини.

«Невідомо, чи проникає коронавірус, як і багато інших, в нюхові цибулини чи ні. Це й досі під питанням. Навіть вірус герпесу може потрапити в мозок через нюхові шляхи. Тому така можливість не виключена, хоча ми досі не знаємо, чи нюхові цибулини відіграють роль у даній ситуації», – повідомив професор кафедри оториноларингології хірургії голови та шиї в Університеті Пенсільванії Річард Доті.

Сіндвані заявив, що всі названі теорії можуть бути правдивими.

«Можливо, роль відіграє не щось одне, а кілька параметрів одразу – те, що ми називаємо багатофакторністю. У одного пацієнта може бути генетична причина, у іншого – підшкірні клітини», – сказав лікар.

Як хворим на COVID-19 повернути відчуття запаху?

Дуже рідко трапляється, щоб у хворих на коронавірус не відновився нюх. Дослідження показують, що лише близько 5% пацієнтів все ще мають аносмію через шість місяців після одужання.

Існує кілька методів, які можна випробувати для відновлення нюху. Медичне лікування включає промивання фізрозчином для виведення слизу та рецептурні стероїдні спреї для зменшення запалення.

Пацієнти можуть пройти «нюхове навчання», тобто натренувати ніс знову розпізнавати запахи.

«Як є базові кольори: червоний, жовтий та синій, так само є ключові запахи: квітковий, фруктовий, ароматичний та смолистий. Ви отримуєте палички, тримаєте їх у носа, вдихаєте по 15-20 секунд двічі на день і думаєте про те, як пахнуть троянди, намагаєтеся згадати. Вважається, що поєднання візуальних образів із запахами допомагає прискорити процес відновлення», – пояснює Сіндвані.

Доктор Джастін Тернер переконаний, що переживання аносмії викликало у людей нове ставлення до можливості розрізняти запахи.

«Ми недооцінювали це почуття, бо використовуємо його постійно. Тільки коли щось втрачаєш, розумієш його важливість», – сказав він.

За деякими прогнозами, наближається фінал пандемії коронавірусу . Новий штам «Омікрон» викликає менш тяжкий перебіг захворювання, ніж варіант «Дельта». Частково це пов’язано з імунітетом, створеним за допомогою вакцинації або після того, як люди вже перехворіли на коронавірус. Дослідження також показують, що «Омікрон» частіше концентрується у верхніх дихальних шляхах, а не у легенях. Відповідно, перебування в лікарні пацієнтів з коронавірусом може скорочуватися, і менша кількість інфікованих потребує інтенсивного лікування, пише Financial Times.


Джерело: ZN,UA
Автор: Рубрика: ,
Мітки: , , , ,





Новини
22 Листопада
21 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше