Багатьом відомо про чарівні властивості проростків зерна. Це просто вітамінна “бомба”, адже всі поживні речовини, які знаходилися в зерні, “прокинулися” й активізувалися. В процесі проростання в зерні відбуваються хімічні реакції, виділяються корисні амінокислоти і жирні кислоти. Пророщене зерно містить антиоксиданти і є потужним біологічним стимулятором. Його використовують у здоровому харчуванні й натуральній косметиці.
Корисні властивості проростків знайшли застосування і у вирощуванні рослин. Із настанням весни розсада помідорів, баклажанів, болгарського перцю і квітів гостро потребує підживлення. Адже сонячних днів у березні не так багато та й світловий день короткий. Чудовий стимулятор росту — органічне добриво, яке можна приготувати самостійно в умовах квартири. Воно не має неприємного запаху і є найпотужнішим стимулятором росту. Таке добриво допомагає насінню прокинутися, після пересадки розсада краще приживається, молоді рослини легше переносять стрес. А міцна здорова розсада — це запорука гарного врожаю.
Яке насіння можна пророщувати
Для пророщування годиться будь-яке насіння — пшениця, овес, ячмінь, ріпак, редька олійна. Але найчастіше використовують насіння гірчиці, рідше ріпаку. Можливо, просто тому, що воно продається великими упаковками, коштує недорого і завжди є у наявності.
Як пророщувати насіння
Перш ніж приступати до пророщування, будь-яке насіння ретельно промивають, видаляючи все, що спливає. Для того, щоби зерно наситилося водою, насіння замочують на 12 годин при кімнатній температурі. Потім промивають і зливають усю зайву воду. Ємність із насінням накривають марлею, щоби забезпечити доступ кисню, але уникнути поверхневого висихання.
Пророщувати насіння краще в темряві. Неначе зерно знаходиться в землі. Потрібно періодично струшувати ємність із насінням, щоби волога розподілялася рівномірно. Через добу-дві прокльовуються перші паростки. У цей момент краще дістати ємність на світло. Ще кілька діб – і над шаром насіння з’являється “щітка” зелених паростків. Це і є наш стимулятор росту.
Як приготувати органічне добриво із проростків
- Подрібнюємо в блендері проростки разом з насінням і заливаємо їх водою кімнатної температури. На 100 г сухого зерна, яке брали для пророщування, буде потрібно 1 літр води.
- Ретельно перемішуємо і даємо густій масі осісти на дно.
- Зливаємо рідину через марлю. Таким чином отримуємо робочий розчин. Це органічне добриво потрібно використовувати відразу ж повністю, інакше воно починає бродити і втрачає корисні властивості.
Робочий розчин досить концентрований. Можна замочувати в ньому насіння перед посівом або занурювати в нього коріння розсади при пікіровці для стимуляції утворення коренів. Для підживлення розсади потрібно розбавити робочий розчин 1:5. На відміну від розчину на основі мінеральних добрив, такий стимулятор повністю засвоюється і не завдає рослинам шкоди.
Джерело: Тижневик "Номер один"