Чи можна торкнутися давнини? Не до творів античних скульпторів та будівельників. А до епох, що залишилися давно в минулому.
Спосіб життя прадавніх людей
Живучи у світі, ми рідко замислюємося, наскільки давно населяє Землю людина. Все почалося мільйони років тому, коли перші гомініди стали на задні кінцівки та навчилися створювати примітивні знаряддя праці. Сучасна епоха з писемністю, містами та державами — лише мить у порівнянні з тими часами, коли континентами мігрували нечисленні племена наших предків.
І жили вони не в будинках і не грали в ігрові автомати онлайн. Всього цього просто не було: первісним племенам, які займалися збиранням, доводилося постійно мігрувати залежно від сезонних змін.
Рідкісним щасливчикам вдавалося знаходити такі місця, де й їжі було надміру цілий рік, і укриття було під боком. Йдеться, звичайно ж, про печери — природні укриття, що йдуть на десятки метрів углиб скельних порід. Ось вони – найдавніші прообрази людських поселень. Іноді такі печери могли бути домівкою для племен протягом тисяч років. За цей час у них накопичувалися численні сліди, залишені стародавніми людьми. Деякі з них збереглися до наших днів.
Знахідки археологів
Одна з таких печер знаходиться на півдні Аргентини неподалік річки Пунтарас. Археологи вважають, що древні люди – нащадки американських індіанців – населяли її протягом десятків тисяч років. У всьому світі ця печера відома як «Печера рук». Сучасний вигляд, що відкривається на виході з «Печери рук» depositphotos – xura.
Чому вона отримала таку назву стає зрозуміло відразу. Стіни печери усіяні відбитками долонь людей, що жили в ній. Для створення малюнку пращури використовували
– Природні барвники;
– кістяні трубочки.
До речі, саме за їхніми останками, виявленими біля однієї зі стін, вчені змогли виявити вік наскального живопису — від 13 000 до 9 000 років.
Якщо дорослий чоловік докладе свою долоню до відбитків своїх далеких предків, то здивується, що їхні долоні були набагато меншими. Така велика різниця у фізичному розвитку між стародавньою людиною і нинішньою? Насправді ні — давні люди були фізично розвиненіші за нас, просто більшість із цих відбитків належать підліткам. Швидше за все, залишати малюнок своєї долоні на стіні печери було своєрідним обрядом серед членів племені, коли юнаки та дівчата вступали у певний вік.
Придивіться до цих відбитків. З давніх каменів до нас тягнуться руки давно померлих людей. Але від цього не стає страшно — сліди змушують нас задуматися про вічність, про те, наскільки швидко минає життя однієї людини.