5 жовтня у Тернопільському прес-клубі презентували книгу «Новий Захід. Українська мрія»: економічні реформи від Ярослава Романчука.
Як розповів її автор Ярослав Романчук, «Новий Захід. Українська мрія» – перша книга у новітній історії України, яка представляє системний погляд на економічні реформи в країні. У ній представлено наукове обґрунтування необхідності стратегічного курсу, який забезпечить економічне зростання ВВП України до 7-10% на рік, створення тисяч нових бізнесів і мільйонів робочих місць. І це незважаючи на складне післявоєнне відновлення економіки, яке на нас чекає.
Книга містить докладний план, як перетворити Україну на процвітаючу та успішну країну, а звичайних українців зробити багатими та щасливими.
Системні пропозиції щодо трансформації економіки України базуються на аналізі основних моделей економічного зростання та практики реалізації реформ у країнах, що розвиваються. Продемонстровано результати таких реформ, успіхи та невдачі. Вперше було проведено ретельний аудит економічної політики України з початку 1990-х з визначенням можливостей та напрямів економічного зростання.
Автор виявляє теоретичні дефекти в економічних моделях та програмах міжнародних організацій, які пропонувалися таким перехідним країнам як Україна та незмінно призводили до провалів реформ. Результатом застосування формальних та відірваних від реального життя методів стало формування в Україні олігархату зі слабкими інститутами держави щодо захисту прав та свобод людини. До того ж, це супроводжувалося багатьма перешкодами для розвитку малого та середнього бізнесу. У результаті країна опинилася в зоні глибокої економічної кризи, беззаконня та низьких соціальних стандартів, що посилило еміграцію українців на захід у пошуках кращого життя.
Ярослав Романчук пропонує створити «Новий Захід» в Україні за допомогою інноваційної моделі економічного розвитку, що ґрунтується на економічній свободі та теорії підприємницького зростання. Його висновки ґрунтуються на численних наукових дослідженнях та емпіричних даних, які були накопичені за більш ніж 30 років за такими явищами, як «економічна свобода», «приватна власність», «конкурентоспроможність» та «соціальний прогрес».
Практична реалізація запропонованої стратегії дозволить провести економічні реформи в Україні, зробивши її привабливою країною для життя та інвестування, що забезпечить входження до престижного клубу країн з ВВП понад трильйон доларів та перетворення на потужний локомотив розвитку та зростання Європи.
Про автора:
Ярослав Чеславович Романчук – відомий економіст, у минулому керівник економічних реформ Офісу простих рішень і результатів (Україна) і президент Науково-дослідницького центру Мізеса (Білорусь). Консультант з економіки бізнесу, влади та НДО в Україні. Спеціалізується на реформах економіки на постсоціалістичному просторі.
Лауреат міжнародних премій за книги про феномен економічного дива та системних ринкових реформ для перехідних країн (Atlas Economic Research Foundation: Sir Anthony Fisher Award 2006, 2009 р.р.). Відзначений нагородою «Найкращий адвокат свободи в Україні в 2021 році» від Ayn Rand Center in Ukraine.
Автор понад 6500 публікацій на економічну тему у різних друкованих та електронних виданнях Білорусі, України, Польщі, США та інших країн. Автор 13 книг з економіки, транзиту від Держплану до вільного ринку.
У 2021 році був змушений залишити Білорусь і з того часу постійно проживає та працює у Києві.
Про розділи книги «Новий Захід. Українська мрія»
Розділ I. Моделі економічного зростання та результати їх застосування
Основні теорії економічного зростання, розроблені вченими у XX столітті, представлені у першому розділі.
Перша модель – марксистська або радянська, описана самим Марксом та його послідовниками.
Друга модель – теорії економічного зростання Харрода-Домара і Солоу-Свона, при яких бідні країни повинні швидко наздоганяти багаті.
Третя модель – теорія економічного зростання Ромера, яка передбачає активне втручання держави у створення нових ідей та технологій.
Четверта модель – теорія підприємницького зростання Мізеса-Шумпетера, де основним елементом є економічна свобода, куди входять реалізація принципу верховенства права та відкритої конкуренції.
Розділ ІІ. Джерела проблем в економіці країн пострадянського простору
Практика застосування різних теорій економічного зростання у пострадянських країнах докладно проаналізована у другому розділі. Перехідні країни, які обрали підприємницьку модель економічного зростання, досягли найкращих успіхів. Проте більшість країн, серед яких і Україна, обрали тип держави загального інтервенціонізму, яка ґрунтується на марксизмі та кейнсіанстві. Автор докладно описує суть цієї моделі, її особливості, дефекти та помилки пострадянської трансформації. Саме це визначило створення в Україні моделі «Олігархат/Схематоз».
Розділ ІІІ. Підприємець/Споживач проти системи Олігархат/Схематоз
Інноваційні підходи до економічної політики розвитку та зростання з урахуванням стану економіки України в умовах російсько-української війни пропонує автор у третьому розділі. Також проведено детальний аналіз представлених українському суспільству у 2022–2023 роках пропозицій післявоєнної трансформації з боку уряду України (т. зв. плану «Лугано») та низки міжнародних організацій. Автор показав, що ці пропозиції лише відтворюють ті провальні методи, які вже впроваджувалися в десятках країн світу, що розвиваються, і отримали негативні результати.
Розділ ІV. Програма економічного розвитку та зростання України «Новий Захід»
У цій частині представлено системну програму економічних реформ, яка дозволить Україні:
– забезпечити швидке та довгострокове економічне зростання,
– вийти з демографічної кризи та повернути українських мігрантів на батьківщину,
– створити один із найкращих інвестиційних та ділових кліматів у світі,
– забезпечити фінансову та бюджетну стійкість після перемоги у війні,
– створити потужну матеріальну базу для забезпечення обороноздатності України;
– швидко інтегруватися у глобальні виробничі ланцюжки,
– стати повноцінним партнером у світовій архітектурі кооперації та безпеки.
Джерело: ПЕРШИЙ онлайн
Мітки: «Новий Захід. Українська мрія», Ярослав Чеславович Романчук