Лишай – це клас шкірних захворювань, причиною яких можуть бути вірусні інфекції, грибки та неінфекційні мікроорганізми. Основними ознаками лишаю є зміна текстури чи кольору шкіри, висип та свербіж. Якщо вас турбують подібні симптоми, варто звернутися до лікаря. Якщо вам потрібний дерматолог у Львові на https://veselka.clinic/napriamky/dorosli-vuzki-spetsialisty/dermatoloh ви зможете записатися на візит. Фахівець надасть детальну консультацію, а також призначить лікування.
Різновиди лишаю
– Стригучий — найбільш поширена форма. Передається при прямому контакті з інфікованою людиною чи твариною. Найчастіше проявляється на волосистій частині голови, обличчі, шиї та плечах. Супроводжується свербінням і лущенням шкіри.
– Оперізувальний — збудником є вірус герпесу. Характерні ознаки: поява пухирців, заповнених рідиною, підвищення температури та загальне нездужання. Висип виникає у зоні ребер, статевих органів, обличчя, кінцівок.
– Рожевий — причина виникнення поки невідома, але може бути пов’язана з імунними або вірусними факторами. Проявляється круглими або овальними рожевими плямами на шкірі, які можуть бути лускатими та сильно свербіти.
– Плоский — обумовлений стресами, а також захворюваннями органів травного тракту. Відрізняється плоскими червоними плямами на шкірі, часто з помітними білими лініями.
– Висівкоподібний лишай (кольоровий, різноколірний) — має жовте, коричневе чи червоне забарвлення. На ураженій ділянці шкіри спостерігається її лущення, іноді — свербіж.
– Білий (сонячний лишай) — виникає у зв’язку з життєдіяльністю грибків Malassezia. Патоген виділяє компонент, що припиняє надходження ультрафіолету на шкіру та уповільнює доставку меланіну.
Терапія та профілактика
Алгоритм лікування лишаю визначається різновидом захворювання та індивідуальними особливостями пацієнта. Скласти план ефективної терапії дерматолог може лише після детального обстеження. Найчастіше при лікуванні лишаю використовують протигрибкові та противірусні препарати. Також пацієнту можуть призначити кортикостероїдні препарати у вигляді мазей і кремів для зниження запалення і сверблячки.
Як зазначалося раніше, лишай має різні збудники та причини виникнення, тому неможливо повністю убезпечити себе від цього захворювання. Однак, для його профілактики варто дотримуватися таких правил:
– дбати про особисту гігієну;
– уникати контакту з хворими людьми або тваринами;
– використовувати засоби індивідуального захисту, зокрема під час статевих контактів;
– запобігати за можливості сильним і частим стресам;
– виключити вживання гормональних препаратів без призначення лікаря;
– уникати ушкодження шкірних покривів.
Якщо вас починають турбувати висипи та свербіж на шкірі — не займайтеся самолікуванням, а зверніться за консультацією до дерматолога.