У цьогорічний державний бюджет України закладено курс долара на рівні 40,7 грн/$. Однак впевненості, що американська валюта сягне цієї позначки, у банкірів немає. Які валютні коливання прогнозуються у 2024 році та чого очікують від валютного ринку банки, читайте далі.
Долар підскочить чи падатиме?
Перед тим, як аналізувати цьогорічні тенденції, нагадаємо, що відбувалося з курсом долара минулого року. У бюджеті-2023 було закладено середній курс 42,2 грн/$ зі зростанням до 45,8 грн/$. Але цей рік, за даними https://obmen-barabashovo.kh.ua/, розпочався офіційним курсом НБУ всього 38,002 гривні за долар. Це доводить, що навіть докладні прогнози фахових економістів не спроможні стовідсотково передбачити реальних коливань на валютному ринку.
Українські казначеї у своїй більшості вважають, що офіційний коридор долара у 2024-му становитиме 38,5 – 40 грн/$. При цьому на готівковому ринку, який відображається на https://obmen-barabashovo.kh.ua/usd-uah, американська валюта буде на 1-2 гривні дорожчою. Найпесимістичніший прогноз банкірів – зростання курсу НБУ до 40,7 грн/$, і це при наявності сукупності серйозних ризиків. Найоптимістичніші бачення – падіння долара до позначки 37,2 гривні.
Що буде з курсом євро?
Офіційний курс європейської валюти стартував цього року з позначки 41,996 грн/EUR. Вже за місяць він опустився до значення 40,7 гривні. На готівковому ринку, за даними https://obmen-barabashovo.kh.ua/eur-uah, коридор становить 40 – 41,75 гривні за євро станом на 1 лютого 2024-ого.
До державного бюджету вже закладено очікувану міжнародну допомогу в значному розмірі від європейських партнерів, що при її зарахуванні до казни вплине на подальше зниження курсу євро. Однак якщо з якихось причин ці кошти не надійдуть або зарахуються в значно меншому обсязі, банки України можуть очікувати стрибок курсу європейської валюти.
Важливим фактором також буде світове співвідношення пари долар/євро, яке має вплив на формування курсу валют в різних країнах світу. Експерти також очікують, що в разі тривалого продовження політичної кризи в США, розрив між євро та доларом збільшиться.
Чинники та фактори
За оцінками банкірів, існує ряд важливих чинників, які матимуть вплив на курси основних валют в Україні. Серед них:
– збереження морського експортного коридору;
– стабільність надходження міжнародної допомоги;
– сезонні фактори;
– економічна ситуація країн-партнерок;
– фундаментальні дисбаланси у зовнішній торгівлі.
Водночас банкіри не бачать ризиків штучної девальвації гривні та довіряють роботі НБУ, який здійснює справді ринкові кроки в умовах війни та дестабілізації економіки в цілому.