Ультразвукова діагностика є невід’ємною частиною лікарської практики. Спеціальне обладнання дозволяє виявити відхилення, складні патології, провести якісний моніторинг відновлення після оперативного втручання та ін. Сучасне обладнання дозволяє ефективно та без шкоди для здоров’я проводити діагностичні, профілактичні скринінги, діагностувати широкий спектр хвороб, об’єктивно аналізувати параметри новоутворень.
Принцип роботи ультразвукового апарату
Ультразвукове дослідження (УЗД), або ультрасонографія, передбачає цільове використання ультразвуку в тілі пацієнта, під час якого ультразвукові коливання відбиваються від тканин, межі між органами після технічної обробки формують зображення на моніторі приладу. Метод базується на їх ехогенності, тобто властивості відображати ультразвук. Він не сприймається слухом людини, але ефективно використовується для сканування м’яких тканин тіла. Отримане зображення називають ехограмою. Чим більше в органі чи новоутворенні рідини, тим менше вони відображаються і краще проводять ультразвукові хвилі.
Перші апарати проводили сканування в одномірному А-режимі, згодом в практику увійшло створення двовимірних зображень. В кінці 60-х XX ст. лікарі змогли використовувати доплерівський ультразвук для діагностики судинних захворювань. На практиці досягти мобільності, незалежності від електричної мережі дозволяють
портативні УЗД-апарати (особливо важливі в невідкладній медичній допомозі в приймальних відділеннях лікарень, при обстеженні нетранспортабельних хворих, в консультаційних кабінетах). Така техніка незамінна під час діагностики широкого спектра патологій внутрішніх органів, онкопроцесів, ведення вагітності, моніторингу роботи різних систем тіла в процесі, після консервативного, оперативного лікування.
Актуальні види та особливості сучасного УЗД-обладнання
Вперше в медицині ультразвук був використаний у 1942 р. американськими дослідниками ⎼ для виявлення каменів в жовчному пухирі і сторонніх тіл в м’яких тканинах. На сучасному етапі лікарі використовують високотехнологічне обладнання стаціонарного, портативного типу.
Актуальні моделі виробників-лідерів:
– X-CUBE I9/i8 8, I7, 5 (Alpinion Medical Systems, Південна Корея);
– X-CUBE 60,|50, X-CUBE 70|90
– E-CUBE 12
– E-CUBE 15 PLATINUM;
– MINISONO.
Інноваційні УЗД-апарати абсолютно безпечні, показують високу ефективність (при дослідженні певних зон більш ефективні, ніж інші). До того ж під час ультразвукового дослідження не використовується рентгенівське випромінювання (як під час більш дорого обстеження за допомогою технології комп’ютерної томографії). Наявність у пацієнта металевих коронок, титанових пластин не буде протипоказанням, як, наприклад, при магнітно-резонансній томографії). УЗД дає можливість якісно, без спотворення візуалізувати структури в динаміці руху ⎼ м’язи, сухожилля, суглобовий диск, стан тканин під час ковтання, рухів язиком, поворотів голови.
Джерело: medigran.com