Цього року Україна очікує від іноземних партнерів як мінімум 40 мільярдів доларів в якості фінансової допомоги, щоби уникнути діри у державному бюджеті та не обвалити власну економіку. Однак у зв’язку з неспокійним політичним становищем у головних зарубіжних партнерів зберігається ризик, що частина коштів може так і не надійти. Як вплине така ситуація на курс валют та чого очікувати пересічним українцям?
Ослаблення гривні
Такий варіант економісти розглядають як цілком ймовірний. Адже виділення 10 мільярдів фінансової допомоги бюджету України від США так і не ухвалене. А це – чверть від усієї очікуваної суми, потрібної для збереження економіки.
Швидше з все, кажуть експерти, уряду нашої держави доведеться застосувати грошову емісію, яка, звичайно ж, призведе до ослаблення курсу гривні. Якщо зараз на https://obmen.lviv.ua/ долар торгується в коридорі 38,25-38,55 USD/UAH, то найгірший сценарій передбачає курс 50 гривень за долар і вище.
Запаси для стабілізації
Попри це інші експерти фінансового сектору вважають, що курсу валют цього року нічого не загрожує. Більш оптимістичними такі прогнози стали після ухвалення Європарламентом рішення про виділення макрофінансової допомоги Україні в розмірі 50 мільярдів євро.
Водночас деякі фахівці вказують на золотовалютні запаси нашої держави, які сьогодні сягнули рекордних показників. Таким чином регулятор має достатній запас міцності для своєчасного реагування на можливі негативні коливання основних валют.
Нацбанк, нагадаємо, ще у жовтні минулого року відмовився від політики фіксованого валютного курсу, зробивши його гнучким. Попри очікування стрімкого зростання валютних коридорів внаслідок такого рішення, негативні прогнози не здійснилися. Так, сьогодні курс євро Львів тримається в коридорі 41,5-42,00 UAH/EUR, а курс фунта Львів – в межах 46,5 – 48,00 GBP/UAH.
Банкіри стверджують, що навіть за умови зниження розміру міжнародної допомоги, власних золотовалютних запасів при вмілому регулюванні Нацбанку цілком достатньо, щоби зберегти курси основних валют на нинішньому рівні.
Запас міцності
Однак будь-які запаси мають здатність вичерпуватися. І тому слід зауважити, що золотовалютні резерви України якраз і формуються з міжнародної допомоги, яка надходить. Розраховувати на них протягом тривалого часу можна лише за умови зниження інтенсивності бойових дій впродовж найближчих півроку. Однак тут уже військові аналітики запевняють, що на це розраховувати не варто.
Тому девальвація гривні неминуча за умови, якщо всі негативні фактори зійдуться воєдино. Однак ризик такого сценарію вважають малоймовірним.
Зміцнення гривні
В питанні шансів національної валюти зміцнитися впродовж цього року аналітики єдині: це практично неможливо навіть за умови надання усієї обіцяної міжнародної допомоги. Однак у цьому випадку ослаблення гривні відбуватиметься більш плавно і малопомітно.