Найсвіжіше:
• На Харківщині загинув воїн з Борщівщини • П’ять причин купити ігрову приставку Nintendo • На Кременеччині замість аварійного моста встановлюють труби • Тернополянин обікрав пасажира рейсового автобуса з Вінниці • На Дніпропетровщині загинув 23-річний командир гармати з Гусятинщини • Півтора року неволі біля кордону з Казахстаном: історія повернення воїна з Тернопільщини • Судитимуть тернополянина за зґвалтування 14-річного підлітка та зберіганні дитячої порнографії • На Кременеччині чоловік побив малого сина та дружину • На Тернопільщині рекламодавця оштрафували за оголошення про роботу • На Донеччині поліг бойовий медик із Кременця • Аварія на Борщівщині – непритомного чоловіка госпіталізували до реанімації • Спочила у Бозі лікар-стоматолог зі Збаражчини • На Дніпропетровщині загинув кунівець з Тернопільщини • У Великій Березовиці стартував новий чемпіонат Тернопільщини з футболу • Типові помилки ФОП 2 групи у веденні діяльності • Курси польської мови онлайн чи офлайн: що обрати для швидкого результату • Запаси на критичному рівні: у Тернополі шукають донорів 1-ї групи крові • Вибухнув газ – жінка постраждала: що сталося в Тернополі • Жах у Тернополі: чоловік вистрілив сусіду в око, а потім – у підлітка • Гроші за «рішення питань»: на Тернопільщині викрили юристку – попереду суд • На Харківщині загинув старший сержант з Кременеччини • Вся країна аплодує: тернополянка тріумфувала на «Дитина року 2026» • Компанія BroBus – сучасний сервіс пасажирських перевезень • Напруга зашкалювала: у Тернополі під час конфлікту дістали пістолет • У Тернополі стартував сезон фонтанів
rss

На Хмельниччині знайшли унікальну кам’яну стелу віком понад 4 тисячі років


Опубліковано: 30 Березня 2025р. о 14:30

У квітні 2023 року місцевий фермер, викорчовуючи садок біля села Івашківці на Новоушиччині, несподівано натрапив на давню кам’яну глибу. Очищення знахідки від землі виявило її унікальність – це антропоморфна кам’яна стела, аналогів якої раніше не знаходили на Правобережній Україні.

Науковці підтвердили, що вік статуї перевищує 4 тисячі років. Стелу виготовлено з дністровського вапняку, її висота – 1,15 м, ширина – 58,5 см, а товщина – 32,5 см. На ній чітко промодельовано голову, втягнуту в плечі, прямокутні плечі, руки, притиснуті до грудей, і символічне зображення лука.

Призначення та походження артефакту

За словами кандидата історичних наук Сергія Семенчука, кам’яна стела могла бути або намогильним пам’ятником, або культовою статуєю, що використовувалася для ритуалів чи жертовних обрядів, йдеться у матеріалі видання «Є».

Археологи датують знахідку добою бронзи (кінець III – початок II тис. до н.е.). Подібні антропоморфні стели знаходили на Миколаївщині, але для Правобережної України така знахідка є унікальною і поки що залишається загадкою.

Як розповідає Сергій Семенчук, особливістю скульптури є детальне зображення верхньої частини тіла, що вказує на її культове або поховальне значення. Ноги на стелі не висічені, що узгоджується з традиціями монументального мистецтва давніх етнокультурних спільнот, адже такі стели вкопували в землю.

Також не виявлено на статуї деталей одягу.

«Варто відзначити, що первісний художник приділив найбільшу увагу саме верхній частині тіла: голові, плечам, рукам та зброї. Ноги не були висічені взагалі, що є характерним для таких артефактів», – зазначає історик.

Ким був зображений на стелі чоловік?

На кам’яній плиті вибито лук, що може вказувати на її власника як воїна. Проте, за припущенням доктора історичних наук Віталія Отрощенка, лук міг бути також ритуальним символом, пов’язаним, наприклад, зі шлюбними церемоніями.

Дослідження тривають, а сам артефакт найближчим часом буде виставлений у Новоушицькому історико-краєзнавчому музеї.


Джерело: Незалежний громадський портал
Рубрика:





Новини
5 Травня
4 Травня
Скільки, на вашу думку, ще триватимуть активні бойові дії?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше