Найсвіжіше:
• На Донеччині поліг бойовий медик із Кременця • Аварія на Борщівщині – непритомного чоловіка госпіталізували до реанімації • Спочила у Бозі лікар-стоматолог зі Збаражчини • На Дніпропетровщині загинув кунівець з Тернопільщини • У Великій Березовиці стартував новий чемпіонат Тернопільщини з футболу • Типові помилки ФОП 2 групи у веденні діяльності • Курси польської мови онлайн чи офлайн: що обрати для швидкого результату • Запаси на критичному рівні: у Тернополі шукають донорів 1-ї групи крові • Вибухнув газ – жінка постраждала: що сталося в Тернополі • Жах у Тернополі: чоловік вистрілив сусіду в око, а потім – у підлітка • Гроші за «рішення питань»: на Тернопільщині викрили юристку – попереду суд • На Харківщині загинув старший сержант з Кременеччини • Вся країна аплодує: тернополянка тріумфувала на «Дитина року 2026» • Компанія BroBus – сучасний сервіс пасажирських перевезень • Напруга зашкалювала: у Тернополі під час конфлікту дістали пістолет • У Тернополі стартував сезон фонтанів • У Тернополі відбувся суд щодо авторських прав художника Івана Марчука • На Дніпропетровщині зупинилося серце вогнеметника з Тернопільщини • Під час дронового обстрілу Тернополя врятували батька з сином • Стали відомі результати матчів ігрового дня чемпіонату Тернопільщини з футболу • На Борщівщині засудили чоловіка за нічну бійку з військовим-депутатом • У Тернополі занепокоїлися через вибухівку біля «МакДональдзу» • Скандальні заяви священника-блогера з Тернопільщини про сексшопи викликали дискусію • Прогресуюча хвороба забрала життя Героя з Тернопільщини • Кримінальний авторитет та його спільник постануть перед судом у Тернополі за «схеми» з ТЦК
rss

Скарби з глибин: які цікавинки знаходили запорізькі археологи після обміління Дніпра


Опубліковано: 19 Березня 2025р. о 17:40

Скарби з глибин: які цікавинки знаходили запорізькі археологи після обміління Дніпра 

Обміління Дніпра стало трагедією для екосистеми Запорізького регіону, але водночас відкрило унікальні можливості для археологів. Найбільшу кількість знахідок було зроблено у перший рік після підриву росіянами Каховської ГЕС. Однак і зараз дослідження тривають, скарби з глибин знаходять як фахівці, так, на жаль, й “чорні” археологи

Кількість знахідок після того, як рівень води впав вразила дослідників. Серед найцінніших – стародавній човен, видовбаний із суцільного дубового стовбура. Ще до проведення радіовуглецевого аналізу фахівці припустили, що йому не менше ніж тисяча років. На семиметровому човні – дивні символи. Поки немає повідомлень про те, що їх вдалося розшифрувати. Оскільки витягнута з води деревина швидко псується повітрям, такі знахідки фахівці консервують.

Крім човнів, археологи знайшли грецькі амфори, кераміку різних періодів – від ямної культури (понад 6 тисяч років тому) до середньовіччя, бронзові вироби, кістки, старовинні якорі та навіть гарматне ядро XVIII століття. Це все ще належить дослідити. Науковці сподіваються, що це допоможе реконструювати побут і заняття давніх мешканців регіону – від рибальства до торгівлі.

Водночас на поверхні з’явилися й небезпечні предмети – снаряди Другої світової війни, які не мають історичної цінності, але становлять загрозу. Про них раніше регулярно, тепер дещо рідше повідомляють у ДСНС.

Оголеним дном, на жаль, цікавляться не лише науковці. “Чорні” археологи з металошукачами почали прочісувати територію одразу після відступу води і нишком продовжують пошуки до сьогодні. Лише у перші тижні після того, як вода пішла, поліція затримала понад десяток таких порушників і вилучила частину знахідок. Але вилучення знахідок не розв’язує проблему. Як пояснюють науковці, без контексту – культурного шару, в якому було зроблено знахідку – артефакти втрачають наукову цінність. 

Мешканців Запоріжжя просять не чіпати знахідки, а повідомляти про них у заповідник. Деякі свідомі запоріжці саме так і вчиняють. Періодично у соцмережах можна побачити фото з берегів Дніпра з якоюсь цікавинкою: кісткою, частиною човна, каменем незвичної форми, поруч із яким аматори залишають свої припущення щодо походження артефакту та зазначають “співробітники заповідника повідомлені”.

Тим часом на Хортиці повертаються до підводних археологічних пошуків, які припинилися на початку великої війни. Можна припустити, що після обміління Дніпра деякі цікаві знахідки буде набагато легше витягти на сушу, ніж раніше. Початок весни – гарний час для проведення підводних досліджень, адже прозорість річкової води в цей час дуже висока.


Рубрика:





Новини
4 Травня
3 Травня
Скільки, на вашу думку, ще триватимуть активні бойові дії?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше