Протягом останнього часу Тернопіль лихоманить. Тернополяни вийшли на масові акції протесту, бо невдоволені рішенням місцевої влада щодо підвищення вдвічі плати за проїзд у громадському транспорті. Чиновники вирішили не воювати з містянами і пішли на незначні поступки. Але вже незабаром тариф на проїзд у Файному місті знову зросте. З 20 грудня він становитиме 7 гривень у маршрутних автобусах і 6 гривень – у тролейбусах.
Головною причиною негараздів пасажирських перевезень Тернополя є не економічна складова, про що постійно апелює місцева влада, а тіньова економіка цього бізнесу, або корупція. Про це заявив голова ГО «Екоальянс» Олександр Філь.
– Протягом свого життя тривалий час працював у галузі автобусних пасажирських перевезень, пройшов усі службові сходинки. Двічі був директором великих автобусних підприємств, тому знаю, про що кажу. Початковим моментом створення умов перевезень у місті є конкурсні умови залучення перевізників на маршрути. У цих умовах міська влада формує вимоги до перевізників, які вважає необхідними. Зазначається клас автобусів, їхні технічні характеристики (бензинові, дизельні, газові, електричні), одним словом усе, що треба для громади, а не для влади, – каже пан Філь.
Формування тарифу робиться на підставі проведення обстеження пасажиропотоку.
– Саме завдяки йому можна бачити справедливі доходи майбутніх перевізників. Експлуатаційні витрати рахувати легше. Вони мають бути реальними. Надалі закладається рентабельність перевезень. Нічого складного, але при такому підході виключається корупційна складова і відпадають «блатні» власники маршрутів. Перевізники можуть бути хоч з Африки. Другий варіант – це створення єдиного муніципального підприємства із прозорою економікою, яке потребує бюджетного фінансування. Ось і вся наука. Тому головною причиною негараздів пасажирських перевезень Тернополя є тіньова економіка цього бізнесу, або корупція, – вважає Олександр Філь.
Джерело: Тижневик "Номер один"