Інформаційні телеграм-канали, інтернет-джерела та медіа щодня транслюють актуальний курс валют Національного банку України. Переважна більшість громадян механічно звертає на це увагу, навіть ті, хто, здавалось би, не бере безпосередньої участі у валютних грошових операціях.
Чому курс валют в Україні настільки цікавий людям та для кого він дійсно важливий?
І головне питання — як ставитися до валютних коливань, щоб не витратити зайвого?
Чому змінюється цінність грошей?
Курс валют показує цінність грошової одиниці однієї країни до іншої. Це співвідношення дозволяє визначити вартість іноземної валюти у сумі національної для обміну при плануванні подорожі за кордон, купівлі товарів, нерухомості.
Бізнес, що працює на міжнародному ринку, зобов’язаний регулярно відстежувати валютні зміни для розрахунку вартості сировини та матеріалів, обґрунтованого встановлення ціни на готову продукцію, виготовлену на експорт.
Чому курс не стоїть на місці й змінюється щодня? На це впливають макроекономічні та глобальні фактори, зокрема:
1. Ситуація на фондових та валютних біржах — установах, де у глобальних масштабах здійснюється купівля-продаж світових валют та цінних паперів.
2. Внутрішній валовий продукт країни — тенденція до зростання у виробництві власних товарів і послуг посилює економіку країни, відповідно її фінансова система підкріплюється реальними продуктами.
3. Зовнішній борг держави — заборгованість перед міжнародними організаціями супроводжується відсотками за користування кредитом, які доводиться сплачувати в іноземній валюті, виводячи її з внутрішнього ринку.
4. Сальдо торговельного балансу — позитивний показник свідчить про перевагу експорту над імпортом, а отже приплив валюти на внутрішній ринок, при якому її вартість відносно гривні знижується.
5. Рівень інфляції — знецінення національної валюти на фоні її посиленої емісії, яка не здатна покрити дефіцит, спричинений ростом індексу споживчих цін.
Політична стабільність, рівень соціального добробуту відображаються безпосередньо на позиції національної валюти у порівнянні з іноземними. Підтримка стабільності грошової одиниці у періоди кризи, якою наразі є воєнна ситуація в Україні, — одне з ключових завдань державних органів.
Як стежити за курсом валют?
Аналізуючи динаміку зміни вартості долара США та євро — основних валют, задіяних у міжнародних торгово-економічних операціях, можна оцінювати економічний стан країни. Відповідно до цього можна приймати рішення про заощадження та подорожі, обирати найбільш стійку альтернативу українській гривні.
Ощадбанк регулярно публікує актуальні курси валют, локалізовані для різних областей, регіонів. Завдяки їм можна швидко визначити оптимальний час для проведення валютних операцій у найближчому відділенні. Інтерактивний калькулятор на сторінці послуги дозволяє розрахувати суму, необхідну для купівлі, або отриману при продажі валюти за поточним курсом.