У довоєнні часи ринок готівкової валюти в Україні сягав $20 млрд., з яких понад дві третини обмінювалися в пунктах обміну валют і лише 30% – у банківських установах. Чому українці надають перевагу обмінникам, а не банкам, – розглянемо в деталях.
Як працюють пункти обміну валют
У будь-якій фінансовій системі світу небанківські пункти обміну валют відіграють значну роль. І пропонують своїм клієнтам ряд вигідних переваг:
зручний час роботи, часто поза межами графіку банківських установ;
вигідніший курс як купівлі, так і продажу валюти;
відсутність верифікації клієнта;
наявність потрібної суми (часто – і виду валюти) для обміну;
додаткові послуги (резерв певної суми, супровід до авто тощо).
Ці фактори відіграють значну роль у виборі клієнта, тому, наприклад, пункт обмен валют в Одессе може за день обміняти в рази більшу суму, ніж банк, що знаходиться поруч. Це пояснюється також тим, що для банківських установ обмін валют – далеко не основний бізнес, адже приносить лише 0,5% доходу від всього об’єму послуг. Тоді як для обмінників це єдиний і основний вид діяльності.
З початком війни у зв’язку з небезпекою роботи та міграцією населення закрилися одночасно майже 900 обмінників. Однак станом на зараз вже відновили свою діяльність або відкрилося нових понад 750 пунктів.
Сучасні тенденції обмінників
Обмінні пункти відомих та надійних мереж, як наприклад КІТ Груп, мають свої сайти, де не тільки вказують актуальні курси, а й дають можливість забронювати певну суму для обміну за певним курсом. Наприклад, в Одесі можна постійно відслідковувати курс долара та гривні на https://obmenka.od.ua/ru/usd-uah, а курс польського злотого – на https://obmenka.od.ua/ru/pln-uah. Відомо, що впродовж одного банківського дня курс може коливатися як вгору, так і вниз. Однак КІТ Груп пропонує своїм клієнтам послугу бронювання певної суми для обміну на декілька годин за курсом, актуальним на час броні.
Ще один важливий нюанс – анонімність. Для того, аби купити чи продати валюту в будь-якій сумі, в обміннику не потрібно посвідчувати свою особу, відкривати рахунок чи пред’являти документи. До того ж, в пунктах обміну практично завжди доступні валюти в значних об’ємах, на відміну від банків, які можуть продати лише ту кількість валюти, яка була куплена.
Попри це, обмінники дбають як про свою безпеку, так і про безпеку своїх клієнтів. А усі готівкові кошти як в національній, так і в іноземній валюті обов’язково проходять перевірку.
І, звичайно, усі пункти обміну валют здійснюють свою діяльність згідно виданої їм ліцензії та чинного законодавства України, що робить валютні операції з ними прозорими та надійними.