Чи не кожна людина хоч раз у житті мала справу із невдало підібраним взуттям. І йдеться не про його довговічність, а про дискомфорт і навіть шкоду для здоров’я, спричинені незручними чоботами чи туфлями.
На що потрібно звертати увагу, купуючи взуття собі чи дитині, як виміряти ступінь його зручності і комфорту ще в магазині, – про це розповімо далі.
Перша примірка
Почнемо з того, що потрібно змалку турбуватися про зручне взуття, щоби уникнути в майбутньому деформації стопи і, як наслідок, постійного дискомфорту від носіння стандартних моделей. Так, з повною відповідальністю потрібно купувати навіть тапочки дитячі, у яких маля проводитиме значну частину свого активного часу вдома. Ніколи не можна купувати дітям взуття «на виріст», тісні моделі, які «треба розносити», туфлі із надто твердою підошвою або устілкою, що не «дихає».
Водночас існують чинники, які й у дорослому віці можуть вплинути на форму стопи:
– рід діяльності (наприклад, заняття балетом);
– надмірна вага тіла;
– тривале ходіння босоніж по твердій поверхні.
Вперше приміряючи модель, яка вам сподобалася в магазині, особливо якщо це чоботи жіночі, туфлі, кросівки, чобітки, зверніть увагу на такі свої відчуття:
– чи відчуваєте ви тиск на стопу під час примірки?
– яка бажання виникає першим: одразу скинути це взуття чи піти додому зразу в ньому?
– чи відчуваєте ви будь-які незручності, пройшовшись у цій моделі по магазину?
Ретельний огляд
Якщо в питанні зручності вас все влаштовує, огляньте вибрану вами модель зі всіх сторін. Найперше зверніть увагу на підбори, які відіграють важливу роль щодо величини навантаження на ноги та спину впродовж тривалої ходьби. Оптимальна товщина підошви повинна бути не меншою 1,5 сантиметра, а найкраща висота підборів – до 4 сантиметрів. Тому якщо ви купуєте, наприклад, чоботи, в яких плануєте цілими днями долати великі відстані, краще оберіть жіночі дутики на низькому ходу та з протекторною підошвою.
Важливе значення має і матеріал, з якого виготовлене взуття. Адже від цього залежить, чи не буде вашим ніжкам холодно або чи не будуть вони пітніти. Інакше ризиків для вашого здоров’я не уникнути.
Устілка в ідеалі повинна бути виготовленою зі шкіри, здатною нейтралізувати запахи та виводити вологу, або просоченою антибактеріальною рідиною.
Розуміння наслідків
Для того, аби навчитися робити правильний вибір між комфортним та просто красивим взуттям, потрібно усвідомлювати всі наслідки для свого здоров’я, які можуть виникнути при неправильному підборі. До них, в першу чергу, відносять:
– зміну навантаження на стопу, яка може спровокувати порушення біомеханіки в гомілковостопних, колінних та кульшових суглобах;
– появу різноманітних утворень – мозолів, грибкової інфекції, виразок на шкірі тощо;
– виникнення «п’яткової шпори», яка дуже важко піддається лікуванню;
– формування «кісточки» на великому пальці, що тягне за собою деформацію прилеглих пальців і призводить до артрозу пальців стоп.
Додамо, що особливо важливо купувати лише якісне взуття людям, у яких вже наявні супутні захворювання – судинні та ревматологічні хвороби, цукровий діабет, ожиріння тощо.