Через воєнні дії на території України минула зима стала найскладнішою не тільки для нашої, а й для європейської газової мережі. Адже блакитне паливо – це не тільки важлива складова економіки, а й вагомий важіль політичного впливу, який може (а ми вже побачили приклад) стати інструментом політичного шантажу. Саме тому ціна газу впливатиме наступного року на все економічне становище європейського континенту, а також на розвиток і соціальну стабільність окремих країн.
Що відбувалося на газовому ринку у 2023-му?
Попри найскладнішу зиму, ціна на газ в Україні залишалася для споживачів незмінною виключно завдяки політичному державному регулюванню. Враховуючи минулорічний досвід, Євросоюз також впродовж 2023-ого активно готувався до нового опалювального сезону. У першому півріччі країнам ЄС вдалося скоротити на 15% ринок природного газу в частині попиту, натомість збільшивши імпорт скрапленого газу на 20%. В той же час світовий ринок ЗПГ залишався стабільним через відсутність значного зростання попиту з боку Китаю.
Таким чином, провівши продуману реформу внутрішнього газового ринку, Євросоюз зміг досягнути цільового показника 90% щодо зберігання газу ще у вересні, а відтоді надлишкове блакитне паливо відправляється трейдерами в Україну на зберігання.
Ці та інші фактори зумовили досить стримані ціни, які стали нижчими, ніж рік до того.
Які прогнози на наступний рік?
Експерти прогнозують падіння цін на газ у Європі в середньому на 20%. Серед основних причин – великі обсяги зберігання газу та зниження попиту на нього у виробництві електроенергії. Наприклад, біржа газу у Європі очікує, що загальний попит у 2024 році скоротиться на 2,2%, а використання газу в енергетиці – на 12%.
Очікування такої ж, або ще теплішої зими, ніж торік, нівелюють побоювання непрогнозованого збільшення використання газу зі сховищ, що могли би вплинути на зростання його ціни.
В Україні ціна на газ зростатиме
Українські експерти енергоринку прогнозують стрімке підвищення цін на газ та електроенергію в 2024 році. З одного боку, це стане наслідком лібералізації тарифів, як цього вимагають США, з іншого – такі ж вимоги містяться у підписаному меморандумі з одним із головним кредиторів України – Міжнародним валютним фондом. Не виконати ці умови наша влада просто не вправі.
Очікується, що для споживачів електроенергія зросте в ціні до 5-6 гривень за МВт, а газу – до 13 і навіть 15 гривень за кубічний метр. Це потягне за собою підвищення тарифів на гарячу воду та теплопостачання – до 30-50%.