Складна політична ситуація в країні змусила багато родин затягнути паски. Звісно, у випадку крайньої необхідності завжди можна отримати гроші онлайн, перейшовши за посиланням на сайт надійного фінансового сервісу https://mycredit.ua/ua/uslugi-kreditovaniya/kredit-onlajn-na-kartu/.
Щоб не рахувати копійки до зарплати, варто переглянути свої витрати. А ще краще — спланувати бюджет заздалегідь.
З чого почати?
1. Визначіться з типом бюджету.
Спільний: усі доходи складають до однієї шухляди. Недолік — складно робити одне одному сюрпризи. Тож подарунки одне одному, хочеш чи не хочеш, а доведеться обговорювати.
Змішаний. Кожен залишає собі “на дрібні витрати” певну суму коштів, за яку не звітує перед другою половиною. Оскільки зарплати у партнерів можуть істотно різнитися, краще класти до скарбнички не певну суму, а відсоток із доходу. Спільні кошти витрачати на комуналку, продукти та дітей, а решту залишати на власні потреби.
Окремий. Кожен сам розпоряджається заробленим, періодично ділячи квитанції та чеки з магазинів навпіл.
2. Записуйте доходи.
Можна “маминим” способом — у зошиті, або “сучасним”, скачавши додаток у телефон.
3. Плануйте витрати.
Витрати можуть бути обов’язкові — комуналка, їжа, транспорт. Бажані — одяг, доглядові процедури, відпустка. Незаплановані — ремонт, медичні послуги, весілля друзів тощо.
4. Формуйте подушку безпеки.
Заведіть рахунок у банку, на який щомісяця перераховуйте як мінімум, десятину від доходів. Головне, щоб цей депозит можна було закрити будь-якої миті. І, звісно ж, слідкуйте за справами банку. Бо якщо установа підпадає під ліквідацію, із відшкодуванням коштів може бути затримка.
5. Депозит? Ні, депозити!
Збирайте на кожну мрію окремо. На машину, на відпустку, на освіту тощо. Так менше шансів, що ви знімете одразу всю суму та спонтанно її витратите.
6. Інвестуйте.
Якщо є можливість, інвестуйте у нерухомість або криптовалюту. Це дуже приємне відчуття, коли гроші працюють навіть тоді, коли ви відпочиваєте.
7. Головний спільний рахунок.
Нехай картка від нього буде у кожного члена сім’ї. Витрачайте звідти лише на комуналку, продукти та товари для дому.
8. Навчайте дітей фінансовій грамотності.
З дошкільнятами можна гратися в магазин, а з шестирічного віку — дозволяти робити самостійні поки під наглядом. З цього ж віку в дитини мають з’явитися перші кишенькові гроші, які вона може витратити на кіндер або морозиво, або навіть почати збирати на “Лего”.
9. Дрібниці — важливі! Крупні покупки запам’ятати легко. Та, як підказує практика, найбільше коштів ми витрачаємо саме на дрібниці. Спробуйте їх записувати протягом місяця. Потім вирахуєте, на чому можна було б заощадити.
Фінансова дисципліна — це, насправді, діючий інструмент. Саме тому її так прискіпливо дотримуються усі установи та підприємці. Цю корисну звичку варто мати і в родині. Адже, позбувшись деяких зайвих витрат, можна більше заощаджувати на щось важливе.