Наприкінці минулого року на фоні невтішних новин про затримку або можливе скасування міжнародної фінансової допомоги курси основних валют – долара та євро – поповзли в Україні догори внаслідок підвищення попиту на них. Однак вже згодом ситуація стабілізувалася, знизивши курсові позначки до попередніх значень. У Нацбанку пояснюють: курс і далі рухатиметься вгору та вниз, в залежності від зовнішніх економічних та політичних факторів.
Основні джерела валютних надходжень в Україні
За офіційними даними, торік золотовалютні резерви Нацбанку зросли на 42%, досягнувши на початок 2024 року $40,5 млрд. Цього року очікується збільшення об’єму до $44,7 млрд за умови стабільних міжнародних надходжень. Тому регулятор вбачає своїм головним завданням на 2024 рік зберегти курсову стійкість валютного ринку та підтримувати гривню. Принаймні, від січня це йому вдається без особливих проблем, навіть на фоні нестабільних новин від донорів. За даними https://obminka.kiev.ua/, на початок лютого долар на готівковому ринку особливо не відрізнявся курсом від минулорічних значень і коштував 37,95 – 38,15 гривень.
Як і торік, основними джерелами валютних надходжень в Україні залишаються:
– міжнародна фінансова допомога;
– виручка від експорту;
– валютні перекази з-за кордону;
– інвестиційні та кредитні кошти.
При цьому головним фактором попиту залишається потреба в імпорті товарів та складників, призначених для забезпечення обороноздатності України та її критичної інфраструктури.
Прогнози курсу валют до кінця року
У державному бюджеті України цьогорічний курс долара закладений на рівні 40,7 грн/$. Це менше, ніж у минулорічному головному фінансовому документі країни, одразу на 1,5 гривні. На готівковому ринку, який відображається на https://obminka.kiev.ua/usd-uah, очікується коридор курсу від 37,2 до 42 гривень за долар. На курсові коливання впливатимуть, окрім вище зазначених, також сезонні та психологічні фактори.
Євро розпочало свій цьогорічний офіційний курс із позначки 41,996 грн/EUR, знизившись буквально за місяць на 0,5 гривні. За даними https://obminka.kiev.ua/eur-uah, готівковий євро теж зберігає свій коридор навколо офіційного значення та торгується на початку лютого в рамках 41,1-41,6 гривні. При цьому експерти очікують подальше зниження курсу на фоні довгоочікуваної новини про виділення Євросоюзом міжнародної допомоги в розмірі 50 млрд євро.
Чи триматимуть в жорстких рамках гривню?
Міністерство фінансів України вже тривалий час доводить, що нинішній курс гривні занадто міцний і завдає шкоди бюджету в умовах повної залежності від зовнішнього фінансування. На думку фахівців Мінфіну, долари та євро, котрі надходять до нас через міжнародну підтримку, принесли би більше доходу в гривневому еквіваленті, якби їхній курс тут був вищим за нинішній. Таким чином у міністерстві спонукають Нацбанк до керованої девальвації гривні. На думку чиновників, через її міцність бюджет втрачає щомісяця понад 45 мільйонів гривень.
Однак Національний банк категорично не сприймає ідею керованої девальвації. На його думку, регулятор повинен забезпечувати курсову стійкість та адаптацію економіки до зміни внутрішніх та зовнішніх умов з урахуванням всіх ризиків. А керовану девальвацію називає «вигідною конвертацією валютних коштів», яка суперечить валютно-курсовій політиці НБУ. При цьому Нацбанк залишатиметься головним продавцем долара на міжбанківському ринку, таким чином задовольняючи постійний попит у валюті.