Створення вакцин – це досить складний процес і зазвичай в середньому він триває 10-15 років. Однак, завдяки науковому прориву, вдалося значно пришвидшити дослідження та винайти ефективну вакцину у короткі терміни.
“Проти імунодефіциту людини вже 40 років намагаються створити вакцину, але дієвої досі немає. В умовах пандемії цей процес інтенсифікували та завдяки грандіозним зусиллям науковців, за рік-півтора вдалося створити вакцини. Причому за принципово новими технологіями”, – розповів Олександр Камишний.
За словами вірусолога, до 2020-го року існувала лише одна дієва векторна вакцина – проти гарячки ебола, а мРНК-вакцин взагалі не було. Проте, завдяки науковому пориву вдалося створити велику кількість ефективних вакцин.
“Напевно одна з наступних Нобелівських премій з медицини буде присвячена саме цим дослідженням”, – зауважив науковець.
Як розповів Олександр Камишний, спочатку вакцина проходить доклінічні дослідження. Її випробовують на лабораторних тваринах. З SARS-CoV-2 були труднощі, адже не усіх лабораторних тварин можна заразити цим вірусом.
“Наприклад, щури мають трохи інший вид рецепторів, тому було потрібно робити генетичні зміни, аби отримати гуманізованих щурів. Їм вводили людський рецептор, щоб вірус потрапляв у їх організм”, – додав імунолог.
Після доклінічної стадії розпочинається етап клінічних досліджень, який складається з трьох фаз. У першій бере участь небагато добровольців – від 25-ти до 50 людей. На першій фазі з’ясовують безпечність вакцини. Друга фаза досліджень охоплює більше людей – 100-300. Під час неї науковці з’ясовують дозування та частково ефективність.
Третя фаза найбільш фінансово-затратна. На цьому етапі відбуваються рандомізовані й плацебо контрольовані дослідження на десятках тисяч людей.
Коштує створення вакцин мільярди доларів.
Джерело: Тернополяни
Мітки: довготривалий процес, коронавірус, створення вакцини