Національна служба здоров’я України (НСЗУ) провела моніторинг медичних закладів Тернопільської області, виявивши низку серйозних порушень. Результати перевірки стосуються неналежного використання обладнання, недотримання протоколів лікування та нецільового використання коштів, що призводить до додаткових витрат пацієнтів на лікування. Про це повідомляє Суспільне Тернопіль.
Проблеми з лікуванням інсультів
Голова НСЗУ Наталія Гусак на брифінгу в Тернополі повідомила про критичну ситуацію в Кременецькій опорній лікарні. З початку 2024 року там пролікували 128 випадків інсульту, але тромболітичні препарати призначили лише двом пацієнтам. Гусак зазначила: “Лікарі не готові працювати ні з КТ-діагностикою, ні з інсультами”. Вона підкреслила, що за лікування інсульту з використанням тромболітиків НСЗУ платить втричі більше, ніж без цього препарату – 63 тисячі гривень проти 17 тисяч.
Порушення в акушерських відділеннях
У Копичинецькій комунальній лікарні виявили прийом пологів без відповідного контракту з НСЗУ. За перший квартал 2024 року там прийняли пологи у 33 жінок, з яких 33% – шляхом кесаревого розтину. Наталія Гусак назвала це “кримінальним” випадком. У Борщівській міській лікарні зафіксовано випадки утримання вагітних жінок до 34 тижня вагітності без перенаправлення до перинатального центру.
Нецільове використання коштів та проблеми з закупівлею ліків
НСЗУ виявила проблеми з закупівлею ліків у кількох лікарнях області. Зокрема, у Залозецькій районній лікарні на закупівлю ліків за програмою медичних гарантій витратили лише 6 тисяч гривень, тоді як на благодійну допомогу пішло 400 тисяч гривень. Головний лікар Михайло Шуста пояснив це співпрацею з християнським фондом.
У Великодедеркальській лікарні на закупівлю ліків витратили всього 13 тисяч гривень на рік. Наталія Гусак прокоментувала: “Ми чітко розуміємо, що люди в цих лікарнях купують все самостійно”.
Відсутність скарг та інформування пацієнтів
Голова НСЗУ зазначила, що скарг від пацієнтів на необхідність купувати ліки самостійно майже немає. Вона пояснила це низькою обізнаністю людей про їхні права та страхом скаржитися в маленьких громадах. Гусак наголосила на важливості інформаційних стендів у медзакладах, які мають повідомляти пацієнтів про безкоштовні послуги та ліки.
За словами Наталії Гусак, до НСЗУ надійшло 15 скарг про роботу медичних закладів в Тернопільській області, з яких 4 стосувалися вимагання грошей з пацієнтів.
Реакція місцевої влади
Директорка обласного департаменту охорони здоров’я Ольга Ярмоленко повідомила, що за результатами моніторингу будуть здійснені додаткові перевірки та вжиті відповідні заходи. Виконувач обов’язків голови Тернопільської ОВА Володимир Важинський зазначив, що в області 126 закладів охорони здоров’я уклали договори з НСЗУ на суму понад 4 мільярди гривень.
Джерело: Суспільне Тернопіль
Мітки: Наталія Гусак, НСЗУ