На старому католицькому кладовищі, що неподалік Хмельницького, стоїть будівельна техніка. Територія, яка межує з обласним центром, має охоронний статус, попри це на ній почали проводити земляні роботи.
Жителі Дальніх Гречан б’ють на сполох. За їх словами, забудовник нівелює сакральність місця та порушує санітарне законодавство.
Річ у тім, що на старому католицькому некрополі захоронені жертви Голодомору і люди, які померли від епідемій холери та іспанського грипу. Наразі за цим фактом почались слідчі дії.
«Факт будівництва в охоронній зоні «Старого католицького кладовища» на території Чорноострівської ОТГ перевірятимуть правоохоронці. Кримінальне провадження відкрили за фактами порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням, а також службового підроблення», – повідомили у Хмельницькій обласній прокуратурі після розголосу ситуації у соціальних мережах та медіа.
Зупинити будівельні роботи вимагає ініціативна група на чолі з хмельничанином Віктором Карваном. Сайту «Є» чоловік розповів: у 2024 році кладовище отримало охоронний статус як щойно виявлений об’єкт культурної спадщини. Відповідне розпорядження видав начальник Хмельницької ОВА Сергій Тюрін.
«Це історичний об’єкт, який зафіксований на старовинних мапах Шуберта у другій половині ХІХ століття. Відомості про нього збереглись у мемуарах Зофії Павловської «Спомини з-за Бугу», – зазначає Віктор Карван.
За його словами, колись цю місцевість тутешні жителі іменували «Кшижем».
«Місце під такою назвою з давніх часів, мабуть ще з того часу коли Гречани заселили мешканці мазурського походження, знаходилось на Шляху: дорозі, яка зараз є продовженням вулиці Болохівська, яка тягнеться від старовинних Гречан попід костел святої Анни. Скоріш за все у ті далекі часи той шлях був єдиним, по якому можливо було доїхати верхи та підводами у Гречани. Пращури корінних гречанських мешканців спочатку встановили тут високий кам’яний хрест, як водилося в усіх християнських селах. А поряд було облаштоване кладовище», – пояснює він.
За словами Віктора Карвана, найдавніші поховання на старому католицькому кладовищі датуються кінцем ХVIII століття.
Крім того, напочатку XX століття тут хоронили людей, які помирали від холери й «іспанки». З приходом радянської влади й внаслідок її діянь на католицькому кладовищі також з’явилися поховання розстріляних жертв режиму та померлих від голоду у 1932-1933 роках. «Мешканці Гречан ховали тут своїх рідних потайки, бо влада забороняла ховати на кладовищі в Проскурові».
Зараз на території кладовища можна побачити пам’ятний хрест. На ньому встановлена табличка з надписом: «Ми перебуваємо біля могили, у якій спочивають 19 померлих від епідемії під час Першої світової війни, а також 25 жертв Голодомору 1932-1933 років».
Кілька років тому місцеві жителі зібралися облагородити цей некрополь. Та згодом виявилось, що його територія, перебуває у приватній власності, а її цільове призначення – землі сільськогосподарського призначення.
Нині ж попри наявність охоронного статусу, за документами, земельна ділянка узагалі відведена для забудови. Слідчі кажуть, причетними до цього можуть бути посадовці Хмельницької районної військової адміністрації.
«При зміні цільового призначення ділянки посадовими особами Хмельницької РВА надано недостовірну інформацію щодо її правового статусу, наявності охоронних зон та вказано на відсутність будь-яких обмежень для здійснення забудови. За численними повідомленнями в медіа, у межах санітарно-захисної зони кладовища здійснюється будівництво житлових будинків, що може призвести до поширення хвороб серед населення», – зазначили в Хмельницькій обласній прокуратурі.
Власником ділянки кладовища, згідно з обліковою карткою на щойно виявлений об’єкт культурної спадщини, є Орел Руслан Васильович. При цьому у документі зазначено, що орендує землю некрополя ТОВ «ГРЕЙ-ЛЕНД КРАСИЛІВ».
Згідно з даними аналітичної платформи «Youcontrol», ТОВ «ГРЕЙ-ЛЕНД КРАСИЛІВ» зареєстроване у грудні 2021 року.
Рік тому кінцевим бенефіціарним власником цього підприємства був Поворознюк Роман Леонідович та КХВ «ПЕТРАШІВСЬКЕ». Однак станом на початок 2025 року, один з бенефіціарів змінився: від Романа Поворознюка контроль перейшов у руки Кузьменка Віталія Вікторовича, який з 2021 року був зазначений у реєстрі керівником цього підприємства.
Компанія займається вирощування зернових культур, бобових культур і насіння олійних культур та має у своєму розпорядженні майже 400 гектарів землі на Хмельниччині. Згідно з даними «Youcontrol», 91 ділянка загальною площею 306 гектарів фігурує в судових справах.
Водночас офіційної інформації стосовно того, хто саме будує на території кладовища, та що будує на цьому місці, наразі немає. Журналісти направив інформаційні запити до низки відомств й станом на зараз чекає звідти відповідей.
Джерело: ye.ua