15 липня 2022 року – рівно рік від заснування Головного управління Національної соціальної сервісної служби в Тернопільській області. Діяльність нашої структури полягає в реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення. Важливим завданням якої є координація роботи місцевих органів влади, що опікуються питаннями соціального захисту населення, щоб організувати належну роботу з надання соціальних послуг. Фахівці управління працюють із сім’ями та громадянами, які перебувають у складних життєвих обставинах, з людьми похилого віку, особами з інвалідністю, бездомними і безпритульними дітьми, з дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, іншими соціально вразливими верствами населення.
Основні обов’язки ГУ Національної соціальної сервісної служби України в Тернопільській області:
– Реалізація політики, соціального захисту населення і захисту прав дітей.
– Здійснення державного контролю під час надання соціальної підтримки та захисту прав дітей.
– Методичне забезпечення та координація дій органів влади і органів місцевого самоврядування щодо забезпечення прав дітей, проведення соціальної роботи, надання базових соціальних послуг і соціальної підтримки відповідно до потреб жителів територіальних громад.
Сьогодні начальник ГУ Нацсоцслужби в області Наталія Найчук, розповість нам про особливості роботи служби, основні завдання та результати роботи.
Мій досвід у соціальній сфері – це 15 років роботи. Спочатку – начальником управління сім’ї та молоді ОДА, заступником начальника Фонду соціального страхування України в Тернопільській області, а згодом Директором департаменту соціального захисту населення ОДА, саме тому робота із багатодітними сім’ями, особами, які опинились в складних життєвих обставинах, виплатами знайома мені не лише із теоретичної сторони постанов та законів, а й із конкретних практичних аспектів та особливостей.
У часі становлення та реформування соціальної сфери у нас є чіткий та покроковий план розвитку системи надання соціальних послуг на основі міжнародних принципів відкритості, конкурентності, ефективності із урахуванням індивідуальних потреб окремої категорії громадян. На даний час в нашу діяльність, як і в життя кожного з нас, 24 лютого внесло певні корективи…. Проте з перших днів війни колектив ГУ Національної соціальної сервісної служби у Тернопільській області працює задля перемоги, для людей з повною віддачею та розумінням відповідальності. За цей період ми навчились швидко пристосовуватись до нових викликів та умов, бути максимально ефективними. Зараз наш обов’язок – бути надійним тилом для областей, де тривають бойові дії та підтримкою для жителів цих областей. Важливо, аби кожен з нас якісно працював, адже наша щоденна праця – це приближення Перемоги.
Чи є взірець соціальної моделі, локальний чи закордонний, на який Ви орієнтуєтеся в реалізації державної соцполітики на місцях?
З цього приводу Міністерство Соціальної політики виписали рекомендації щодо створення власної дієвої моделі для ОТГ. Багато вже наявних моделей я проаналізувала на Тернопільщині за час перевірок. Особисто мені імпонує розгалужена модель Байковецької, Тернопільської, Шумської, Вишнівецької та Підволочиської громад та багатьох інших, але межі досконалості немає, в цілому, ще дійсно є над чим працювати.
Якими є основні завдання управління, що Ви очолюєте на даний час?
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Тернопільській області розпочало роботу з липня 2021 року.
Нацсоцслужба перш за все, перевіряє чи дотримано право конкретної людини на надання їй державної підтримки, чи правильно обчислено розмір допомоги чи субсидії, чи не порушено строки виплат, чи не вимагали з людини не передбачених законодавством документів. Контролювати будемо всі організації, які беруть участь у призначенні або оформленні документів для встановлення субсидій та допомог, а також організації, які надають соціальні послуги.
Якщо говорити про соціальні послуги, то контроль спрямований на перевірку дотримання державних стандартів отримання соціальних послуг, їх якості, повноти та своєчасності.
До початку повномаштабного вторгнення Головним управлінням Нацсоцслужби у Тернопільській області у здійснено 25 планових перевірок, а саме 8- з питань державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальних послуг, 6 – з питань дотримання законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству, реалізації гендерної політики, 5 – питань дотримання законодавства прав дітей; 6 – дотримання прав дітей під час перебування в інституційних закладах області.
Під час перевірок було виявлено ряд недоліків при оформленні і веденні особових справ отримувачів державної соціальної допомоги при обчисленні середньомісячного сукупного доходу сім’ї та при здійсненні перерахунку допомоги на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування, більшість з яких усунені під час проведення перевірки, а також
недоплату на загальну суму 569,1 тис. гривень:
– державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям – 51,8 тис. гривень;
– допомоги на дітей одиноким матерям – 8,0 тис. гривень;
– допомоги на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування – 509,3 тис. гривень;переплату на загальну суму 7,2 тис. гривень:
– державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям – 6,6 тис. гривень;
– державної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, на загальну суму 0,6 тис. гривень.Одним із важливих завдань Національної соціальної сервісної служби України допомагати територіальним громадам в організації роботи служб у справах дітей. На рівні більшості територіальних громад ці служби створені не так давно, тому новостворені громади потребують допомоги у правильній і ефективній організації роботи. Їм необхідна допомога в організації ведення документації, роботи з дітьми і в багатьох інших питаннях. Звичайно, на цьому етапі ми будемо більше допомагати відповідним службам стати на ноги, ніж контролювати.
При здійсненні перевірок інституційних закладів були виявлені порушення терміну перебування дітей, які опинились в складних життєвих обставинах. Працівниками надано роз’яснення та консультації щодо дотримання прав дітей на виховання у сім’ї, що сприяло активізації співпраці закладів та місцевих служб у справах дітей, як результат маємо влаштування 8 дітей у сімейні форми виховання.
Зокрема Головним управління ініційовано звернення до голів ТГ щодо приведення у відповідність штатної чисельності місцевих служб у справах дітей, адже практично у всіх органах місцевого самоврядування штатна чисельність працівників служб у справах дітей є меншою ніж цього вимагають норми законодавства, а відповідно це негативно впливає на якість роботи та можливість належного забезпечення прав дітей.
На даний час ГУ Нацсоцслужби в Тернопівльській області проводить моніторинги закладів соціального спрямування де влаштовані внутрішньо переміщенні особи, зокрема психоневрологічні інтернати, центри соціально-психологічної реабілітації дітей, притулки для дітей, центри соціальної підтримки для дітей та сімей. До 1 липня спеціалістами управління проведено 10 моніторингів щодо дотриманням вимог законодавства під час надання соціальних послуг, під час проведення котрих виявлено проблемні питання та запропоновано шляхи їх вирішення.
Крім цього, ми чітко розуміємо, що одним із основних завдань сьогодні залишається для нас – бути надійним тилом для областей, де тривають бойові дії та підтримкою для жителів цих областей. З перших днів війни ми налагоджуємо співпрацю та залучаємо міжнародні Благодійні фонди та організації, і зараз вже маємо перші досягнення та результати.
З травня 2022 року завдяки співпраці із міжнародним благодійним фондом «Українська фундація громадського здоров`я» та фінансовій підтримці Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в рамках реалізації проєкту «Інтегрована підтримка через міждисциплінарні мобільні команди» у нашій області організовано діяльність 5 мультидисциплінарних мобільних команд, які надають соціально-психологічні послуги особам, постраждалим від військових дій збройних сил Російської Федерації, переміщених до Тернопільської області.
У тісній співпраці із Благодійним Фондом «Рокада» організовано роботу виїзних мобільних бригад по наданню соціально-психологічних послуг внутрішньо переміщеним особам в Тернополі та Тернопільській області, що надають регулярну психологічну, інформаційну та соціальну допомогу в місцях масового розміщення внутрішньо переміщених осіб. Проект реалізується за підтримки UNHCR Ukraine – Aгентство ООН у справах біженців в Україні.
Завдяки налагодженій співпраці Головного управління національної соціальної сервісної служби в Тернопільській області з місцевими та іноземними волонтерськими і благодійними організаціями вдалося забезпечити харчовими наборами, побутовою технікою та гуманітарною допомогою внутрішньо переміщених осіб, що проживають ТГ області, передати Психоневрологічним інтернатним закладам області медикаменти, засоби особистої гігієни, продукти харчування, постільну білизну тощо. Підписано меморандум про взаєморозуміння та співпрацю підписано між Агенством гуманітарної допомоги «CORE». Завдяки якому сторони співпрацюватимуть і сприятимуть реалізації діяльності із надання гуманітарної допомоги постраждалому від збройного конфлікту населенню України у Тернопільській області, зокрема на території Великоберезовицької селищної ради планується провести ремонтні роботи у приміщенні колишнього геріатричного відділення ТЦРЛ у селі Мишковичі для проживання внутрішньо переміщених осіб, забезпечення їх продуктами харчування та гігієнічними наборами, непродовольчими товарами тощо.
Як можна звернутися в НСССУ, якщо сталося щось погане?
Наразі ми не можемо оголосити про повноцінний прийом громадян, оскільки обмеження військового стану не дають цього зробити. Однак у працює наша сторінка у соцмережі Facebook, де громадяни можуть лишати свої онлайн-звернення та спілкуватися з нашими спеціалістами через повідомлення або за допомогою мобільного номера. Там само можна знайти й адресу Головного управління НСССУ в Тернопільській області для листування. Це офіційний метод звернення до будь-якої державної установи, що є підставою для початку взаємодії.Разом із тим є моменти, що не дозволяють зволікань. Неодноразово мешканці області зв’язуються зі мною особисто, залучаючи спеціалістів вникаємо у курс справи та допомагаємо вирішити проблемні питання. Наші співробітники готові завжди включатися й оперативно реагувати на проблеми задля їхнього вирішення.
Хочу зазначити, що задовольнити можна не усі звернення. Це, звісно, спершу викликає невдоволення. Але живий діалог, правильний підхід та оперування фактами знімають цю напругу. І навіть коли ви просто з людиною, яка не має потрібного документу, підіймаєте законодавчу базу, ви разом переглядаєте написане й знаходите порозуміння — в мене був випадок, коли потім людина зустрічала мене на вулиці й щиро дякувала, що колись моя консультація прояснила її ситуацію. Тож головне — це щире прагнення допомогти, діалог та бажання вирішити проблему. І я думаю, що наш колектив зараз добре із цим справляємося.
Конструктивний діалог завжди приносить якісний результат, саме таким є основний девіз ГУ Нацсоцслужби у Тернопільській області.
Від початку роботи наші спеціалісти безперервно надають консультації та роз’яснення актуальних питань порядку застосування чинного законодавства про надання соціальної підтримки та соціальних послуг (189 консультацій), дотримання прав дітей (125), запобігання та протидії домашньому насильству (57), відповідні рекомендації щодо покращення роботи за вказаними напрямками, а також загальну інформацію про діяльність Головного управління.
Крім цього ведеться діалог з представниками Територіальних громад області , щодо необхідності створення центрів денного догляду для дітей з інвалідністю, осіб з інвалідністю та людей похилого віку, адже ключові соціальні послуги мають бути доступні людині за місцем її проживання – у територіальній громаді.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: Наталія Найчук