Бас-гітара – це популярний струнно-щипковий музичний інструмент, який видає звучання в басовому діапазоні. У класичному варіанті на ній грають пальцями, але можливе використання медіатора. За своєю конструкцією та звучанням бас – це щось середнє між класичною гітарою та контрабасом. На даний момент бас-гітари в Україні представлені в широкому асортименті та можуть мати різну кількість струн.
Відмінні риси бас-гітари
Гра на бас-гітарі дозволяє отримати об’ємне звучання, яке є важливим фундаментом для інших інструментів. Якщо говорити про рок, то саме басист створює ритмічно-мелодійний малюнок пісні (грув). Важливо розуміти, що саме бас дає ефект, що «качає», в rock композиціях. Крім цього, музиканти мають можливість виконувати віртуозні соло партії.
Представники компанії Гітарний дім кажуть, що бас-гітара популярний інструмент, який відрізняється від інших класичних моделей рядом параметрів:
- низький діапазон звуків, що видаються;
- збільшені розміри;
- більша мензура – 864 мм, в порівнянні з 650 мм звичайної гітари;
- товсті струни.
У класичній бас-гітарі лише чотири струни, які забезпечують повноту звучання, але є й інші модифікації.
Різновиди бас-гітар
Зараз в спеціалізованих магазинах представлений великий асортимент сучасних бас-гітар. При цьому вони мають суттєві відмінності, які впливають на кінцевий вибір інструмента. Розглянемо основні модифікації та їх особливості:
- Чотириструнні. Це класичний варіант, який широко використовується практично у всіх музичних напрямках. Такі моделі є найбільш зручними для новачків, оскільки відстань між струнами є максимальною. Стрій інструменту – E-A-D-G, нижньою нотою є «мі» контрактави, як й у контрабасі.
- П’ятиструнні. У цьому варіанті додано одну струну, яка відповідає ноті «сі». За рахунок цього вдалося розширити звуковий діапазон на 2,5 тони нижче. Це найкращий варіант для важкої музики. Все ж таки до такого інструменту потрібно звикати, оскільки ширина грифа більша, а відстань між струнами менша, що збільшує шанс зачеплення інших нот.
- Шестиструнні. Тут додаткова струна видає ноту “до”. Таким чином діапазон розширюється не тільки вниз, але і вгору. Наявність шести струн дозволяє виконувати сольні партії, в регістрі аналогічному звичайній гітарі. Але додаткова струна несе і незручності – велика ширина грифа та мінімальні проміжки між струнами. Через це гра спочатку дуже незручна. Все ж призвичаївшись до інструменту, можна отримати ефектне звучання.
- Семиструнна. Такий інструмент оснащений ще однією струною, яка відповідає ноті «фа». Такі бас-гітари є унікальними та найчастіше постачаються на замовлення.
- Восьми-, десяти- та дванадцятиструнні. Мають парні струни з можливістю настроювання звучання через одну октаву. За рахунок цього можна отримати просто вражаючий ефект акустичного звучання.
Окрім відмінностей за кількістю струн є моделі, які пройшли конструктивні модифікації:
- Безладові. Надають м’якше та спокійніше звучання, оскільки струна прижимається до накладки. За рахунок цього діапазон ще більше схожий на контрабас.
- Напівакустичні. Мають порожній корпус, як у класичних гітарах. Це відмінний варіант для кантрі, джазу та фольки.
- Електроакустичні. Можуть мати різну кількість струн, як і класична бас-акустика, але встановлений п’єзодатчик для посилення звуку.
Величезна кількість різновидів бас-гітар дозволяє підібрати оптимальну модель для виконання конкретних композицій. Головне визначитись з метою використання такого інструменту.