Розсіяний склероз (РС) — аутоімунне захворювання, яке вражає головний та спинний мозок. Універсального методу, як зупинити розсіяний склероз, немає. Однак існують методи лікування, які допомагають змінити перебіг захворювання та впоратися з його симптомами.
Причини розсіяного склерозу
При розсіяному склерозі імунна система атакує власні тканини. Цей збій руйнує жирову речовину, яка покриває та захищає нервові волокна головного та спинного мозку (мієлін). Коли мієлін пошкоджений, нервове волокно оголюється, його передача повідомлень уповільнюється або блокується.
У групі підвищеного ризику перебувають люди віком 20-40 років. Жінки у 2-3 рази частіше хворіють, ніж чоловіки.
На розвиток цього захворювання може впливати ряд факторів:
-
Різноманітні віруси, серед яких і вірус Епштейна-Барр.
-
Паління.
-
Дефіцит вітаміну D.
-
Ожиріння.
-
Суміжні аутоімунні захворювання.
Багато людей цікавляться — чи передається розсіяний склероз генетично. Вважається, що розсіяний склероз не успадковується безпосередньо, але люди, пов’язані з хворим на нього, більш схильні до його розвитку.
Симптоми розсіяного склерозу
Ознаки цього захворювання можуть відрізнятися у різних людей і залежно від його перебігу та місця пошкодження нервових волокон:
-
оніміння або слабкість в одній або кількох кінцівках, які зазвичай виникають на одній стороні тіла;
-
відчуття удару електричним струмом, що виникає при певних рухах шиї, особливо при нахилі шиї вперед;
-
порушення координації рухів;
-
нестійка хода, незграбність;
-
часткова або повна втрата зору, зазвичай на одне око;
-
тривале двоїння в очах;
-
запаморочення;
-
невиразне мовлення;
-
постійна втома;
-
розлади настрою.
Діагностика розсіяного склерозу
Якщо лікування аутоімунних захворювань проводиться вчасно, можна зупинити чи уповільнити розвиток захворювання та досягти тривалої ремісії.
Виявлення розсіяного склерозу є викликом через те, що початкові симптоми можуть мати схожі прояви з іншими захворюваннями.
Не існує одного універсального тесту для діагностики розсіяного склерозу. Потрібно проводити детальне неврологічне і офтальмологічне обстеження, лабораторні дослідження для виключення інших хвороб.
Також існують генетичні дослідження, які дозволяють виявити схильність до певних аутоімунних захворювань і почати терапію ще до появи симптомів. Клініка антистаріння Святого Даміана Цілителя проводить такий тест — DNA Risk: HLA-Related Autoimmunity від лабораторії NordicLab. Він аналізує тисячі варіантів генів, які пов’язані з поширеними аутоімунними захворюваннями та дозволяє виявити схильність до певних аутоімунних захворювань.
Лікування розсіяного склерозу
Якщо почати лікування розсіяного склерозу раніше, це знижує частоту рецидивів та ризик атрофії мозку, запобігає утворенню нових уражень.
Оскільки немає специфічних ліків для хворих на розсіяний склероз, лікування зазвичай спрямоване на уповільнення прогресування захворювання та контроль симптомів.
Важливо підібрати збалансований раціон, який не буде провокувати розвиток запалення в організмі, забезпечити закриття дефіцитів поживних речовин, особливо вітаміну D, фізична активність.