Кандидатка історичних наук та етнологиня Інституту народознавства НАН України Анастасія Кривенко в інтерв’ю РБК-Україна розповіла, що, попри те, що Великдень – велике свято, нечиста сила за давніми українськими звичаями у цей період все одно бушувала на землі:
– Період великодніх свят, починаючи з передвеликоднього четверга і аж до провідної неділі, інколи навіть до Вознесіння – це час, який вважається дуже небезпечним, бо тоді нібито нечиста сила присутня на землі і вона полює на людей.
Предки вірили, що нечисть присутня і в церкві. Вона собі записує грішників і переслідує їх після церковної служби. Наприклад, якщо людина займається якоюсь магічною діяльністю під час служби. Люди, які хотіли стати багатими, могли на привітання “Христос Воскрес” відповісти “А я гроші маю”, або щось подібне. Так часто робили відьми, промовляючи: “А я корови дою”. Це вважалося великим гріхом, але вірили, що так здійсниться те бажання, яке промовили. Таку людину після церкви переслідуватиме чорт, пропонуватиме укласти угоду, сприятиме у багатстві, але потім забере душу.
Ще є вірування, що ввечері нечиста сила на містках дорогах лякає чи переслідує людей. Відьми у цей час ходять по хатах, хочуть щось поробити, щось підкидають, позичають.
Також у цей період виходять мертві. Вони можуть бути добрими і корисними, якщо їх частувати. А можуть бути і злими, якщо їм чимось не вгодити. Тоді вони будуть шкодити, мстити і карати.
У Тернопільській та Хмельницькій областях мені розповідали, що мавки у цей період з’являються на могилах і танцюють, можуть людині теж нашкодити.
Ці всі уявлення пов’язані із тим, що Великдень вважається одним із календарних переломів – перехідних періодів, коли закінчуються один сезон і розпочинається інший.
Воскресіння Христове в давнину пов’язувалось зі зміною господарської діяльності, коли люди остаточно святкували перемогу тепла, відродження природи і всього живого. У цей період відбувається злам. Відкривається межі між світами і присутні потойбічні істоти на землі.
Джерело: РБК-Україна