Трагічна резонансна подія сталася в обласному центрі 23 квітня. У зв’язку з тим, що смерть немовляти настала того ж дня, коли дитині зробили щеплення від дифтерії, її рідні вважають, що до цього спричинила неякісна вакцина. Медики категорично це заперечують, навівши факти, що за два роки щеплень такі препарати не завдали шкоди здоров’ю жодному із багатьох тисяч тернопільських немовлят. За попередніми результатами розтину тіла дівчинки її смерть настала від гострої дихальної недостатності. Чи померла дитина через вакцину, чи до цього спричинили інші чинники, розслідують правоохоронці.
Рідні вважають, що дитина померла від вакцинації
Рідні дівчинки та їхні друзі вважають, що дитина померла від щеплення проти дифтерії. У свою чергу медики категорично заперечують це та стверджують, що вакцина – якісна і нею користуються уже два роки. За цей термін, як стверджує медична сестра кабінету щеплень Наталя Гаєвська, досі жодних скарг не було.
– У нас вся вакцина від дифтерії індійського виробництва. На ній вказано серію виробництва і до якого року вона є придатною. Одна її ампула розрахована на 10 ін’єкцій. За цей час жодних скарг від батьків не було. Після здійснення таких щеплень у дітей лише спостерігалося типове для цього виду вакцинації незначне почервоніння, – повідомила медична сестра.
Щеплення шестимісячній дитині зробили 23 квітня о 10-й ранку, а ввечері того ж дня її забрала карета швидкої допомоги. До лікарні дівчинку довезли в стані клінічної смерті. На жаль, реанімувати дитину не вдалося, – повідомив заступник директора з амбулаторно-поліклінічної роботи комунального некомерційного підприємства «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня» Володимир Кучма.
– О 19.30 дівчинку доставили вже у стані клінічної смерті до міської дитячої лікарні. На жаль, реанімаційні заходи ніякого ефекту не дали. І медики, які тоді чергували у клініці, констатували її смерть. Згідно з даними, зазначеними в амбулаторній книжці немовляти, і за свідченнями її лікуючого педіатра, дитина не мала протипоказів до щеплення. Ще у січні перебувала на стаціонарному лікуванні з бронхітом. Але перед вакцинацією пройшла відповідний медогляд. Педіатр разом із мамою підписали відповідний дозвіл на щеплення, – повідомив пан Кучма.
За словами очільника амбулаторно-поліклінічного напрямку міської дитячої лікарні, працівники клініки не лише перед кожним щепленням, а й після нього ретельно оглядають дітей, спостерігають за першою реакцією на ту чи іншу вакцинацію і рекомендують батькам при нетипових проявах на неї одразу ж звертатися до них або у швидку медичну допомогу.
– Дівчинка отримала вакцину, яку ми прищеплюємо усім дітям такого віку. Перед тим лікар її ретельно оглянула і запитала у мами, чи хворіла дитина упродовж останніх двох тижнів. На що та відповіла: «Ні». Упродовж наступних після вакцинації 15 хвилин ніяких змін в організмі дівчинки не відбулося. І мати з дитиною пішла додому. Аж до настання трагедії – упродовж наступних приблизно 8 годин рідні дівчинки за наданням їй медичної допомоги ані до нашого закладу, ані до його відділення за місцем проживання не зверталися. До медичного закладу «швидка» привезла дитину вже у стані клінічної смерті. Не знаємо, що відбувалося з дитиною у сім’ї. Відомо лише те, що о 18 годині мати погодувала дитя та залишила дівчинку з бабусею. А сама пішла в магазин купувати для немовляти памперси, – розповів Володимир Кучма.
Жінка очікувала на дитя десять років
Що сталося з дитиною, вбиті горем мати і бабуся говорити не хочуть. Друзі цієї родини кажуть, що померла дівчинка була довгоочікуваною дитиною.
– Маленька Олеся стала найбільшою розрадою у житті. На це дитятко його мама очікувала майже десять років. Для того, щоби завагітніти, неодноразово лікувалася. І її мрія торік збулася, півроку тому жінка народила довгоочікувану дитину. А тут таке горе – смерть забрала у матері її кровинку. Жінка настільки переймається цим, що й місця собі не знаходить – жити не хоче. Сталася біда саме у день, коли дитині зробили щеплення від дифтерії. Тому рідні, друзі та всі, хто знає цю родину, переважно вважають вакцинацію причиною несподіваної смерті дитини, – стверджує хресний батько дівчинки – пан Юрій.
Як повідомили фахівці стаціонарного відділення Тернопільської міської дитячої комунальної лікарні, смерть єдиної дитини настільки вразила згорьовану жінку, що її саму заледве вивели з важкого стану. Вона й досі не може змиритися з горем.
Медики категорично заперечують, що до смерті дитини спричинило щеплення
Попередні результати розтину тіла немовляти, за словами керівника Тернопільської міської дитячої комунальної лікарні Андрія Артимовича, не знайшли доказів того, що смерть дитини спричинила вакцинація.
– Даний випадок – дуже прикра і дуже важка для нас усіх і насамперед для сім’ї померлого немовляти трагедія. Ми не можемо сьогодні коментувати того, що пов’язано із сім’єю, а зобов’язані надати інформацію, що цікавить батьків. Є вже попередні результати розтину тіла померлої дитини. Згідно з ними ми можемо стверджувати, що абсолютно відсутній зв’язок між смертю дитини, що, на жаль, сталася, і вакцинацією. За попередніми результатами судово-медичної експертизи, немовля померло від гострої дихальної недостатності, – наголосив пан Артимович.
На ретельності перевірки якості цієї та загалом усіх вакцин, які прищеплюють дітям, наголошує й очільник дитячої поліклінічної системи Володимир Кучма.
– Усі вакцини, що надходять до нас, перевіряє не лише Держлікслужба України, а й UNIСEF (Всесвітня організація охорони здоров’я). Наголошую, що сьогодні через дорогу вартість вакцини не так легко отримати її для закладу. У зв’язку з браком коштів у державі її для нас закупляє уже згадувана UNIСEF. І перед тим як надіслати їх до нас, та ж Всесвітня організація охорони здоров’я перевіряє і гарантує якість цих вакцин. До нас вони поступають із медбази «Укрвакцина» спеціальним транспортом на регіональну базу в Збаражі. А звідти у спеціальних контейнерах із термометром ми їх перевозимо в Тернопіль до нашої клініки. Окрім цього, на кожному із флаконів вакцини є спеціальні індикатори, що показують холодовий ланцюг при їхньому транспортуванні, – стверджує медичний фахівець.
Як запевняє пан Кучма, жодна із вакцин під час зберігання в клінічних умовах міської дитячої лікарні Тернополя не може зіпсуватися.
– У нас температура зберігання таких препаратів у холодильниках – +2 – +8 градусів за Цельсієм. На кожній поличці є відмітка, яку саме вакцину на неї можна ставити, і саме у цьому місці встановлено термометр для фіксації температури. На використання даного холодильного обладнання для зберігання різних видів вакцин ми маємо спеціальний дозвіл UNIСEF. Його нам після ретельної перевірки надала Всесвітня організація охорони здоров’я. Тож чи варто після вищезазначеного сумніватися в якості вакцини? – наголосив заступник директора з амбулаторно-поліклінічної роботи міської дитячої лікарні.
Дитина задихнулася, але причину спазму наразі встановлюють правоохоронці
Повідомлення про смерть малолітньої мешканки обласного центру надійшло до працівників Тернопільського відділу поліції 23 квітня о 21 годині від лікаря дитячої лікарні. Відомості про подію внесли до Єдиного реєстру розслідування злочинів згідно зі статтею 115 Кримінального кодексу України з поміткою «природня смерть». Як уже вище зазначалося, рідні дитини припускають, що причиною цього могла стати вакцинація. Чи дійсно такі летальні ускладнення могло спричинити щеплення, буде встановлено через проведення низки експертиз, – повідомив начальник ГУНП в Тернопільській області Олександр Богомол.
– Уже проведено комісійну судово-медичну процедуру, бо коли доводиться мати справу зі смертю малолітньої дитини, нам потрібно залучати до роботи велику кількість фахівців. Згідно з результатами розтину отримали висновок: «Гостра дихальна недостатність, гіпоксемія, респіраторний стан, спричинений удушенням…». Із результатів експертизи зрозуміло, що дитина задихнулася, проте причини цього спазму наразі ще встановити не вдалося. Правоохоронці обов’язково досліджуватимуть, чи вплинуло на удушення немовляти щеплення, яке в день смерті зробили дитині, – повідомив пан Богомол.
Однак, як запевнив очільник обласної поліції, під час розслідування стражі закону розглянуть усі версії причин, що могли призвести до смерті немовляти.
– Спільно із фахівцями медицини поліцейські з’ясовуватимуть, чи померла дитина через вакцину, чи внаслідок певної хвороби; чи медичний персонал належним чином здійснював щеплення малечі, чи за певних інших обставин. Тіло дитини має пройти низку спеціалізованих експертиз, – інформував головний поліцейський краю.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"