П’ять вакцин від COVID-19 було допущено до застосування в ЄС до початку 2022 року. Які виробники вже розпочали розробку препаратів, пристосованих під омікрон-варіант, і коли ними можна буде зробити щеплення? Хто з виробників уже веде подібні дослідження і коли буде готова перша “вакцина від “омікрону” – у DW.
Novavax
22 грудня, лише через два дні після того, як Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) схвалило вакцину Nuvoxavid, МОЗ Німеччини замовило перші 4 млн доз цього препарату. Очікується, що він надійде до лікарських практик країни вже в січні. “Все, що нам відомо зараз, говорить про те, що Novavax – це, ймовірно, дуже хороша вакцина”, – заявив у зв’язку з цим глава Німецького товариства імунології Карстен Ватцль (Carsten Watzl) в інтерв’ю газеті Die Augsburger Zeitung.
За даними виробника Novavax, ефективність його вакцини під час клінічних випробувань у США та Мексиці, а також у Великій Британії склала близько 90%. Однак ці дані були отримані в середині 2021 року, тобто до появи “омікрону”.
Повідомляючи про схвалення EMA вакцини Nuvoxavid на своєму сайті, Інститут імені Пауля Ерліха (Paul-Ehrlich-Insitut) нагадує: “Під час цих випробувань найбільш поширеними варіантами вірусу були “альфа” і “бета”. В даний час є лише обмежені дані про ефективність препарату Nuvoxavid проти інших варіантів, що викликають занепокоєння, включаючи “омікрон”.
За словами імунолога Карстена Ватцля, препарат від Novavax повинен бути змінений, щоб забезпечувати захист від “омікрону” з його спайковим білком, що мутував. Причому зробити відповідну оптимізацію вихідного препарату концерну буде дещо складніше, ніж виробникам мРНК-вакцин, вважає експерт.
Зі свого боку, концерн Novavax ще у грудні повідомив, що розпочав створення особливого спайкового білка для вакцини від “омікрону”. Планується, що виробництво цього препарату розпочнеться у січні 2022 року.
BioNTech/Pfizer
8 грудня 2021 року американський концерн Pfizer опублікував результати перших лабораторних досліджень, згідно з якими три дози вакцини BNT162b2 (Comirnaty), яку він виробляє спільно з німецьким підприємством BioNTech, “нейтралізують” варіант SARS-CoV-2 “омікрон”.
“Дані показують, що рівень антитіл, що нейтралізують, до омікрон-варіанту після третього щеплення вакциною BNT162b2 в 25 разів вище, ніж після двох щеплень. Рівень антитіл після бустерної дози порівняний з тим, який є у пацієнтів, які зробили два щеплення, стосовно початкового варіант вірусу (wild-type virus), що вважається високим рівнем захисту», – йдеться у заяві компанії.
Роботу над новою вакциною, пристосованою до захисту від “омікрону”, BioNTech та Pfizer розпочали 25 листопада 2021 року. За оцінкою виробника, перші партії цього препарату можуть бути виготовлені та будуть готові до постачання протягом 100 днів, залежно від рішення регуляторів.
“Компанії Pfizer і BioNTech вже провели випробування вакцин і від інших варіантів коронавірусу. Вони показали дуже високий рівень антитіл, що нейтралізують, і профіль безпеки в рамках допустимого. Основуючись на цих даних, компанії вважають, що в разі необхідності вони можуть забезпечити постачання вакцини від “омікрону””. у березні 2022 року”, – йдеться у повідомленні американського концерну.
При цьому в концерні уточнили, що навіть якщо потрібно розпочати виробляти модифіковану під “омікрон” вакцину, загальний запланований обсяг виробництва в 4 млрд доз у 2022 році залишиться тим самим.
Moderna
Оцінюючи ефективність існуючих вакцин від коронавірусу проти варіанта “омікрон”, глава американської компанії Moderna Стефан Бансель зазначив наприкінці листопада, що очікує в цьому плані “відчутний регрес” і вважає, що у 2022 році може знадобитися зміна поколінь вакцин.
Наприкінці грудня 2021 року компанія Moderna опублікувала попередні дані дослідження за участю 20 добровольців, метою якого було оцінити ефективність бустерного щеплення цією мРНК-вакциною проти омікрон-варіанту. За результатами рівень нейтралізуючих “омікрон” антитіл у пацієнтів, які зробили бустерне щеплення дозою в 50 мікрограм, був у 37 разів вищим, ніж у тих, хто щепився лише двічі.
“Результати цього дослідження дають добру додаткову гарантію щодо нашої вакцини від COVID-19. Вона, так би мовити, забезпечує першу лінію оборони від омікрон-варіанту”, – заявив у зв’язку з цим голова німецького підрозділу Moderna Геральд Віганд (Gerald Wiegand) в інтерв’ю діловому виданню Handelsblatt.
У свою чергу Стефан Бансель підкреслив, що його компанія розроблятиме і спеціальну вакцину від омікрону. Очікується, що її випробування стартують на початку 2022 року.
AstraZeneca
Наприкінці 2021 року Університет Оксфорда, який брав участь у розробці вакцини AstraZeneca, вказав, що поки не бачить ознак того, що захист, що забезпечується цим препаратом, від ускладнень при COVID-19 стає слабшим при зараженні “омікроном”. При цьому в університеті зазначили, що даних щодо цього поки що дуже мало.
Результати дослідження, опубліковані Університетом Оксфорда 23 грудня, вказують на те, що рівень антитіл до “омікрону” у пацієнтів, які зробили бустерне щеплення вакциною AstraZeneca, був приблизно таким же, як і рівень антитіл до варіанту “дельта” у тих, хто прищепився двома дозами. вакцини.
22 грудня представники компанії AstraZeneca заявили, що спільно з Університетом Оксфорда вони розпочали розробку вакцини, пристосованої до омікрон-варіанту, “на випадок, якщо вона буде потрібна”.
Johnson & Johnson
Американський виробник векторної вакцини від коронавірусу Johnson & Johnson опублікував 30 грудня 2021 результати дослідження, проведеного ним у ПАР з середини листопада по середину грудня 2021 року. З цього документа випливає, що бустерне щеплення цією вакциною дає 85-процінний захист від тяжкого перебігу хвороби, при якому необхідна госпіталізація.
“Перевірка, проведена Радою з медичних досліджень у Південній Африці (SAMRC), показала, що ризик госпіталізації з COVID-19 серед працівників системи охорони здоров’я в ПАР після бустерного щеплення вакциною Johnson & Johnson скоротився в період, коли “омікрон” став домінуючим у цій країні. варіантом”, – йдеться у документі.
“Ми вважаємо, що цей захист може бути обумовлений стійкою відповіддю цитотоксичних Т-лімфоцитів, що викликається вакциною Johnson & Johnson проти COVID-19. Більше того, ці дані дозволяють припускати, що омікрон-варіант не впливає на згенеровану нашою вакциною імунну відповідь через Т- клітини”, – підкреслив у зв’язку з цим голова відділу з досліджень та розвитку компанії Матай Маммен.
Раніше, 29 листопада, Маммен заявив, що паралельно з собором даних про омікрон-варіант компанія вже почала роботу над створенням нової вакцини, спрямованої проти цієї мутації. “Якщо буде потрібно, ми зможемо дуже швидко перейти до фази клінічних випробувань препарату”, – зазначив він.
Джерело: Фейсньюз
Мітки: AstraZeneca, COVID-19, вакцина, модерна, Омікрон