Печія, або її ще називають згагою, – відчуття пекучості за грудниною (у стравоході). Це захворювання виникає внаслідок порушення травлення, рухової функції шлунка, шлунково-стравохідного рефлюксу (переміщення вмісту зі шлунка у стравохід). Унаслідок стикання кислоти шлункового соку зі слизовою оболонкою стравоходу виникає печія навіть за низької кислотності шлункового соку, проте частіше вона є ознакою підвищеної кислотності. Згага нерідко супроводжує різні захворювання травної системи. Іноді вона змінюється відчуттям пекучого болю. Як лікувати печію народними засобами, розповість наш консультант – валеолог і медик Галина Кожій.
– Пані Галино, що необхідно зробити перш за все для вгамування печії?
– Печія, звичайно ж, супроводжується кислою відрижкою, іноді блюванням.
Для усунення згаги рекомендують не вживати грубої, гарячої, дуже кислої, солоної або солодкої чи жирної їжі. Їсти треба невеликими порціями.
Нейтралізують соляну кислоту молоко, вершки, свіжий кефір, ряжанка. Рекомендують пити лужну мінеральну воду, олію (відповідно до віку по 1 чайній – 1 десертній ложці маслинової або кукурудзяної олії за 1 – 1,5 год перед вживанням їжі), які знижують кислототворення та сприятливо діють на слизову оболонку стравоходу.
– Що ще корисно приймати при цій недузі?
При печії вранці корисно приймати суміш свіжого морквяного та картопляного соків, узятих порівну. Пити від 1/4 до 1/2 склянки з невеликою кількістю жиру.
Навіть дуже тривала печія припиняється, якщо на кінчику ножа тричі на день приймати порошок кореневища аїру тростинового.
– Кажуть, що найкращим народним засобом проти печії є настій трави золототисячника звичайного?
– Це є досить дієвий засіб для лікування печії. Для його приготування необхідні такі компоненти: 1 столову ложку трави залити 200 мл окропу, настояти упродовж 2-3 год у термосі. Приймати до 1/2 склянки 3 рази на день за 1,5 год до вживання їжі при гастриті з підвищеною секрецією. Дозувати залежно від віку людини.
– А що Ви можете порекомендувати для нейтралізації підвищеної кислотності шлункового вмісту в організмі хворого на згагу?
– Для нейтралізації підвищеної кислотності шлункового вмісту можу порекомендувати хворим на цю недугу рецепти двох сумішей.
Для приготування першої із них необхідні такі трави: золототисячника звичайного – 20 г, звіробою звичайного – 20 г, самосилу гайового – 20 г. Столову ложку суміші залити 250 мл окропу, кип’ятити 2 хвилини на малому вогні. Приймати по 30 – 50 мл натще, вдень перед їдою та перед сном.
Іншу суміш, яка теж є помічною для нейтралізації підвищеної кислотності шлункового вмісту, готують із таких компонентів: листків ожини сизої – 20 г, квіткових кошиків нагідок лікарських – 10 г. Чотири чайні ложки суміші залити 200 мл окропу, напарити 2 год у термосі. Пити по 1/3 – 1/4 склянки 4 рази на день. Дітям віком до 3 років давати цю суміш по 1 столовій ложці.
– Які народні засоби можна застосовувати при раптових кислих відрижках, кислому присмаку в роті?
– При раптових кислих відрижках, кислому присмаку в роті призначають суміш квіток акації білої та листків шовковиці чорної, взятих порівну. Столову ложку суміші залити 300 мл окропу, настояти 4 год. Приймати по 100 – 200 мл 3 рази на день після вживання їжі, хворим на цю недугу дітям до 10 років зменшити дозу до 50 мл. Курс лікування – 10 – 15 діб.
– У народі кажуть, що в давнину це захворювання навіть лікували звичайною крейдою.
– Не можу стверджувати, наскільки ефективним є такий засіб від згаги. Але справді, у народній медицині при печії рекомендували їсти крейду. На Полтавщині для цього використовували крейду, якою писали хрести на Водохреща.
– Чи доцільними при лікуванні цієї недуги є водолікувальні процедури?
– З водолікувальних процедур при печії рекомендують робити прохолодні обтирання ділянки шлунка, накладати збуджувальні компреси на живіт на ніч упродовж 3 – 4 тижнів.
– У народі ще не так давно печію часто вгамовували стаканом води з харчовою содою. Чи варто застосовувати такий засіб?
– Від цього якраз я хочу всіх застерегти. Для вгамування згаги в жодному випадку не можна вживати харчову соду. Вона хоча і швидко зменшує рівень печії, але сприяє утворенню вуглекислоти, яка стимулює секрецію шлунка.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"