Саме у найтриваліший у році цикл святкувань – новорічно-різдвяний період – як правило відбуваються загострення у хворих на панкреатит. Загалом тим, хто занедужав на запалення підшлункової залози, лікарі радять не вживати гострого, солоного, смаженого тощо. Однак чи зможе навіть залежна від панкреатиту людина в цю пору втриматися від спокуси поласувати бодай шматочком чогось смачненького. А це може призвести до погіршення стану здоров’я. Найкращими ліками в такому випадку, які рекомендують і традиційна, і народна медицини, є дієта, – стверджує валеолог і медик Галина Кожій. Вона й розповість про цей та інші народні засоби лікування запалення підшлункової залози.
– Пані Галино, тож основою лікування функціональних порушень підшлункової залози є адекватне харчування?
– Так, тому розвантажувальну дієту слід починати з голодування упродовж 1-2 діб. Рекомендую такий орієнтовний режим харчування: одна доба – голодування та пиття у великій кількості лужної мінеральної води; друга – несолодкий слабкий чай із сухарями, перетерті, зварені на воді каші, слизисті супи (без жиру); третя – перетерті, зварені на молоці, розведеному водою у співвідношенні 1:1 каші, слизистий суп, чай, сухарі, паровий білковий омлет; четверта – перетерті гречана, вівсяна, рисова каші, зварені на розбавленому водою або цільному молоці, слизистий суп, чай, черствий білий хліб, свіжий сир, молочний кисіль, вершкове масло (кладуть у страви до 10-15 г); п’ята доба – овочевий перетертий суп, картопляне, морквяне, бурякове пюре. Поступово збільшують кількість жиру. Із 7-8 доби дають парові котлети, відварену рибу; з 16-17-ї – можна приймати невеликими порціями фруктові та овочеві соки. Через 1-1,5 місяця дієту розширюють. До харчового раціону включають пророслу пшеницю, варені яловичину, куряче м’ясо, свіжий сир, молочні продукти.
– А які є дієві народні засоби для хворих на панкреатит дітей?
– Хворим на цю недугу дітям рекомендують такий засіб: 100 г вівсяного борошна варити одну годину в 1,2 л води. До відвару додати по дві столові ложки вишневого сиропу, мелених волоських горіхів, трохи солі. Розділити на три порції. З’їдати по порції перед сніданком, обідом та вечерею упродовж 15 діб.
– Завдяки яким народним засобам можна зменшити болі при виникненні приступу гострого панкреатиту?
– При гострому панкреатиті на верхню частину живота раджу прикладати пухир із льодом, обгорнутий рушником. Тримати до 2 год.
У перші дні загострення панкреатиту для зменшення болю також рекомендують суміш із таких компонентів, як трава звіробою звичайного – 20 г, трава м’яти перцевої – 20 г, трава собачої кропиви серцевої – 20 г, листки рути запашної – 10 г. Дві столові ложки суміші залити 400 мл води, витримати 10 хв на водяній бані у закритому посуді. Приймати по 1/4-1/2 склянки за півгодини до вживання їжі теплим.
Також для знеболення можна використати відвар кореня синюхи блакитної: 1/2 чайної ложки залити 200 мл окропу, кип’ятити 10 хв на малому вогні, охолодити, процідити. Приймати по 1-2 столові ложки три рази на день через 1,5 год після вживання їжі. Дітям молодшого віку – по 1 чайній ложці. Курс лікування триває 10-14 діб.
– А що порекомендуєте вжити у випадку сильного болю в підшлунковій?
– У такому випадку рекомендую настоянку листків беладонни звичайної у співвідношенні 1:10 на 40-відсотковому спирті етиловому по 3-15 крапель на прийом з водою кілька разів на день – до зменшення болю.
– А які народні засоби можна застосовувати для зниження секреторної активності підшлункової залози та як сечогінний засіб?
– Для цього використовують суміш із таких компонентів, як трава фіалки триколірної, трава хвощу польового, листки брусниці звичайної, листки берези бородавчастої, листки ортосифону (нирковий чай) – усі по 20 г. Столову ложку суміші залити 300 мл води, витримати 20 хв на водяній бані. Приймати по 1/4-1/2 склянки три рази на день перед вживанням їжі.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"