Сечокам’яна хвороба (нефролітіаз) — захворювання організму, пов’язане з порушенням процесів обміну, за якого у ниркових мисках відкладаються солі. До утворення каменів спричиняють запалення сечовивідних шляхів, застій сечі, недостатність вітаміну А (при цьому гіповітамінозі у великій кількості злущується епітелій сечовивідних шляхів). Камені можуть бути поодинокими або множинними. Їх виявляють у сечовивідних шляхах під час рентгенологічного дослідження. Основним симптомом захворювання є порушення сечовипускання. Спостерігається утруднене сечовипускання, тимчасова затримка сечі аж до припинення її виділення. Біль у поперековій ділянці виникає у разі порушення проходження сечі сечовивідним шляхом. З’являються озноб, домішки крові та гною в сечі, іноді – випадіння прямої кишки. Приступ нерідко провокують біг, їзда на велосипеді, піднімання важких предметів, проте він може виникнути і в стані спокою. Часто камені відходять після приступу ниркової кольки. Вилікувати сечокам’яну хворобу можна і народними засобами, – стверджує наш позаштатний консультант, медик і валеолог Галина Кожій.
– Пані Галино, чи можна при сечокам’яній хворобі застосовувати лікувальне харчування?
– Так, лікувальне харчування при сечокам’яній хворобі сприяє запобіганню утворення каменів. Раціон треба складати з урахуванням хімічного складу каменів та реакції сечі. Хворим з уратними каменями призначають молочно-рослинну дієту. Рекомендують молоко та молочні продукти, борошняні та круп’яні вироби, варення, мед, вершкове масло, олію, горіхи, слабкий чай. Можна давати 2-3 рази на тиждень варені м’ясо та рибу (по 50-100 г).
– Що слід включити, а що вилучити із харчового раціону під час цієї недуги?
– До харчового раціону включають продукти, які знижують кількість сечової кислоти. Це виноград, капуста, лісові яблука, лимони, апельсини, мандарини, банани, ізюм, інжир, агрус, чорна смородина, морська капуста, гарбузи, кисле молоко. Солі калію виявляють сечогінну дію, сприяючи тим самим зниженню концентрації сечової кислоти та уратів у сечі. Корисні також петрушка, печена картопля, абрикоси, персики, мигдаль, курага, ізюм.
Виключають продукти, що багаті на пурини (горох, боби, квасоля, шпроти, сардини, нирки, печінка, мозок, легені, гриби, м’ясні та рибні бульйони, щавель, шпинат, редис, ковбасні вироби, дріжджі, вівсяні, рисові крупи (без оболонок). Забороняють маринади, копчення, консерви, гострі страви, гірчицю, перець, хрін, шоколад, какао, міцний чай.
За наявності фосфатних каменів лікувальне харчування спрямоване на підкислення сечі й обмеження продуктів, багатих на кальцій. До дієти включають більше м’яса, риби, вершкового масла, олії, борошняних виробів, круп’яних страв. Корисні вівсяна та гречана каші. Як додаткове джерело вітамінів рекомендують риб’ячий жир, дріжджі, хліб із висівками, відвар шипшини, морквяний сік. Вводять у раціон багаті на магній продукти – хліб, горох, квасолю, сою, толокно, сушені абрикоси, горіхи, халву, морську капусту. Обмежують споживання продуктів, що багаті на кальцій (молоко, сир, яйця, капуста).
Дозволяють в обмеженій кількості гарбузи, бобові, брюсельську капусту, спаржу, червоні порічки, брусницю, кислі яблука.
Вилучають продукти, які збуджують нервову систему та стимулюють шлункову секрецію (гострі страви, рибні та м’ясні бульйони, прянощі, кава, какао, хлібний квас).
– А які народні засоби слід вживати хворим на сечокам’яну хворобу для розчинення каменів у нирках?
– Лимонна кислота розчиняє невеликі фосфати. Березовий сік руйнує переважно фосфати та карбонати. Розчиненню каменів у нирках також сприяє сік редьки чорної з медом. Його п’ють за півгодини до вживання їжі, починаючи з 1 чайної ложки; поступово дозу доводять до 1/2 склянки. Корисні також суміш соку трави перстачу гусячого та зелених пагонів жита, буряковий сік.
Для запобігання утворенню каменів рекомендують соки суниць лісових або полуниць, журавлиний, морквяний, парений м’якуш гарбуза з медом, сік хрону, часнику, медовий настій чайного гриба.
Виведення сечових солей стимулюють препарати рослинного походження, що впливають на функцію залоз внутрішньої секреції, центральну нервову систему, кислотно-основний стан, реакцію сечі, діурез.
– А що з народних засобів може нормалізувати мінеральний обмін в організмі хворого?
– Нормалізує мінеральний обмін, виявляє спазмолітичну, протизапальну та сечогінну дію відвар кореня бедринцю ломикаменевого: 1 столову ложку залити 400 мл води, довести до кипіння, кип’ятити 30 хв. на малому вогні, охолодити упродовж 10 хв., процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день за 30 хв. перед вживанням їжі упродовж 2-3 тижнів.
Регулює обмін речовин, проявляє сечогінну дію, зменшує кількість крові у сечі настій трави грициків звичайних: 1 столову ложку залити 200 мл окропу, настояти упродовж 2 год. Приймати по 50 мл 3-4 рази на день.
За наявності каменів у нирках та сечовому міхурі, особливо фосфатних, використовують кореневища з коренями марени красильної (руберитринова кислота, яка міститься в них, сприяє розчиненню та виведенню каменів). Чайну ложку подрібненої сировини залити 200 мл холодної води, настояти 10 год, прокип’ятити 10 хв. на малому вогні. Пити гарячим по 1/3 склянки 2-3 рази на день.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"