При стрімких перепадах напруги нерідко пристрої, підключені до електромережі, виходять з ладу, досить часто – назовсім. Особливо гостро цю проблему споживачі відчули минулої зими при частих аварійних відключеннях електроенергії. Тому стабілізатор напруги – це прилад, який надійно захищає домашню техніку від таких перепадів, перетворюючи електричну енергію і створюючи на виході напругу чітко в заданих межах.
Стабілізатори напруги в залежності від своєї потужності та призначення діляться на такі типи:
– промислові;
– для будинку;
– для квартири чи офісу;
– для зарядки електромобіля;
– для газового котла;
– для окремих приладів (холодильника, комп’ютера, пральної машинки тощо);
– симісторні (з реагуванням на перепади напруги протягом 20 мс);
– інверторні стабілізатори напруги подвійного перетворення.
Принцип дії стабілізатора напруги
Розглянемо як працюють такі пристрої на прикладі виробів черкаського виробника Укртехнологія серії «Infinity». На сайті https://stabilizatori.com/stabilizator-naprjazhenija-ukrtehnologija-nsn-9000-infinity-ua можна ознайомитися із їхніми характеристиками та перевагами.
Отже, стабілізатор видаватиме на кінцевий підключений до нього прилад напругу у 220-230 вольт, навіть якщо напруга в електромережі становитиме 115-285 вольт. Для цього в пристрої встановлені одразу 16 ступенів регулювання. Адже здебільшого техніка розрахована на коливання напруги від мінімум 190 вольт до максимум 250 В.
У стабілізатор вмонтований спеціальний вентилятор, який за потреби охолоджує пристрій і не дозволяє йому перегріватися. Адже стабілізатори працюють цілодобово, захищаючи підключені до нього прилади щосекунди від несподіваних перепадів напруги.
Який прилад обрати?
В залежності від навантаження, стабілізатори напруги поділяються на однофазні та трифазні.
Однофазні пристрої використовуються для домашньої техніки та пристроїв у невеликому офісі. Адже всі вони працюють від мережі з напругою 220 В, тому однофазного стабілізатора для їхнього захисту цілком достатньо.
Сьогодні є безліч вітчизняних та іноземних виробників, які пропонують чудові вироби за прийнятною ціною, із тривалою гарантією та додатковими опціями, тож споживачу залишається тільки обрати стабілізатор на свій смак.
Трифазні стабілізатори напруги використовуються на великих підприємствах, де встановлене обладнання, яке працює від трифазної мережі у 380 В.
Чому стабілізатор напруги важливий
По-перше, жоден виробник приладів, що живляться від електромережі, не включає у перелік гарантійних випадків вихід з ладу свого виробу через перепад напруги. Це означає, що в разі, якщо таке станеться, вам доведеться купувати новий прилад за власні кошти.
По-друге, стабілізатор напруги значно дешевший, ніж, скажімо, холодильник чи пральна машинка. Той же стабілізатор для будинку коштуватиме набагато менше, ніж уся техніка в приміщенні включно з котлами опалення.