Подорожі з малюками доволі важкі, а додаткові проблеми створюють неоднозначні правила, які можуть ускладнити проїзд залізницею та іншими видами транспорту. Тому варто заздалегідь розібратися у чинних правилах та їх практичному застосуванні.
Що говорить законодавство
Батьки немовлят часто стикаються із ситуацією, коли до відправки залишилося декілька хвилин, а провідниця вимагає додатковий квиток на коляску з малюком. При цьому офіційно у потязі можна перевозити дитячі коляски у місці для ручного багажу. Нікому не приносить задоволення раптова суперечка перед самим від’їздом та можливість залишитися на пероні без відшкодування вартості квитків.
Всі ці питання регулюють «Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України». Розділ 15 говорить, що до ручної поклажі належать предмети, які можна легко перенести у руках і які здатні поміститись в відділенні для ручного багажу. Також внесені такі уточнення:
- кожен пасажир має право провозити із собою ручну поклажу вагою до 36 кг, у тому числі під час проїзду на пільговому чи дитячому квитку або безоплатному проїзному;
- пасажири з обмеженими фізичними можливостями мають право перевозити свої засоби переміщення понад встановлену норму ручної поклажі;
- можна перевозити при собі в складі ручної поклажі розібрані та спаковані дитячі коляски, якщо вони поміщаються у відділення для ручної кладі.
Оскільки правила авіаперевезень відомі більшості громадян, багато батьків орієнтуються саме на них, розподіляючи багаж. Але залізничники можуть не лише враховувати вагу, але й заміряти габарити.
До перевезення у вагонах не приймають речі, розмір який за сумою трьох складових (довжина, висота, ширина) перевищує 2 м. Понад встановлену норму ручної кладі пасажири мають право додатково перевозити сумку або портфель, лижі або палиці, а також дрібну техніку.
Як правильно тлумачити правила
Незважаючи на чітке тлумачення правил, деякі провідники вимагають окремий багажний квиток на перевезення дитячої коляски з дитиною. Проте керівництво залізниці зазначає, що дитячі коляски і навіть розібрані велосипеди можна перевозити у вагоні без додаткового багажного квитка, якщо вони поміщаються у відділення для ручної кладі.
Тому батькам потрібно уважно оглянути коляску та дізнатися її розміри. Якщо це легка складана модель, яку можна легко заховати під нижньою полицею, то додаткової оплати не потрібно. Але деякі крупні моделі, переважно демісезонні, просто не можуть настільки компактно скластися, тож за сумою трьох вимірів виходять за рамки встановлених двох метрів.
У такому разі необхідно придбати окремий багажний квиток. Також його слід купити, якщо не бажають складати коляску та ховати її на час подорожі. Якщо касир відмовляється надати перевізний документ на багаж, варто наполягти на зверненні до старшого касира.